Հռչակագիր. ՆԱՏՕ-ն շարունակելու է սատարել Հարավային Կովկասի հակամարտությունների խաղաղ կարգավորմանն ուղղված ջանքերին 09/05/2014   20:20  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Հյուսիսատլանտյան դաշինքի մասնակից երկրները սատարում են Հարավային Կովկասի հակամարտությունների խաղաղ կարգավորմանն ուղղված ջանքերին` հիմնված Հելսինկյան եզրափակիչ ակտի և ՄԱԿ-ի Խարտիայի և միջազգային իրավունքի նորմերի և սկզբունքների վրա: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին նշվում է Ուելսի Նյուպորտ քաղաքում տեղի ունեցած ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովում մասնակից պետությունների և կառավարությունների ղեկավարների` սեպտեմբերի 5-ին հրապարակած հռչակագրում:
«Ձգձգված հակամարտությունների պահպանումը շարունակում է առանձնահատուկ մտահոգության տեղիք տալ` խոչընդոտելով տարածաշրջանի քաղաքացիների ներուժի իրացմանը` որպես Եվրաատլանտյան համայնքի անդամներ: Մենք կոչ ենք անում բոլոր կողմերին՝ հզոր քաղաքական կամք դրսեևորել և կառուցողականորեն ներգրավվել հակամարտությունների խաղաղ կարգավորման գործընթացին: Այս համատեքստում մենք շարունակելու ենք սատարել Հարավային Կովկասի և Մոլդովայի Հանրապետության հակամարտությունների խաղաղ կարգավորմանն ուղղված ջանքերին` հիմնված Հելսինկյան եզրափակիչ ակտի, ՄԱԿ-ի Խարտիայի և միջազգային իրավունքի նորմերի ու սկզբունքների վրա»,- ասվում է հռչակագրում:
Դաշնակիցները նաև հանձն են առել շարունակել աջակցել իրենց գործընկերների` արտաքին և անվտանգության քաղաքականությունում արտաքին ճնշումներից և հարկադրանքից անկախ և ինքնուրույն ընտրություն կատարելու իրավունքներին, ինչպես նաև` Հայաստանի, Ադրբեջանի, Վրաստանի և Մոլդովայի Հանրապետության տարածքային ամբողջականությանը, անկախությանը և ինքնիշխանությանը:
ՆԱՏՕ-ի հաջորդ գագաթնաժողովը տեղի կունենա 2016 թվականին՝ Վարշավայում:
16:50 05/09/2014  |  Միջազգային լրահոսՆԱՏՕ-ի առաջնորդները կհրապարակեն Ռուսաստանի նկատմամբ նոր պատժամիջոցները
16:23 05/09/2014  |  Միջազգային լրահոսԴեյվիդ Կամերոնը խոստանում է զորք տրամադրել ՆԱՏՕ-ի «բազմազգ ուժերին»
14:43 05/09/2014  |  ԼՐԱՀՈՍՆյուպորտում հանդիպել են Հայաստանի և Հունաստանի արտգործնախարարները
00:17 05/09/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՋոն Քերին ընդգծել է ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորման այլընտրանքի բացակայությունը, իրավիճակի լարման բացառումը
21:41 04/09/2014  |  ԼՐԱՀՈՍՆյուպորտում քիչ առաջ սկսվել է Քերի, Սարգսյան և Ալիև եռակողմ հանդիպումը
13:51 10/06/2014  |  Միջազգային լրահոսՆԱՏՕ-ի հետախուզական երկու նավ կմտնի Սև ծով
12:19 15/04/2014  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանի պատվիրակությունը ներկայացրել է Հայաստանում իրականացվող պաշտպանական բարեփոխումների ընթացքն ու հեռանկարները

Декларация: НАТО продолжит поддерживать усилия по мирному урегулированию конфликтов на Южном Кавказе 09/05/2014   21:49  |  Актуальная тема
Страны-участницы Североатлантического альянса поддерживают мирное урегулирование конфликтов на Южном Кавказе на основе принципов и норм международного права, Устава ООН и Хельсинкского Заключительного акта. Как сообщает “Арменпресс”, об этом говорится в итоговой декларации саммита НАТО в Уэльсе, опубликованной 5 сентября.“Существование конфликтов продолжает оставаться предметом особой обеспокоенности, так как это препятствует раскрытию всего потенциала жителей региона в качестве членов Евроатлантического сообщества. Призываем все стороны конструктивно и с проявлением сильной политической воли вовлечься в процесс мирного урегулирования, в рамках существующих форматов переговоров.
В этом контексте мы продолжим поддерживать усилия в направлении мирного урегулирования конфликтов на Южном Кавказе и в Республике Молдова, на основе принципов и норм международного права, Устава ООН и Хельсинкского Заключительного акта”, - говорится в декларации.
В документе отмечается, что союзники продолжат поддерживать право партнеров «делать самостоятельный и суверенный выбор во внешней политике и политике безопасности, свободной от внешнего давления и принуждения. Союзники по-прежнему привержены содействию территориальной целостности, независимости и суверенитету Армении, Азербайджана, Грузии и Молдовы, Грузии и Республики Молдова.