«Տարածքներ խաղաղության դիմաց» բանաձևն արկածախնդրություն է 05/31/2014   15:19  |  Վերլուծություններ
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ԱՄՆ համանախագահ Ջ.Ուորլիքի կողմից վերջերս կատարված` Ադրբեջանի հետ Արցախի ազատագրված տարածքների «վերամիավորման» նպատակահարմարության վերաբերյալ հայտարարությունը լայն արձագանք գտավ հայաստանյան հասարակական-քաղաքական շրջանակներում:
Նոր լիցքեր ստացան Արցախի ազատագրված շրջանների հետագա ճակատագրի վերաբերյալ ծավալված քննարկումները:  Ամերիկացի դիվանագետի հայտարարությունն այնքան մեծ աղմուկ բարձրացրեց, որ վերջինս նույնիսկ հայկական կողմի համարժեք հակահարվածը «խլացրեց»:
Մինչդեռ ի դեմս ՀՀ պաշտպանության նախարար Ս.Օհանյանի հայտարարության` հայկական կողմի արձագանքը խիստ դիպուկ էր, համարժեք, իսկ որոշ առումներով` «հեղափոխական»:
Առաջին անգամ պետության անվտանգության համար գլխավոր երաշխավորներից մեկը պաշտոնապես հայտարարեց, որ առաջին՝ հայկական կողմն առհասարակ չի դիտարկում տարածք հանձնելու հարցը, երկրորդ՝  ընդծվեց թե՛ ողջ ազատագրված Արցախի և թե՛ նրա սահմանադրորեն ամրագրված տարածքներից յուրաքանչյուր առանձին հատվածի ճակատագրի վերաբերյալ ցանկացած քաղաքական որոշում ռազմական ոլորտի հիմնավորված մասնագիտական ու փորձագիտական եզրակացություններից բխեցնելու անհրաժեշտությունը:
Այս հիմնադրույթներն ուղղակիորեն հակադրվում են հանրային շրջանակներում դեռևս քննարկվող «տարածքներ խաղաղության դիմաց» արկածախնդիր և որևէ լուրջ քննադատության չդիմացող «բանաձևին» և պաշտոնական դիվանագիտության մեջ դրա արտացոլանքը հանդիսացող` հակամարտության փոխզիջումային լուծման վերաբերյալ պարբերաբար շրջանառվող տեսակետներին:
Ավելին`ցանկացած որոշում ռազմական ոլորտի հիմնավորված մասնագիտական ու փորձագիտական եզրակացություններով հիմնավորելու մասին դրույթը առաջին հայացքից կարող է հակասության մեջ մտնել զինված ուժերի քաղաքացիական վերահսկողության մասին հանրային գիտակցությունում իշխող պատկերացումներին:
Ամենևին կասկածի տակ չդնելով նշյալ դրույթի իրավաչափությունը` հարկ է նկատել, որ ինչպես դրա, այնպես էլ հակամարտության փոխզիջումային լուծման տարբերակների մասին հայ իրականությունում առկա են անհիմն և որոշ առումներով խիստ վտանգավոր մոտեցումներ:
Վերջիններս, ելակետային համարելով հակամարտությունների կարգավորման արևմտյան առաջադեմ փորձի և զինված ուժերի ժողովրդավարական վերահսկողության` արևմտյան քաղաքագիտական շրջանակներում ձևակերպված հիմնադրույթները, շատ հաճախ անտեսում են տարածաշրջանային` նշյալ դրույթների կենսագործման հետ մեծապես անհամատեղելի իրողությունները:
Առկա նախապաշարումներից  ձերբազատվելու և Ս. Օհանյանի հայտարարության հիմնադրույթները հայկական կողմի համար ուղեցուցային համարելու համար անհրաժեշտ է հաշվի նստել հետևյալ  իրողությունների հետ. Ադրբեջանում հաստատված ժառանգական-միապետական վարչակարգն իր պարագլուխ Ի.Ալիևի գլխավորությամբ վերջին շրջանում էապես ընդլայնել է իր հավակնությունների միջակայքը` ՀՀ ներկայիս տարածքի զգալի մասը բնորոշելով որպես ադրբեջանական «պատմական հայրենիքի» մաս, որի վրա հաստատվել է «ֆաշիստական» հայկական պետություն (այս առումով ուշագրավ են Նովրուզի համաժողովրդական տոնախմբություններում մարտի 19-ին Ի. Ալիևի կողմից կատարված  հայտարարությունները): Ակնհայտ է, որ նման զավթողական-ծավալապաշտական գաղափարների տարածումն ու արմատավորումը ադրբեջանական հանրային գիտակցության մեջ չի կարող ինքնանպատակ լինել: Նպատակը ՀՀ տարածքի նկատմամբ զավթողական հավակնությունների համար անհրաժեշտ հիմքերի ապահովումն է:
Հարց է առաջանում`ստեղծված իրավիճակում որքանո՞վ է կենսունակ «տարածքներ խաղաղության դիմաց» բանաձևը: Խորը քաղաքագիտական գիտելիքներ անհրաժեշտ չեն` կանխատեսելու, որ Ադրբեջանի օգտին կատարված ցանկացած զիջում ոչ միայն չի նվազեցնելու լարվածությունը, այլև ոգեշնչելու և «իր պատմական տարածքները վերադարձնելու» նոր լիցքեր է հաղորդելու սուլթանական ռեժիմին:
Ասվածից բխում է երկրորդ հիմնական հետևությունը` որքանո՞վ է բացարձակ իմաստով ՀՀ-ում կիրառելի զինված ուժերի քաղաքացիական վերահսկողության սկզբունքը:
Վերջինիս արդյունավետ կիրառումն անշուշտ խիստ կարևոր է բանակի արդիականացման համար: Սակայն ամենևին պետք չէ բացարձականացնել նշյալ դրույթի կիրառելիության տիրույթները` պնդելով, որ ԼՂՀ տարածքների ճակատագիրը պետք է բացառապես արտաքին քաղաքականության`  դիվանագիտական գործիքարանին տիրապետող դերակատարներին վստահել: Իրականում պաշտպանության նախարարի հայտարարությունն այս հարցում զինվորականության դերի և նշանակության վերաիմաստավորման խիստ հրատապ հարցադրում է բարձրացնում. պետության տարածքների ճակատագիրը պետք է տնօրինել` ելակետային համարելով ոչ միայն հակամարտությունների կարգավորման միջազգային մեխանիզմները, այլև տարածքային պաշտպանության առկա հրամայականները:
Այս հարցում անհնար է թերագնահատել ռազմական փորձագետների և զինվորականների դերակատարումը: Ուստի Ս. Օհանյանի հայտարարությունը պետք է ընկալել որպես «սթափեցնող ահազանգ» առ այն, որ պետության տարածքների ճակատագրի վերաբերյալ ցանկացած որոշում լիարժեք չէ առանց դրանց պաշտպանության գործում առանցքային դերակատարում ունեցող դերակատարների դիրքորոշման հստակեցման:

