Կարկուտից տուժած գյուղացիներին կօգնեն՝ ընդամենը պարտքերը 1 տարի հետաձգելով 07/17/2014   12:24  |  ԼՐԱՀՈՍ
Կառավարությունն այսօրվա նիստում որոշեց օգնել կարկուտից տուժած Շիրակի և Լոռու մարզերի համայնքներին:
Գյուղացիներին, սակայն, գումար չեն տա, կառավարության օգնությունը կարտահայտվի ֆերմերներին հատկացված սերմացուի դիմաց վճարվելիք գումարների ժամկետների հետաձգմամբ:
Գյուղատնտեսության նախարար Սերգո Կարապետյանը, կառավարության նիստի ընթացքում հարցը ներկայացնելով, հայտարարեց, որ կարկտահարությունից տուժած համայնքներում կան հողօգտագործողներ, որոնք 2013 թվականին մարզպետարանից ստացել են աշնանացան ցորենի առաջին վերարտադրության սերմացու՝ 2014 թվականի բերքահավաքից հետո ստացած յուրաքանչյուր կիլոգրամի դիմաց մեկը երկուսի հարաբերակցությամբ՝ 80 դրամ (160 դրամ), հետ վերադարձնելու պայմանով։
Կառավարությունը որոշեց այս տարի գյուղացիներին ազատել պարտքը վերադարձնելու պարտականությունից և հարցին անդրադառնալ արդեն հաջորդ տարի` 2015թ. հուլիս ամսին:
Հիշեցնենք՝ հունիսի 19-ից հուլիսի 8-ն ընկած ժամանակահատվածում 2 մարզերում տեղացած խոշոր կարկուտից տուժել են Շիրակի մարզի 31 և Լոռու մարզի 15 գյուղեր։

Правительство Армении поможет пострадавшим от града фермерам, освободив их от выплаты долгов на год 07/17/2014 13:08 | Лента новостей
Правительство Армении на сегодняшнем заседании приняло решение оказать содействие пострадавшим от града фермерским хозяйствам Ширакской и Лорийской областей.
Фермеры, однако, не получат денег. Правительство предоставит аграриям отсрочку по выплатам за выделенные семена.
Министр сельского хозяйства Армении Серго Карапетян отметил, что в пострадавших от града общинах есть землепользователи, которые в 2013 году получили в областной администрации семена озимой пшеницы при условиях, что после сбора урожая в 2014 году средства будут возвращены в соотношении один к двум за каждый килограмм – 80 драмов (160 драмов).
Правительство решило освободить в этом году фермеров от обязанности выплачивать долг и обсудить вопрос в июле 2015 года.
Напомним, что обрушившийся на ряд областей Армении град нанес ущерб десяткам сел в Ширакской и Лорийской областях.