ԱԱԾ-ն մեկ տոննա հերոինի պատվիրատուներին փնտրում է Հայաստանից դուրս 09/03/2014   11:30  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Մեկ տոննա հերոինի գործի նախաքննությունը թեև ավարտվել է, բայց ՀՀ Ազգային անվտագության ծառայությունում դեռ շարունակվում է դրանից անջատված մասի նախաքննությունը:
Քննությանը մոտ կանգնած աղբյուրից «Փաստինֆո»-ին հայտնի դարձավ, որ գործը վերաբերում է թմրանյութի աննախադեպ մեծ այդ խմբաքանակի պատվիրատուներին ու կազմակերպիչներին:
Ի դեպ, հետաքրքրական է, որ դրանք, ըստ քննությունը վարող մարմնի վարկածի, ոչ միայն հայաստանցիներ չեն, այլև հայտնի էլ չէ, թե ովքեր են: Իսկ նախաքննության ընթացքում տեղեկություններ կային, որ պատվիրատուն թմրամիջոցի խմբաքանակը պետք է դիմավորեր Ուկրաինայում: Այդուհանդերձ, գործը հարուցված է, ԱԱԾ-n փարձում է բացահայտել նրանց:
Հիշեցնենք, 2014թ. հունվարի 17-ին ՀՀ Ազգային անվտագության ծառայությունn Իրանից Հայաստանի տարածքով տարանցիկ դեպի Վրաստան ուղևորվող բեռնատարի զննման արդյունքում` հատուկ հարմարեցված թաքստոցում հայտնաբերել էր առանձնապես խոշոր չափերի` 927 կգ հերոին տեսակի թմրամիջոց:
Հարուցված քրեական գործի շրջանակներում մեղադրանք էր առաջադրվել Թուրքիայի քաղաքացի Օսման Ուգուրլուին և Վրաստանի քաղաքացի Ավթանդիլ Մարտիաշվիլուն՝ խոշոր չափերով թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության և մաքսանենգության համար:
Ի դեպ, երկու մեղադրյալների մասով գործն արդեն դատարանում է: Բայց դատավարությունը դեռ չի մեկնարկել: Օգոստոսի 14-ին նշանակված դատական առաջին նիստը հետաձգվել է:
09:15 29/08/2014  |  ՄամուլՊաշտպանը մոտ մեկ տոննա հերոինի գործի մասին. Անհնար է, որ հայաստանյան կրիմինալ աշխարհի կողմից աջակցություն չլիներ. «Հայկական Ժամանակ»
08:08 18/07/2014  |  Քրեական խրոնիկոնՀերոինի աղմկահարույց գործով նոր մանրամասներ են ի հայտ դարձել. Թուրքիայի քաղաքացիները փորձել են Հայաստանն օգտագործել որպես տարանցիկ երկիր` թմրամիջոցը Եվրոպա տեղափոխելու համար

Служба нацбезопасности РА разыскивает заказчиков почти одной тонны героина за пределами Армении 09/03/2014   12:18  |  Актуальная тема
Предварительное следствие по делу о контрабанде почти одной тонны героина завершилось, однако в Службе национальной безопасности Армении все еще продолжается расследование части, выделенной из дела в отдельное производство.
Как сообщили ИА “ФактИнфо” источники, близкие к следствию, дело касается заказчиков и организаторов перевозки беспрецедентной крупной партии наркотиков.
Примечательно, что они, согласно версии следствия, не только не граждане Армении, но даже не установлены их личности. В ходе расследования появились сведения о том, что заказчик должен бы встретить товар на территории Украины.
Напомним, СНБ РА сообщала, что 17 января при досмотре грузовика, следовавшего из Ирана в Грузию через таможенный пункт Мегри, в специально оборудованном тайнике было обнаружено 927 кг. героина.
В рамках уголовного дела гражданину Турции Осману Угурлу и гражданину Грузии Автандилу Мартиашвили были предъявлены обвинения в контрабанде и незаконном обороте крупной партии наркотиков.
Отметим, дело, касающееся вышеупомянутых обвиняемых, уже в суде. Однако слушания еще начались:назначенное на 14 августа заседание суда было отложено.