Հետաձգվում են այլընտրանքային ծառայության անցնելու դիմումների ներկայացման ժամկետները 06/10/2014   12:37  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Ազգային ժողովն այսօրվա նիստում երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունեց «Այլընտրանքային ծառայության մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացում կատարելու մասին կառավարության հեղինակած օրինագիծը:
Ընդունված օրինագծով, մասնավորապես, հետաձգվում են այլընտրանքային ծառայության անցնելու դիմումների ներկայացման ժամկետները` պայմանավորված  ՀՀ հանրակրթական ուսումնական հաստատություններում ավարտական և բարձրագույն ուսումնական հաստատություններ ընդունելության քննությունների իրականացման ժամկետներով: Ըստ յադմ, այլընտրանքային ծառայության ուղարկվում է այն քաղաքացին, ով մինչև հերթական զորակոչին նախորդող մայիսի 1-ը կամ հոկտեմբերի 1-ը դիմել է պարտադիր զինծառայությունն այլընտարնքայինով փոխարինելու համար` գործող փետրվարի 1-ի և օգոստոս 1-ի փոխարեն:
Բացի այդ, լրացուցիչ հստակեցվում է, որ այլընտրանքային ծառայություն անցնելու դիմում հետ վերադարձնելու կամ մերժելու դեպքում դիմում ներկայացրած քաղաքացին ենթակա է պարտադիր զինծառայության:
Ինչպես «Փաստինֆո»-ն ավելի վաղ տեղեկացրել էր, ՀՀ արդարադատության փոխնախարար Գրիգոր Մուրադյանը նախագծի ներկայացման ժամանակ հայտնել էր, որ Հայաստանում տարեկան մոտ հարյուր զորակոչիկ է դիմում այլընտրանքային ծառայության անցնելու համար` կրոնական հիմունքներով: Համապատասխան հանձնաժողովի կողմից բավարարվում է դիմումների զգալի մասը: Անհիմն դիմումները մերժվում են:
Երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունվեց նաև Հայաստանի Հանրապետության դատական օրենսգրքում և կից մի քանի օրենքներում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին օրենսդրական փաթեթը:

Парламент Армении принял законопроект о переносе сроков подачи заявлений на прохождение альтернативной службы 06/10/2014 13:41 | Актуальная тема
Национальное Собрание сегодня во втором чтении и в полном объёме приняло инициированный Правительством законопроект о внесении изменений и дополнений в закон РА “Об альтернативной службе”.
Законопроект, в частности, предусматривает отсрочку подачи заявления на прохождение альтернативной службы, что обусловлено сроками проведения выпускных и вступительных экзаменов в общеобразовательных учреждениях и высших учебных заведениях соответственно. Исходя из этого, на альтернативную службу направляется тот гражданин, который до 1 мая или 1 октября, предшествующие очередному призыву, обратился по вопросу о замене обязательной военной службы альтернативной( вместо действующих сроков – 1 февраля и 1 августа).
Кроме того, уточняется, что в случае возврата или отказа в приёме заявления гражданин, представивший его, подлежит прохождению обязательной военной службы.
Как уже ранее сообщало ИА “ФактИнфо”, замминистра юстиции РА Григор Мурадян в ходе представления проекта заявил, что в Армении ежегодно сто призывников обращаются с заявлениями о прохождении альтернативной службы по религиозным убеждениям. Соответствующая комиссия удовлетворяет большую часть поданных заявлений и отказывает в приёме необоснованных заявлений.
Парламент во втором чтении и в полном объёме принял также законодательный пакет о внесении изменений и дополнений в Судебный кодекс РА и ряд смежных законов.