Սրտի վիրահատությունից հետո հիվանդը հրաժարվել է վճարել 08/25/2014   16:00  |  Քաղաքացիական իրավունք
«Նորք-Մարաշ» Բժշկական կենտրոնը դիմել է դատարան` պահանջելով պարտավորեցնել իր՝ արդեն նախկին հիվանդներից մեկին վճարել տարիներ առաջ կատարված սրտի վիրահատության գումարը:
Բանն այն է, որ 2009թ. կատարված վիրահատության և լրացուցիչ բուժծառայությունների արժեքը կազմել է 2.100.000 ՀՀ դրամ: Հիվանդանոցն ու հիվանդը կնքել են համապատասխան պայմանագիր, սակայն վիրահատությունից որոշ ժամանակ անց հիվանդը հայտարարել է, որ գումար չունի և չի կարող վճարել:
Փոխադարձ համաձայնությամբ որոշվել է հիվանդին հնարավորություն տալ գումարը մարել աստիճանաբար, բայց դարձյալ մի քանի վճարումից հետո հիվանդը հայտնել է, որ թոշակառու է, ոչ' աշխատանք ունի, ո'չ էլ վճարելու գումար:
Այսպիսով, ամբողջ գումարից վճարելով 820.000 դրամը և պարտք մնալով ևս 1.280.000 դրամ՝ հիվանդը դադարել է մարել պարտքը:
Հիվանդանոցի ղեկավարությունը դիմել է դատարան` պարտքը բռնագանձելու պահանջով: Դատարանն էլ բավարարել է հայցը` պարտավորեցնելով հիվանդին վճարել ոչ միայն պարտք գումարը, այլև՝ հայցվորի պահանջած դատական ծախսերի դիմաց ևս 26.800 դրամ։

Суд в Армении удовлетворил иск медцентра “Норк-Мараш” к пациенту, отказавшемуся оплатить операцию 08/25/2014 18:08 | Гражданское право
Медцентр “Норк-Мараш” обратился в суд с требованием обязать бывшего пациента клиники оплатить операцию на сердце, проведенную несколько лет назад.
Дело в том, что проведенная в 2009 году операция и дополнительные медуслуги обошлись в 2.100.000 драмов. Клиника и пациент заключили соответствующий договор, однако спустя какое-то время после операции пациент заявил, что не в состоянии выплатить сумму.
При обоюдном согласии сторон было решено предоставить пациенту возможность поэтапного погашения задолженности, однако пациент, заплатив какую часть суммы, заявил, что на пенсии и что у него нет ни работы, ни денег, чтобы расплатиться с долгами.
Таким образом, пациент, выплатив 820 000 драмов и задолжав клинике 1.280.000 драмов, отказался погасить долг.
Руководство клиники обратилось в суд с требованием взыскать с экс-пациента задолженность. Суд удовлетворил иск, обязав его выплатить долг, а также взыскать судебные расходы в размере 26.800 драмов.