Շուրջ 1 տոննա հերոինի ապօրինի շրջանառության գործով փաստաբանը միջնորդում է վերաորակել թուրք մեղադրյալին առաջադրված մեղադրանքը 06/24/2014   17:23  |  Քրեական խրոնիկոն
Իրացնելու նպատակով մաքսանենգությամբ, թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության մեջ մեղադրվող Թուրքիայի քաղաքացի Օսման Ուղուրլուի պաշտպան Արտակ Գարոյանն այսօր միջնորդություն է ներկայացրել՝ խնդրելով նախաքննական մարմնին վերացնել իրացնելու նպատակով առանձնապես խոշոր չափերով թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության համար ՀՀ քրեական օրենսգրքի 266-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով իր պաշտպանյալին առաջադրված  մեղադրանքը, այդ մասով քրեական հետապնդումը դադարեցնել և գործի վարույթը կարճել:
Իսկ եթե նախաքննական մարմինը տիրապետում է փաստական տվյալների, որոնցով կհիմնավորվի առանց իրացնելու նպատակի  թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 268-րդ հոդվածի վերաբերյալ հիմնավոր կասկածը, ապա այս դեպքում պաշտպանը խնդրել է վերաորակել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 266-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով առաջադրված մեղադրանքը՝ համապատասխան հոդվածով:
Ինչպես «Փաստինֆո»-ի թղթակցի հետ զրույցում նշեց Արտակ Գարոյանը` որքանով որ հայտնի է պաշտպանական կողմին, գործում առկա չէ իր պաշտպանյալի կողմից իրացնելու նպատակով թմրանյութերի ապօրինի շրջանառության հատկանիշներ պարունակող արարքի մասին որևէ փաստական տվյալ:
Այս տարվա հունվարի 17-ին Իրանից Հայաստան տարանցիկ դեպի Վրաստան ուղևորվող բեռնատարի զննմամբ ԱԱԾ-ն հայտաբերել էր 927 կգ հերոին, սակայն նախաքննության ընթացքում փորձաքննության եզրակացությամբ պարզվել է, որ մաքուր հերոինը կազմել է 77 կգ-ով պակաս՝ 850 կգ:
Օսման  Ուղուրլուին մեղադրանք է առաջադրվել` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 215-րդ հոդվածի 2-րդ մասով՝ թմրամիջոցների մաքսանենգություն, և 266-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով:
09:10 24/04/2014  |  ՄամուլԻ՞նչ ճակատագիր է ունեցել Մեղրիի անցակետում հայտնաբերված 100-200մլն դոլար արժողությամբ թմրանյութը

Защита по делу о незаконном обороте почти одной тонны героина просит переквалифицировать инкриминируемое гражданину Турции обвинение 06/24/2014   18:27  |  Криминальная хроника
Адвокат гражданина Турции Османа Угурлу, обвиняемого в контрабандном провозе наркотиков с целью их сбыта, представил сегодня ходатайство о снятии предъявленного его подзащитному обвинения по п. 2 .ч 3ст. 266 УК Армении(“незаконный оборот наркотиков в особо крупном размере с целью их сбыта”), приостановить по этой части уголовное преследование и прекратить производство дела.
Если орган предварительного следствия располагает фактическими данными, подтверждающими обоснованные подозрения о незаконном обороте наркотиков без цели сбыта(ст. 268 УК РА), то в этом случае адвокат просит переквалифицировать предъявленное по п. 2ч. 3ст. 266 УК РА обвинение на соответствующую статью.
Как сообщил в беседе с корреспондентом, ИА “Фактинфо” адвокат Артак Гароян, насколько известно защите, в деле нет каких-либо фактических данных, указывающих на деяние, содержащее признаки незаконного оборота наркотиков с целью сбыта.
Напомним, , СНБ РА сообщала, что 17 января при досмотре грузовика, следовавшего из Ирана в Грузию через таможенный пункт Мегри, в специальном тайнике было обнаружено 927 кг. Героина, однако экспертиза выявила, что вес чистого героина составил 580 кг - на 77 килограммов меньше
Осману Угурлу было предъявлено обвинение по ч. 2ст. 215 УК РА (“контрабанда наркотиков”) и п. 2 ч. 3 ст. 266 УК РА.