Формула “Мир в обмен на территории” – авантюра. Кандидат политологических наук Арам Терзян о карабахском урегулировании 05/31/2014   17:37  |  Аналитика
Недавнее заявление американского сопредседателя Минской группы ОБСЕ Дж. Уорлика о целесообразности “воссоединения” освобожденных территорий Арцаха с Азербайджаном вызвало широкий резонанс в армянских общественно-политических кругах.
Дискуссии, развернувшиеся вокруг дальнейшей судьбы освобожденных территорий Арцаха, получили новый импульс. Заявление американского дипломата подняло такой большой шум, который “заглушил” даже адекватный ответ армянской стороны.
Между тем реакция армянской стороны, выразившаяся в заявлении министра обороны Армении С. Оганяна, была весьма точной, адекватной, а в каком-то смысле “революционной”.
Впервые один из главных гарантов безопасности государства официально заявил о том, что во-первых, армянская сторона вообще не рассматривает вопроса сдачи территорий, во-вторых, была подчеркнута необходимость того, что любое политическое решение, касающееся судьбы освобожденного Арцаха или отдельного участка любых его конституционно закрепленных территорий, должно исходить из обоснованных профессиональных и экспертных заключений военной сферы.
Эти тезисы напрямую противопоставляются доселе дискутируемой в общественных кругах авантюрной и не выдерживающей какой-либо критики формуле - “Мир в обмен на территории” и являющихся в официальной дипломатии ее отражением периодически муссируемых точек зрения о компромиссном решении.
Более того, положение об обосновании любого решения с помощью профессиональных и экспертных заключений военной сферы с первого взгляда может вступить в противоречие с доминирующими в общественном сознании представлениями о гражданском контроле над вооруженными силами.
Не ставя никоим образом правомерность указанного положения под сомнение, следует отметить, что в армянской действительности имеют место необоснованные и в некотором плане весьма опасные подходы как относительно этого, так и по вариантам компромиссного решения конфликта. Последние, принимая за исходную точку сформулированные в западных политологических кругах тезисы о передовом западном опыте урегулирования конфликтов и демократическом контроле над вооруженными силами, зачастую игнорируют региональные, преимущественно несовместимые с выполнением данных положений реалии.
Чтобы избежать существующих предубеждений и признать векторными для армянской стороны прозвучавшие в заявлении С. Оганяна тезисы следует считаться со следующими реалиями: утвердившийся в Азербайджане режим наследственного единовластия во главе с И. Аливым в последний период существенно расширил диапазон своих претензий, охарактеризовав большую часть нынешней территории Республики Армения как часть азербайджанской “исторической родины”, на которой утвердилось “фашистское” армянское государство(в этом смысле весьма примечательным представляется заявление И. Алиева, сделанное им 19 марта на всенародном торжестве по случаю Новруза). Очевидно, что тиражирование и укоренение подобных агрессивно-экспансионистских идей в сознании азербайджанцев не может быть самоцелью. Цель - закладывание необходимой основы для агрессорских претензий в отношении территории Армении.
Возникает вопрос – насколько в сложившейся ситуации жизнеспособна формула "Мир в обмен на территории?" Не надо обладать глубокими познаниями в области политологии, чтобы спрогнозировать, что любые уступки в пользу Азербайджана не только не приведут к деэскалации ситуации, а наоборот вдохновят султанский режим на “возвращение своих исторических территорий”.
Из сказанного следует третий основной вывод - насколько в абсолютном смысле в Армении применим принцип контроля над вооруженными силами?
Эффективное применение последнего, безусловно, представляется крайне важным для модернизации армии. Однако не стоит никоим образом абсолютизировать сферы применения данного положения, утверждая, что судьбу территорий НКР следует доверить исключительно акторам, владеющим дипломатическим инструментарием внешней политики. В действительности, заявление министра обороны в этом плане затрагивает весьма актуальный вопрос переосмысления роли и значения военных: следует управлять судьбой территорий государства, принимая за исходную точку не только международные механизмы урегулирования конфликтов, но и имеющиеся императивы по защите территорий.
Нельзя в данном вопросе недооценивать роль военных экспертов и военнослужащих. Посему заявление С. Оганяна следует воспринимать как “отрезвляющий сигнал” о том, что любое решение о судьбе территорий государства является неполноценным без уточнения позиции акторов, играющих ключевую роль в деле их защиты.