Ստեղծագործական միություններին հնարավորություն է ընձեռնվում անվանման մեջ օգտագործել «միություն» բառը 07/21/2014   12:30  |  ԸՍՏ ՕՐԵՆՔԻ
Հուլիսի 26-ից ուժի մեջ կմտնեն «Հասարակական կազմակերպությունների մասին» օրենքում Ազգային ժողովի կողմից հունիսի 20-ին ընդունված փոփոխությունները, որոնք միտված են ավանդական ստեղծագործական և մշակութային կազմակերպությունների նպատակային գործունեության խթանմանը:
Ըստ այդմ, ավանդական ստեղծագործական միությունները, որոնք «Հասարակական կազմակերպությունների մասին» օրենքի ընդունմամբ վերակազմակերպվեցին որպես հասարակական կազմակերպություններ, կորցնելով հանրային ճանաչում և հեղինակություն ձեռք բերած իրենց «ստեղծագործական միություն» անվանումը կրելու իրավունքը, այսուհետ հնարավորություն կունենան իրենց անվանման մեջ օգտագործել «միություն» բառը։
Մեկ այլ փոփոխությամբ ՀԿ-ներին, այդ թվում՝ ստեղծագործական միություններին, հնարավորություն է ընձեռնվում իրենց հերթական ժողովները հրավիրել չորս տարին մեկ պարբերականությամբ՝ մինչ այժմ գործող երկու տարին մեկի փոխարեն:
Այս փոփոխությունը հնարավորություն կտա ՀԿ-ներին ջանքերը կենտրոնացնել իրենց նպատակային գործունեության և ծրագրերի իրագործման վրա, այլ ոչ թե մտահոգվել ղեկավար կազմի ընտրության կամ վերընտրության հարցերով։

Творческим объединениям Армении предоставили возможность использовать в названии организации слово “союз” 07/21/2014 12:53 | По закону
С 26 июля вступят в силу принятые 20 июня Национальным Собранием Армении поправки в закон РА “Об общественных организациях”, которые нацелены на стимулирование целенаправленной деятельности традиционных творческих и культурных организаций.
Исходя из этого творческие союзы, которые с принятием закона “Об общественных организациях” были реорганизованы как общественные организации, утратившие право носить приобретшее широкую популярность и авторитет название “творческий союз”, отныне смогут использовать в названии слово “союз”.
Согласно еще одной поправке, общественным организациям, в том числе творческим союзам, представится возможность созывать очередные собрания раз в четыре года вместо ныне действующего порядка – раз в два года.
Данная поправка позволит сконцентрировать усилия общественных организаций на их целенаправленной деятельности и реализации программ, а не беспокоиться по поводу вопроса об избрании и переизбрании руководящего состава.