Կառավարությունը շտապել է պետականացնել ՄՀՀ-ն 08/25/2014   10:57  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Այսօր կեսօրին՝ ժամը 13:00-ին, ավարտվում է Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրի վաճառքի համար հայտարարված աճուրդի ժամեկտը: ԴԱՀԿ ծառայության պաշտոնական կայքի համաձայն՝ առ այս պահը համալիրը գնելու որևէ առաջարկ չի ստացվել:
Հիշեցնենք՝ օգոստոսի 14-ին հայտարարված այս աճուրդը համալիրը վաճառելու արդեն 6-րդ ու, թերևս, վերջին փորձն է: Բանն այն է, որ աճուրդի ավարտից անմիջապես հետո կսկսվի արդեն ՄՀՀ-ն պետականացնելու գործընթացը, քանի որ ՀՀ կառավարությունն իր՝ օգոստոսի 21-ի նիստում պետությանն ունեցած պարտքի դիմաց այն սեփականատիրոջից հետ վերցնելու որոշում էր կայացրել:
Ի դեպ, նշենք, որ ըստ օրենքի՝ եթե գույքը չի վաճառվում, հերթական հաջորդ աճուրդը կարող է հայտարարվել 3 աշխատանքային օր հետո: Այսինքն՝ կառավարությունը կարող էր այդ որոշումը կայացնել արդեն աճուրդի ավարտից հետո` առաջիկա հինգշաբթի օրը նախանշված նիստում:
Մեր հարցին, թե ինչո՞վ է պայմանավորում գործադիրի նման շտապողականությունը, ՄՀՀ լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի պատասխանատու Կորյուն Գրիգորյանն այսպես պատասխանեց. «Ամբողջ խնդիրը կայանում է նրանում, որ նրանք ամեն կերպ փորձում են խնդիրը լուծել, որովհետև այնպիսի մի փակուղի է մտել, որ ո’չ աջ կգնաս այդ պայմանագրով, ո’չ՝ ձախ»:
Ի դեպ, Կորյուն Գրիգորյանի խոսքով, կառավարության հետ կնքված վարկային պայմանագիրը նախատեսում է նաև մարման ժամկետը երկարաձգելու իրավունք, սակայն այդ կետից օգտվելու հնարավորություն ՄՀՀ-ի ղեկավարությանը կառավարությունը չի տվել:
«Մենք փորձեցինք օգտվել մեր այդ իրավունքից, սա շատ կոնկրետ ձևով ուղղակի մերժվեց: Մերժվեց ինչի՞ համար, որովհետև որքան երկար է մնում այդ պայմանագիրն ուժի մեջ, այնքան բոլորին ակնհայտ երևում է, որ պետբյուջեից կորել է 25 մլն դոլար»,- ասաց մեր զրուցակիցը` ակնարկելով պետական բյուջեին ունեցած իրենց պարտքը, որ վերջին 2 տարիների բյուջեում չի արձանագրվել:
«Մենք խնդրել են անգամ պարտքի գումարը ճշտել, ֆինանսների նախարարությունը պատասխանում է` աննպատակահարմար ենք համարում պարտքի գումարը ճշտելը, որոհետև դիմել ենք դատարան: Լավ եք արել, որ դիմել եք, բայց պարտքի գումարը դուք պարտավոր եք ճշտել, չէ՞ որ դա բավականին մեծ գումար է, և մի փոքր շեղումն էական տարբերություն է տալիս»,- ասաց մեր զուցակիցն ու հավելեց. «Մութ գործարք են արել, ու հիմա ինչ-որ ձև են ման գալիս՝ արագ, հապճեպ այդ վիճակից դուրս գալու: Ես հասկանում եմ, որ հիմա կառավարությունն ընկել է կրակը՝ նախկին կառավարության արածի համար»:
12:13 23/08/2014  |  ԻՐԱԶԵԿՄԱՆ ՀԱՐԹԱԿՔաղաքապետարանը պահանջում է սնանկ ճանաչել ՄՀՀ-ին
15:58 22/08/2014  |  ԼՐԱՀՈՍԻնչու է մարզահամերգային համալիրը հանձնվելու ՊՆ-ին
15:02 22/08/2014  |  ԼՐԱՀՈՍԴԱՀԿ-ն իր վրա է վերցրել ՊՊԾ-ի գործառույթները. ՄՀՀ ներկայացուցիչ
12:21 22/08/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՄՀՀ պարտքը պետական բյուջեից անհետացել է. ՄՀՀ ներկայացուցիչը մեղադրում է նախկին վարչապետին ու նախարարին
16:40 21/08/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՄՀՀ-ն պետությանը կփոխանցվի միայն օգոստոսի 25-ից հետո
