ՄԻՊ. 2013-ին մարդիկ շարունակել են առավելապես բողոքել իրավապահ մարմիններից 05/29/2014   11:01  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակը 2013թ., հիմք ընդունելով նախորդ տարվա ցուցանիշները, ակնկալել է 5200 դիմում, սակայն փաստացի ստացվել է 4609-ը: Հաշվի առնելով, որ դրանց մի մասը ներկայացված է եղել մի քանի քաղաքացիների կողմից՝ իրականում դիմումատուների թիվը կազմել է 6805:
Այս մասին Ազգային ժողովի մշտական հանձնաժողովների այսօրվա համատեղ նիստում հայտնեց ՄԻՊ Կարեն Անդրեասյանը` 2013թ. պետական բյուջեի կատարողականի քննարկման ժամանակ:
Ըստ նրա` մարդիկ շարունակում են ամենից շատ բողոքել դատական համակարգից, դատախազությունից, այսինքն` չնայած սոցիալ-տնտեսական ծանր պայմանների առկայությանը, ամենաշատը խնդիրներ տեսնում են իրավապահ մարմիններում, հետո նոր` սոցիալական-տնտեսական ոլորտում:
Դիմումատուներից ավելի շատ ակտիվ են եղել Լոռու, Սյունիքի, Շիրակի մարզերից, ինչը, միգուցե, առավելապես պայմանավորված է նրանով, որ այս մարզերում ՄԻՊ աշխատակազմն ունի գրասենյակներ:
09:24 11/04/2014  |  ՄամուլՅուրի Վարդանյանը՝ ՄԻՊ զեկույցի և իր որդու մասին
14:32 08/04/2014  |  ԼՐԱՀՈՍՄԻՊ-ն իրեն քննադատողներին` «Լեզվին են տալիս»
15:38 07/04/2014  |  ԼՐԱՀՈՍՄԻՊ-ը անդրադարձել է մարտի 1-ի, Վարդան Պետրոսյանի, լցոնումների վերաբերյալ քրեական գործերին
15:23 06/04/2014  |  ԼՐԱՀՈՍԴեպքերը շատ են, հարուցված գործերը՝ քիչ. ՄԻՊ-ը՝ պաշտպանության նախարարության աշխատանքի մասին
12:08 06/04/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ ՄԻՊ-ն արդարադատության ոլորտում դարձյալ երկակի ստանդարտներ է արձանագրել
12:44 04/04/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՄԻՊ-ը՝ ցուցարարների նկատմամբ ոստիկանների վերաբերմունքի, մարմնավաճառների ու համբույրի մասին
19:04 03/04/2014  |  ԼՐԱՀՈՍՄԻՊ-ը ՏՄՊՊՀ նախագահին. «Արտակ Շաբոյանը զեկույցը հանգամանալից չի ուսումնասիրել»
18:52 02/04/2014  |  ԼՐԱՀՈՍ Քաղաքապետարանն արձագանքում է ՄԻՊ-ի զեկույցին, բայց շրջանցում Փակ շուկայի ու Կոմիտաս 5-ի հարցերը
12:17 02/04/2014  |  ԼՐԱՀՈՍՄԻՊ-ը քաղաքապետարանին քննադատել է Փակ շուկայի, Կոմիտաս 5-ի, տրանսպորտի սակագնի, ու Կոմայգու համար
19:00 20/12/2013  |  ԼՐԱՀՈՍՊաշտպանի զեկույցում «առյուծի բաժինը» պետք է կազմեին առաջարկությունները. գտնում է նախարարը

Омбудсмен: Жители Армении больше всего жалуются на правоохранительные органы 05/29/2014   11:22  |  Актуальная тема
Офис омбудсмена Армении, основываясь на показателях предыдущих лет, получил вместо ожидаемых 5200 заявлений 4609. С учетом того, что часть из них была представлена несколькими гражданами, в действительности, число заявителей составило 6805 человек.
Об этом в ходе обсуждения отчета о выполнении бюджета за 2013г. на сегодняшнем совместном заседании постоянных комиссий НС РА заявил омбудсмен Карен Андреасян.
По его словам, люди продолжают жаловаться на судебную систему, прокуратуру. Несмотря на наличие тяжелых социально-экономических условий, больше всего проблем граждане видят в сфере правоохранительных органов и только потом в социально-экономической.
Наибольшее число заявлений поступило из Лорийской, Сюникской и Ширакской областей, что, возможно, было обусловлено преимущественно наличием офисов омбудсмена в вышеупомянутых областях.