ԱՄՆ-ն պատժամիջոցներ է կիրառում Ուգանդայի նկատմամբ՝ համասեռամոլների դեմ օրենքների համար 06/20/2014   13:19  |  Միջազգային լրահոս
ԱՄՆ-ն պատժամիջոցներ է կիրառում Ուգանդայի նկատմամբ՝ համասեռամոլների դեմ ընդունած օրենքների համար, որոնք, ըստ ԱՄՆ-ի, «դեմ են մարդու իրավունքներին»:
Ուգանդացիների մուտքը ԱՄՆ կարգելվի: Սպիտակ Տունը դադարեցնում է նաև Ուգանդայի կառավարության մի շարք ծրագրերի ֆինանսավորումը և անվավեր է համարում ռազմական վարժանքների ծրագիրը:
Ուգանդայի նախագահը հայտնել է, որ Արևմուտքը չի կարող ճնշում գործադրել Ուգանդայի վրա, և նա չի փոխի համասեռամոլության դեմ օրենքները:
Փետրվարին ընդունված օրենքի համաձայն՝ համասեռամոլության համար նախատեսվում է մինչև անգամ ցմահ ազատազրկում, օրենքով պատժելի է նաև «համասեռամոլության խթանումը»:

США карают Уганду санкциями за антигейский закон 06/20/2014   13:26  |  Международные новости
США ввели санкции против Уганды в связи с принятым в этой стране антигейским законом. Об этом в пятницу, 20 июня. Об этом сообщает “Лента.Ру” со ссылкойа на Agence France-Presse.
В Белом доме заявили, что законодательство Уганды «идет вразрез с правами человека и усложняет двусторонние отношения между странами».
По словам, пресс-секретаря Совета национальной безопасности США Кейтлин Хэйден, санкции подразумевают запрет на въезд в США чиновникам, причастным к нарушению прав представителей секс-меньшинств Уганды. Также замораживается ряд гуманитарных проектов, которые американская сторона осуществляла в этой стране. Отменяются и воздушные учения, которые США планировали провести в Уганде.
«ЛГБТ-сообщества Уганды, России и Ирана сталкиваются с законами, которые угрожают их безопасности и нарушают права человека», — заявил государственный секретарь США Джон Керри. Он сравнил принятый в Уганде закон с антисемитской политикой нацистской Германии.