11:49 21/08/2014  |  ԼՐԱՀՈՍ ՄՀՀ-ն՝ որպես գույք պարտքի դիմաց, հանձնվեց պետությանը
16:44 20/08/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՀերթական հայցն ընդդեմ ՄՀՀ-ի. Այս անգամ հաղթել է համալիրը
09:37 01/08/2014  |  ՄամուլԴԱՀԿ-ի կողմից գաղտնի տեսանկարելու փաստով ՄՀՀ-ն դիմել է գլխավոր դատախազին. «Հայկական Ժամանակ»
11:02 31/07/2014  |  ԼՐԱՀՈՍՄՀՀ-ի լիազորված անձը տեղյակ է եղել վտարման մասին որոշմանը. ԴԱՀԿ (Տեսանյութ)

Правительство поторопилось с национализацией ереванского СКК 08/25/2014 12:41 | Актуальная тема
Сегодня в полдень, в 13.00 истекает срок аукциона по продаже Ереванского спортивно-концертного комплекса имени Карена Демирчяна. Согласно информации, опубликованной на официальном сайте СПИСА Армении, по состоянию на данный момент ни одного предложения по приобретению здания не поступало.
Напомним, что объявленный 14 августа аукцион– шестая по счету, и, похоже, последняя попытка продать СКК. Дело в том, что по завершении торгов начнется процесс национализации СКК, поскольку правительство Армении на заседании от 21 августа приняло решение забрать его у владельца за долги.
Отметим, что, согласно закону, после каждого несостоявшегося аукциона, на третий рабочий день, на официальном сайте Службы размещают извещение о лоте, выставленном на повторный принудительный электронный аукцион. То есть, правительство могло принять это решение уже после завершения аукциона- на заседании, намеченном на пятницу.
На вопрос агентства о том, чем обусловлена подобная поспешность кабмина, пресс-секретарь СКК Корюн Григорян отметил:”Дело в том, что они пытаются во чтобы то ни стало решить проблему, поскольку оказались в таком тупике, что с помощью этого договора невозможно сдвинуться ни вправо ни влево”.
По словам Корюна Григоряна, заключенный с правительством кредитный договор предусматривает также право на продление срока погашения, однако кабмин не предоставил руководству СКК возможности воспользоваться этим пунктом.
Мы попытались воспользоваться этим правом, однако нам отказали. Собеседник агентства пояснил отказ тем, что чем дольше данный договор остается в силе, тем очевиднее всем факт пропажи 25 млн. из госбюджета, намекая на имеющуюся у них задолженность государству, которая в последние два года не была зафиксирована в бюджете.
“Мы просили даже уточнить сумму долга, на что Минфин отвечает: - Не считаем целесообразным уточнять сумму задолженности, поскольку обратились в суд.- Хорошо, что Вы обратились в суд, однако сумму долга Вы обязаны уточнить: ведь это огромные деньги, и небольшое отклонение чревато существенной разницей”, - сказал собеседник “ФактИнфо”. “Провернули темную сделку, и теперь ищут способ по скорейшему выходу из создавшегося положения. Я понимаю, что правительство оказалось в затруднительном положении из-за действий предыдущего кабмина”, -добавил он.