Էթիկայի հանձնաժողովն այսօր որոշում կկայացնի՝ ընդդեմ պատգամավոր Առաքել Մովսիսյանի դիմումի վերաբերյալ 06/02/2014   09:22  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ազգային ժողովի Էթիկայի հանձնաժողովն այսօրվա դռնփակ նիստում որոշում կկայացնի ընդդեմ հանրապետական պատգամավոր Առաքել Մովսիսյանի՝ «Շմայսի», չորս լրագրողների դիմումի վերաբերյալ:
Դիմումի քննարկման և դրա վերաբերյալ հանձնաժողովին եզրակացություն ներկայացնելու նպատակով հանձնաժողովի ներկայացուցիչ է նշանակված ՀՅԴ խմբակցության քարտուղար Աղվան Վարդանյանը:
Ինչպես «Փաստինֆո»-ն ավելի վաղ տեղեկացրել էր, լրագրողներն իրենց դիմումում հանձնաժողովի ուշադրությունը հրավիրել են ԱԺ նախորդ տարվա դեկտեմբերի 23-ի արտահերթ նիստում՝ հայ-ռուսական համաձայնագրերը վավերացնելու մասին որոշումների քվեարկության ժամանակ, լրագրողների նկատմամբ ՀՀԿ խմբակցության անդամ Առաքել Մովսիսյանի վարքագծի վրա:
Թեև նախապես դիմումատուները խնդրել էին կարգապահական պատասխանատվության ենթարկել պատգամավորին, այն է՝ պահանջել, որպեսզի վերջինս հրապարակային ներողություն խնդրի լրագրողներից, սակայն հետագայում վերանայել են դիմումի պահանջը: Նրանք պահանջում են ճանաչել Ա.Մովսիսյանի կողմից պատգամավորի վարքագծի կանոնների խախտումը: Լրագրողները հանձնաժողովին ներկայացրել են նաև իրենց պահանջն ապացուցող տեսանյութ:

Комиссия НС Армении по этике вынесет свой вердикт по инциденту между журналистами и депутатом от РПА Аракелом Мовсисяном 06/02/2014   09:51  |  Лента новостей
Комиссия по этике парламента Армении на сегодняшнем заседании за закрытыми дверями вынесет решение по заявлению журналистов против депутата от фракции РПА Аракела Мовсисяна(“Шмайс”).
Представителем комиссии для рассмотрения заявления и последующего представления заключения по нему назначен секретарь парламентской фракции АРФ “Дашнакцутюн” Агван Варданян.
Как уже ранее сообщало ИА “ФактИнфо”, журналисты обратились в комиссию с заявлением против члена РПА Аракела Мовсисяна. По словам заявителей, они обратили внимание комиссии на поведение А. Мовсисяна в отношении журналистов в ходе состоявшегося 23 декабря минувшего года голосования по решениям о ратификации армяно-российских соглашений. Представители СМИ просили рассмотреть их заявление в порядке, установленном законом о Регламенте НС РА, и привлечь к дисциплинарной ответственности парламентария, а именно: обязать его принести журналистам публичные извинения. Однако впоследствии они пересмотрели свое заявление и потребовали признать факт нарушения А. Мовсисяном правил этики.