Բյուրեղավանի գիշերօթիկի չարաշահումները փաստացի օգտագործվեցին՝ PR ակցիայի համար 06/24/2014   12:11  |  Վերլուծություններ
Երբ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն այցելեց Բյուրեղավանի գիշերօթիկ դպրոց, բավական խիստ տոնով տեսախցիկների առաջ նկատողություն արեց տնօրենին ու սպառնաց, որ խստորեն հետևելու է, որպեսզի մեղավորները պատժվեն: Դժվար էր չհավատալ, որ ամեն ինչ շատ լուրջ է:
Բայց արդեն անցել է շուրջ 2 ամիս, ու ոստիկանությունը հայտնում է, որ հարուցված քրեական գործի շրջանակներում որևէ մեկին մեղադրանք չի առաջադրվել: Այս անգամ արդեն դժվար է չհավատալ, որ վարչապետի այցը, վճռական տրամադրվածությունը դարձավ ամենապարզունակ PR ակցիա: Համենայն դեպս, վարչապետին այս առումով մատուցվել է արջի ծառայություն, քանի որ դժվար է հավատալ, որ վարչապետը չէր ցանկանա, որ իր հանձնարարությունները չկատարվեին եւ ի հայտ բերվեն բոլոր մեղավորները՝ ենթարկվելով պատասխանատվության։
Դեռևս ապրիլի 4-ին գիշերօթիկի մի խումբ աշխատակիցներ, այլևս ի վիճակի չլինելով հանդուրժել իրենց աշխատավայրում տիրող բարքերը, մամուլում բաց նամակ էին տարածել` բարձրաձայներով երեխաների հանդեպ գործադրվող բռնությունների, ֆինանսական ապօրինությունների, ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Գայանե Մարգարյանի՝ պաշտոնեական դիրքը չարաշահելու ու որոշ պաշտոնյաների հովանավորչությունից օգտվելու վերաբերյալ:
Ավելի ուշ, պետական մարմինների անտարբերությունից զայրացած, քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչները դպրոցում տիրող ֆինանսական հանցագործությունների մասին հաղորդում ներկայացրեցին գլխավոր դատախազին:
Ի վերջո, Օմբուդսմենը հանդես եկավ հայտարարությամբ՝ իր հերթին ներկայացնելով դպրոցում տիրող անմխիթար վիճակը։ Ընդ որում, տարածված հայտարարության մեջ ոչ միայն խոսվում էր ֆինանսական չարաշահումների, այլ նաեւ՝ երեխաների նկատմամբ կիրառված բռնությունների մասին։
«Բյուրեղավանի գիշերօթիկ հաստատությունում դաստիարակները, որպես պատժի միջոց, երեխաներին ստիպում են կանգնած վիճակում մասնակցել դասապրոցեսին: Կիսաբաց դռնից հետևելով պարապմունքին՝ Օմբուդսմենի ներկայացուցիչներն ականատես են եղել, թե ինչպես է ուսուցիչը գրչով հարվածում աշակերտներից մեկի մատներին և անվայել արտահայտություններով դիմում նրան:  Երեխաները վախենում են տնօրինությունից և միմյանց հետ ունեցած ընդհարումների դեպքում չեն դիմում նրանց: Բայացահայտվել են նաև սննդի պահման պայմանների խախտումներ»,- նշվում է ՄԻՊ-ի՝ ապրիլի 29-ին տարածած հայտարարության մեջ:
Նույն օրը հայտնի դարձավ, որ ոստիկանությունը հարուցել է քրեական գործ՝ բայց միայն ֆինասնական չարաշահումների մասով՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածով։  Իսկ երկու օր հետո էլ վարչապետն այցելեց դպրոց։
Իհարկե, ասել, թե պատկան կառույցները մինչ այդ ոչ մի բան չէին արել, ճիշտ չի լինի: Իհարկե, արել էին: Ինքը` աշխատանքի և սոցիալական հարցերի փոխնախարարն էր այցելել դպրոց: Այլ հարց է, որ այնտեղ ոչինչ չէր տեսել: Չէր տեսել, որ տնօրենը 30 մեռած հոգի է գրացնել ու նրանց փոխարեն աշխատավարձ է ստանում, իսկ աշխատակիցները ստիպված են մի քանի հոգու աշխատանք կատարել, չէր տեսել, որ երեխաները թերսնվում են, իսկ տնօրենի որդին պետական գումարով  դպրոցի համար գնված ավտոմեքենա է վարում, էլ չասենք, որ չէր տեսել, թե ինչ խոշտանգումների են ենթարկվում երեխաները:
Եվ դարձյալ հանուն ճշմարտության ասենք, որ վարչապետի այցից հետո ձեռնարկվեցին մի քանի կոշտ քայլեր. Ֆիլարետ Բերիկյանը, իր վատ տեսողության համար, իհարկե շատ խիստ պատժվեց` նկատողություն ստացավ: Գիշերօթիկ դպրոցի տնօրեն Գայանե Մարգարյանն էլ պատժվեց` աշխատանքից ազատվելով:
Եվ վերջ: Այսքանով ամեն ինչ ավարտվեց, գնդակը հիմա իրավապահների դաշտում է։ Իհարկե քրեական գործով նախաքննությունն ընթանում է, սա էլ՝ թերևս հասարակական կառույցների աչքին թոզ փչելու համար:
Եվ ինչպես հաճախ է լինում՝ աղմուկով հարուցեցին, ամիսներ շարունակ կքննեն ու հետո էլ սուս ու փուս կկարճեն:
Կարևորն այն է, որ հանրության հիշողության մեջ վառ տպավորվեց, թե տնօրենին աշխատանքից ազատելը եւ վերջինիս պաշտպանող փոխնախարարին նկատողություն հայտարարելը։
Իսկ թե որքանով իսկապես կպատժվեն իրական մեղավորները, կամ ինչպես կվայելեն երեխաներից ու պետությունից գողացված գումարները, դա արդեն PR ակցիայի շրջանակներից դուրս է և կարգավորվում է բոլորովին այլ` ոչ իրավական և ոչ  հրապարակային հարթության վրա:
18:29 02/05/2014  |  ԼՐԱՀՈՍՀովիկ Աբրահամյանի որոշմամբ Ֆիլարետ Բերիկյանի նկատմամբ կիրառվել է խիստ նկատողություն
18:10 02/05/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԲյուրեղավանի գիշերօթիկ դպրոցի տնօրենին ազատել են աշխատանքից
14:19 02/05/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՎարչապետն այցելել է Բյուրեղավանի գիշերօթիկ դպրոց
