Հայաստանը 100 հազար ԱՄՆ դոլարի օգնություն է փոխանցել Իրաքի եզդիներին 09/02/2014   21:00  |  ԼՐԱՀՈՍ
Սեպտեմբերի 2-ին ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը` Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող Բրեդլի Բուզետտոյի, Եզդիների ազգային միության նախագահ Ազիզ Թամոյանի, Հայաստանի եզդիների հոգևոր առաջնորդ շեյխ Բրո Հասանյանի ներկայությամբ, ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի (ՄԱԿԳՀ) հայաստանյան ներկայացուցիչ Քրիստոֆ Բիերվիթին հանձնեց ՄԱԿ-ի ՄԱԿԳՀ-ի ժնևյան կենտրոնակայանի հաշվեհամարին ՀՀ կառավարության կողմից Իրաքում ծայրահեղականների գործողությունների հետևանքով տուժած և իրենց բնակավայրերից տեղահանված եզդիներին օգնություն տրամադրելու նպատակով 100000 ԱՄՆ դոլարի փոխանցման մասին հայտագիրը։
Ինչպես հայտնում են ԱԳՆ-ից, միջոցառմանը, դիմելով ներկաներին, արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ասաց. «Վերջին շաբաթների ընթացքում աշխարհի ուշադրության կենտրոնում են Իրաքում ծայրահեղականների կողմից կրոնական և ազգային փոքրամասնությունների դեմ իրականացվող զանգվածային ոճրագործությունները։ Բռնությունների հետևանքով բնակության մշտական վայրերից տեղահանվել են հազարավոր խաղաղ բնակիչներ` եզդիներ, քրիստոնյաներ, մահմեդականներ։ Բռնությունները բազմաթիվ զոհերի պատճառ են դարձել։
Հանրապետության Նախագահի հանձնարարությամբ` արտգործնախարարությունը համապատասխան քայլեր է ձեռնարկել. Հայաստանի ներկայացուցիչները միջազգային կազմակերպություններում բարձրաձայնել են խնդրի հրատապության և միջազգային հանրության կողմից անհապաղ քայլեր ձեռնարկելու անհրաժեշտության մասին։ Հայաստանը համահեղինակել է ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների խորհրդում սեպտեմբերի 1-ին ընդունված համապատասխան բանաձևը։
Հայաստանի ժողովուրդը և իշխանությունները կիսում են եզդի համաքաղաքացիների անհանգստությունը և վրդովմունքը` տեղի ունեցող ողբերգական զարգացումների կապակցությամբ։
Ինչպես տեղյակ եք, Հայաստանի կառավարությունը որոշում է կայացրել` Իրաքում տեղահանված եզդիներին 100000 ԱՄՆ դոլարի չափով օժանդակություն ցուցաբերելու մասին, և այսօր ՄԱԿ-ի փախստականների գրասենյակի Հայաստանի ներկայացուցչին ենք հանձնում վերոհիշյալ գումարի փոխանցման մասին հայտագիրը»։
Եզդիների ազգային միության նախագահ Ազիզ Թամոյանը երախտագիտություն հայտնեց Հայաստանի իշխանություններին և ժողովրդին` եզդիների մտահոգությունները կիսելու, խնդիրը միջազգային ատյաններում բարձրացնելու և ծանր պահին եզդի ժողովրդի կողքին կանգնելու և օժանդակություն ցուցաբերելու համար։
Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող Բրեդլի Բուզետտոն իր խոսքում ողջունեց Հայաստանի մարդասիրական քայլը և համերաշխությունը` ցեղասպանության սպառնալիքի առջև հայտնված Իրաքի փոքրամասնությունների հետ։ ՄԱԿ-ի մշտական համակարգողի խոսքերով, Հայաստանի մասնակցությունը ՄԱԿ-ի մարդասիրական գործունեությանն ի ցույց է դնում Հայաստանի կարևոր դերակատարությունը` որպես միջազգային հումանիտար հանրության անդամ։ Նա վստահեցրեց, որ ՄԱԿ-ը անում է հնարավորը` Իրաքում բռնություններից տուժածների հոգսը թեթևացնելու և նրանց օժանդակելու համար։
ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի հայաստանյան ներկայացուցիչ Քրիստոֆ Բիերվիթը բարձր գնահատեց Իրաքի եզդիներին օժանդակելու Հայաստանի որոշումը, որը կարևոր ներդրում է` տեղահանվածներին օգնելու գործում։

Армения передала 100 тыс. долларов в помощь езидскому народу в Ираке 09/03/2014   11:31  |  Лента новостей
Министр иностранных дел Эдвард Налбандян 2 сентября вручил представителю верховного комиссара ООН по делам беженцев в Армении Кристофу Биервиту квитанцию о перечислении на счет штаб-квартиры Управления Верховного комиссара ООН по делам беженцев (УВКБ) в Женеве 100 тысяч долларов для оказания помощи пострадавшему от действий экстремистов езидскому народу Ирака.
Как сообщает пресс-служба внешнеполитического ведомства Армении, при этом присутствовали председатель Национального союза езидов Азиз Тамоян и духовный лидер езидов Армении, шейх Бро Гасанян.
Обращаясь к присутствующим, министр иностранных дел Эдвард Налбандян отметил:
“В течение последних недель в центре внимания всего мира оказались массовые преступления в Ираке, совершаемые против религиозных и национальных меньшинств со стороны радикалов. Вследствие насилия тысячи мирных жителей: езиды, христиане, мусульмане – были перемещены из мест постоянного проживания. Насилие стало причиной многочисленных жертв.
По поручению президента, министерство иностранных дел предприняло соответствующие шаги: представители Армении в международных организациях поднимали вопрос о насущности проблемы и необходимости немедленно предпринять шаги со стороны международного сообщества. Армения была соавтором принятой 1-го сентября в Совете по правам человека ООН соответствующей резолюции.
Народ и власти Армении разделяют беспокойство и возмущение сограждан езидов в связи с происходящими трагическими развитиями.
Правительство Армении приняло решение об оказании содействия переселенным в Ираке езидам в размере 100000 долларов США, и сегодня мы передаем представителю офиса по делам беженцев ООН в Армении квитанцию о переводе вышеуказанной суммы”.
Председатель Национального союза езидов Азиз Тамоян выразил признательность властям и народу Армении за разделение озабоченности езидов, озвучивание вопроса в международных инстанциях, за поддержку езидов и оказание содействия в трудную минуту.
Постоянный координатор ООН в Армении Бредли Бузетто в своем слове приветствовал гуманистический шаг Армении и солидарность с оказавшимися перед угрозой геноцида меньшинствами Ирака. По словам постоянного координатора ООН, участие Армении в гуманитарной деятельности указывает на важную роль страны, как члена международного гуманитарного сообщества. Он заверил, что ООН делает все возможное для облегчения проблем пострадавших от насилия в Ираке и оказания им содействия.
Представитель верховного комиссара ООН в Армении по вопросам беженцев Кристоф Биервит высоко оценил решение Армении о содействии езидам Ирака, что является важным вкладом в оказание помощи переселенцам.