Լրագրողն ընդդեմ ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանի. Լրագրողի դիմումը կքննարկվի Էթիկայի հանձնաժողովում 06/26/2014   00:32  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ազգային ժողովի Էթիկայի հանձանաժողովը հունիսի 26-ի դռնփակ նիստում կքննարկի լրագրող Արևիկ Իսաջանյանի դիմումն ընդդեմ ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանի: Հանձնաժողովը պետք է որոշում կայացնի՝  դիմումի քննությունը սկսելու կամ մերժելու վերաբերյալ:
Խորհրդարանում հավատարմագրված լրագրողը հունիսի 12-ին դիմել է հանձնաժողովին՝ մասնավորապես հայտնելով, որ  իր մասնագիտական գործունեության իրականացման շրջանակում հունիսի 10-ին, մոտեցել է ԱԺ նախագահի տեղակալ Հերմինե Նաղդալյանին՝ «մի քանի հարց ուղղելու իր սեփականատիրական գործունեության վերաբերյալ»:
«Դրան ի պատասխան՝ ԱԺ փոխնախագահ Հ. Նաղդալյանը վիրավորել է ինձ՝ լրագրողիս՝ անվանելով «անգրագետ» (որպես ապացույց՝ կարող եմ ներկայացնել նաև իմ և տկն Նաղդալյանի զրույցի ձայնագրությունը)»,- մասնավորապես ասված է դիմումում:
Լրագրողը նշել է, որ հարգանք է պահանջում ինչպես իր, այնպես էլ այն լրատվամիջոցի հանդեպ, որի ներկայացուցիչն է, և խնդրել է հանձնաժողովում քննել Հերմինե Նաղդալյանի կողմից ԱԺ կանոնակարգ-օրենքի 6.1 հոդվածով սահմանված պատգամավորի էթիկայի կանոնները խախտելու վերաբերյալ հարցը և կայացնել համապատասխան որոշում:

Журналистка пожаловалась в Комиссию по этике на Эрмине Нагдалян, утверждая, что вице-спикер парламента Армении назвала ее невеждой 06/26/2014 09:49 | Лента новостей
Комиссия по этике НС Армении на сегодняшнем заседании за закрытыми дверями рассмотрит заявление журналистки Аревик Исаджанян против вице-спикера парламента Эрмине Нагдалян. Комиссия должна вынести решение о принятии или отказе в принятии заявления
Аккредитованная при парламенте журналистка 12 июня обратилась в комиссию, заявив, что в рамках осуществления своей профессиональной деятельности 10 июня подошла к вице-спикеру НС РА Эрмине Нагдалян с тем, чтобы задать ей несколько вопросов по поводу предпринимательской деятельности.
В ответ на это, вице-спикер парламента Э. Нагдалян оскорбила меня, журналиста, обозвав “невеждой”(в качестве доказательства могу представить аудиозапись моей беседы с госпожой Нагдалян)”, - говорится, в частности, в заявлении.
Журналист отметила, что требует уважения как к себе, так и к СМИ, которое она представляет, и попросила рассмотреть вопрос о нарушении установленных ст. 6.1 Регламента НС РА правил депутатской этики и вынести соответствующее решение.