Ադրբեջանը փորձել է հանդես գալ ե՛ւ զոհի, ե՛ւ ամենահզոր երկրի դիրքերից, բայց՝ ապարդյուն 07/07/2014   14:59  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Էդմոն Մարուքյանը հուլիսի 3-4-ը մասնակցել է Գերմանիայի Դարմշտադտ քաղաքում տեղի ունեցած «Հյուսիսային և Հարավային Կովկասը Եվրոպական հարևանության մեջ. Եռաչափ ֆունկցիոնալ համագործակցություն կամ մրցակցություն տարածաշրջանում. Ռուսաստան, Եվրոպական Միություն և Կովկաս» խորագրով համաժողովին։ Հայ պատգամավորը հանդես է եկել զեկույցով՝ ներկայացնելով ԼՂՀ խնդրով հայկական դիրքորոշումը, Հայաստան – Ադրբեջան սահմանային միջադեպերի պատկերը, տարածաշրջանում ռազմական հավասարակշռության խախտման անթույլատրելիությունն ու դրա վտանգները, ինչպես նաև Հայաստանի բլոկադայի, Թուրքիայի սահմանի բացման և Հարավային Կովկասի ապագա զարգացումների իր տեսլականը:
«Ադրբեջանական կողմն ամեն կերպ փորձել է համաժողովի ընթացքում ներկայանալ մի կողմից զոհի, մյուս կողմից տարածաշրջանում ամենահզոր երկրի դիրքերից, ինչը, պետք է նշեմ, այդպես էլ չստացվեց նրանց մոտ, քանի որ մանրամասն ներկայացրեցի ԼՂՀ հիմնախնդիրը իրավական տեսանկյունից և դրա լուծման մեր տեսլականը, իսկ համաժողովին մասնակցող Հարավային Կովկասով զբաղվող որոշ փորձագետներ հիշեցրեցին Ադրբեջանի ներկայացուցիչներին բանտարկված լրագրողների, խոսքի ազատության սահմանափակումների և այլ նմանատիպ խնդիրների մասին», նշել է պատգամավոր էդ.Մարուքյանը:

Попытка Азербайджана на конференции в Дармштадтe предстать с позиций жертвы или самой мощной страны в регионе потерпела фиаско 07/07/2014   15:58  |  Лента новостей
Депутат Национального Собрания Армении Эдмон Марукян принял участие в конференции под названием “Северный и Южный Кавказ в европейском соседстве: трехмерное функциональное сотрудничество или соперничество в регионе – Россия, Евросоюз и Кавказ”, которая состоялась 3-4 июля в немецком городе Дармштадт. Армянский парламентарий выступил с докладом, в котором представил позицию Армении в Нагорно-Карабахском вопросе, ситуацию с инцидентами на армяно-азербайджанской границе, недопустимость нарушения военного баланса в регионе и возможные риски, а также свое видение касательно блокады Армении, открытия армяно-турецкой границы и дальнейшего развития событий на Южном Кавказе.
“Азербайджанская сторона в ходе конференции всячески пыталась предстать с одной стороны в роли жертвы, а с другой – с позиций самой мощной страны в регионе, что, должен отметить, им сделать не удалось, поскольку я подробно представил Нагорно-Карабахскую проблему с правовой точки зрения, и наше видение по его урегулированию. А ряд участвующих в конференции специалистов, занимающихся проблемами Южного Кавказа, припомнили представителям Азербайджана  арестованных журналистов, случаи ограничения свободы слова и иные проблемы”, - отметил депутат Э. Марукян.