21:55 29/04/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԲյուրեղավանի գիշերօթիկում հայտնաբերված չարաշահումների փաստով քրեական գործ է հարուցվել
12:03 29/04/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՏերթոդիկի մեթոդները՝ Բյուրեղավանի գիշերօթիկ դպրոցում
16:55 23/04/2014  |  ԼՐԱՀՈՍՀաղորդում` գիշերօթիկ դպրոցում կատարվող հանցագործության մասին
16:37 08/04/2014  |  Քրեական խրոնիկոնԳիշերօթիկ դպրոցի տնօրենի կողմից երեխաների նկատմամբ բռնություն կիրառելու մասին հրապարակման հիման վրա հետաքննություն է սկսվել

Шум вокруг выявленных в школе-интернате Бюрегавана злоупотреблений был использован для пиара, а безнаказанность продолжает крепнуть 06/24/2014 14:12 | Аналитика
Когда премьер-министр Армении Овик Абраамян посетил школу-интернат по опеке и защите детей Бюрегавана, в довольно-таки строгом тоне перед объективами видеокамер сделал замечание директору и пригрозил, что проследит за тем, чтобы виновные были наказаны. Трудно было не поверить в серьезность его намерений.
Однако прошло два месяца, и полиция заявляет о том, что в рамках уголовного дела никому не предъявлено обвинения. На сей раз уже сложно не поверить в то, что визит премьера, решительный настрой и даже гнев не что иное, как незамысловатая PR –кампания.
Оставляя в стороне вопрос о моральном аспекте рекламирования собственной персоны посредством оказавшихся в школе-интернате детей, отметим еще одно обстоятельство, лежащее также в нравственной плоскости.
Еще за месяц до визита премьер-министра общественность узнала о том, что творится в этом образовательном учреждении.
Еще 4 апреля группа сотрудников школы-интерната, будучи не в состоянии более терпеть царящие на их рабочем месте нравы, распространила в прессе открытое письмо, в котором сообщали о случаях насилия над детьми, финансовых беззакониях, должностных злоупотреблениях со стороны директора ГНКО Гаяне Маргарян и протеже, пользующихся покровительством некоторых чиновников. Позже возмущенные равнодушием госорганов, представители гражданского общества представили генпрокурору заявления о финансовых преступлениях в школе.
В свою очередь, омбудсмен выступил с заявлением, представив царящее в школе удручающее положение. Причем в сообщении не только говорилось о финансовых злоупотреблениях, но и о случаях насилия, учиненных над детьми.
“В школе-интернате Бюрегавана воспитатели в наказание заставляют детей стоя участвовать в учебном процессе.
Представители омбудсмена стали очевидцами того, как учитель бьет ручкой по пальцам одного из учеников и обрушивается на него с нецензурной бранью.
"Дети боятся руководства и не обращаются к нему в случае возникновения инцидентов. Были выявлены также случаи нарушения условий хранения продуктов питания", - отмечалось в заявлении Защитника прав человека от 29 апреля.
В тот же день стало известно, что полиция возбудила уголовное дело, но только по факту финансовых злоупотреблений - по ст. 179 УК РА. А спустя два дня премьер-министр Армении нанес визит в школу.
Безусловно, неверно утверждать, что компетентные органы до этого ничего не предпринимали. Конечно, делали - замминистра труда и по социальным вопросам посетил школу. Другой вопрос, что они ничего не увидели там: не заметили, что директор зарегистрировал 30 “мертвых душ” и получает за них зарплату, а коллеги вынуждены выполнять работу за нескольких сотрудников, не заметили, что дети недоедают, а сын директора ездит на автомобиле, купленном для школы на государственные деньги, не говоря уже о том, что они не увидели, что дети подвергаются пыткам.
Справедливости ради надо отметить, что PR визита премьера был обеспечен надлежащим образом: Филарет Берикян был строго наказан за свое плохое зрение – удостоился ни много ни мало замечания, а директора школы–интерната Гаяне Маргарян покарали увольнением из школы.
Этим все и закончилось. Конечно, идет расследование уголовного дела, но это, похоже, попытка пустить пыль в глаза общественных структур. И как это часто бывает: шумно возбудили дело, которое будут расследовать на протяжении нескольких месяцев, а затем втихаря закроют дело.
Важно то, что в памяти людей запечатлелось, как премьер-министр навестил бедных детей, рассердился на директора и даже наказал замминистра.
А вот накажут ли настоящих виновных и как распорядятся украденными у детей и государства деньгами, этот вопрос уже вне PR-акции и регулируется ни в правовой плоскости, ни в поле гласности.