Ոստիկանները բռնություն են կիրառել Հայաստանի երիտասարդ իրավաբանների ասոցիացիայի անդամի նկատմամբ 06/24/2014   11:15  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Էլեկտրաէներգիայի թանկացման դեմ հունիսի 23-ին տեղի ունեցած բողոքի ակցիայի ժամանակ ոստիկանների կողմից գործադրված բռնություններից տուժել նաեւ Հայաստանի երիտասարդ իրավաբանների ասոցիացիայի անդամ Արա Կարագյոզյանը։ Այս մասին հայտնում են ասոցիացիայից՝ պահանջելով պատասխանատվության ենթարկել իրավախախտում թույլ տված ոստիկաններին։
Միջադեպի վերաբերյալ Ասոցիացիան այսօր տարածել է հայտարարություն, որի մեջ մասնավորապես ասվում է.
«23.06.2014թ.-ին, ժամը 13.50-ի սահմաններում «Կանխենք էլեկտրաէներգիայի թանկացումը» ակցիայի ժամանակ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի դիմաց ակցիայի մասնակիցների և ոստիկանների միջև տեղի են ունեցել բախումներ:
Արդյունքում, ոստիկանության ծառայողների կողմից քաղաքացիների, այդ թվում Հայաստանի երիտասարդ իրավաբանների ասոցիացիայի անդամ Արա Կարագյոզյանի նկատմամբ անհամաչափ ուժ է կիրառվել և գործադրվել բռնություն: Արդյունքում մի շարք քաղաքացիներ անօրինական կերպով բերման են ենթարկվել ոստիկանություն, իսկ Ա. Կարագյոզյանը տեղափոխել է «Գրիգոր Լուսավորիչ» հիվանդանոց:
«Հայաստանի երիտասարդ իրավաբանների ասոցիացիա» հասարակական կազմակերպությունը դատապարտում է ոստիկանների նման ոչ օրինական գործելաոճը և ՀՀ ոստիկանապետից պահանջում է կատարել դեպքի լրիվ, օբյեկտիվ և բազմակողմանի քննություն, իսկ իրավախախտում թույլ տված ոստիկաններին՝ ենթարկել օրենքով սահմանված պատասխանատվության»:

Стражи порядка применили насилие в отношении члена Ассоциации молодых юристов Армении в ходе акции протеста в Ереване 06/24/2014   11:34  |  Актуальная тема
В результате применения полицейскими насилия в ходе состоявшейся 23 июня акции протеста против подорожания электроэнергии пострадал также член Ассоциации молодых юристов Армении Ара Карагезян. Об этом сообщили в Ассоциации, требуя привлечь к ответственности полицейских, допустивших правонарушение.
Ассоциация в связи с данным инцидентом распространила заявление, в котором отмечается;
23.06.2014г., около13.50 во время акция протеста “Предотвратим подорожание электроэнергии” перед зданием Комиссии по регулированию общественных услуг(КРОУ) между демонстрантами и стражами порядка произошли столкновения.
В результате инцидента сотрудники полиции применили несоразмерную силу против граждан, в том и числе и члена Ассоциации молодых юристов Армении Арама Карагезяна. В итоге ряд граждан были незаконно подвергнуты приводу в полицию, а А. Карагезян госпитализирован в медцентр “Святой Григорий Просветитель”.
Общественная организация “Ассоциация молодых юристов Армении” осуждает подобные незаконные методы работы полиции и требует от главы полиции РА провести полное, объективное и всесторонне расследование инцидента, а также привлечь в установленном законом порядке к ответственности полицейских, допустивших правонарушение.