Գևորգ Կոստանյան. Քրեական պատասխանատվության սուբյեկտը ոչ թե լրագրողն է, այլ՝ դատավարության մասնակիցը 05/29/2014   13:24  |  ԼՐԱՀՈՍ
Այսօր՝ կառավարության նիստի ավարտին, լրագրողներն անձամբ գլխավոր դատախազ Գևորգ Կոստանյանից փորձեցին ճշտել, թե ինչ նպատակ էր հետապնդում դատախազության տարածած հաղորդագրությունը, որում հիշեցվում էր, որ նախաքննական տվյալների հրապարակումը քրեորեն պատժելի արարք է:
Լրագրողների հարցին ի պատասխան՝ Գևորգ Կոստանյանը նշեց, որ իր համար շատ տարօրինակ էր, որ այդ հաղորդագրությունը բուռն քննարկումների տեղիք է տվել:
«Դատախազության հաղորդագրությունները, երբ որ մենք տարածում ենք, տարածում ենք` ապավինելով առնվազն իրավական տարրական գիտելիքների առկայությանը, որովհետև նախաքննական գաղտնիքի հրապարակումը դա Քրեական օրենսգրքով նախատեսված հանցագործություն է, և հանցագործության կատարման դեպքում համապատասխան անձինք ենթարկվելու են պատասխանատվության»,- ասաց Գևորգ Կոստանյանը` հավելելով. «Մեծ ջանքեր չէր պահանջվի, եթե որևէ մեկը հետևություններ, մեկնաբանություններ, տպավորություններ կիսելուց առաջ ընդամենը դիմեր մասնագետի՝ գոնե խորհրդին»:
Գլխավոր դատախազը նաև պարզաբանեց, որ նախաքննական գաղտնիքը հրապարակելու համար պատասխանատվությունը նախատեսվում է այն սուբյեկտի համար, «ով դեպքերի, հանգամանքների բերումով տեղեկացվածություն է ձեռք բերել նախաքննության ընթացքում ձեռք բերված տվյալների մասին», այսինքն`ըստ դատախազի` տվյալ գործով դատավարության մասնակիցների համար:
Ինչ վերաբերում է դատախազության տարածած հաղորդագրության վերաբերյալ այն քննարկումներին, թե սա լրագրողների նկատմամբ քրեական պատասխանատվություն կիրառելու սպառնալիք է պարունակում, հատկապես` տեղեկատվության աղբյուրները չբացահայտելու պարագայում, դա, ըստ Գևորգ Կոստանյանի, ևս կարգավորվում է օրենքով:
«Զանգվածային լրատվության մասին» օրենքը հստակ սահմանում է, որ լրագրողը պարտավոր չէ հրապարակել իր տեղեկատվության աղբյուրը, այսինքն` դա լրագրողի իրավունքն է»,- նշեց գլխավոր դատախազը՝ պարզաբանելով, որ քրեական պատասխանատվության սուբյեկտը ոչ թե լրագրողն է կամ լրատվամիջոցը, այլ՝ այն սուբյեկտը, «ում, որ դատավարության մասնակից լինելու պայմաններում հասու է դարձել տեղեկատվություն, որն ինքը փորձում է հրապարակել»:
Բայցևայնպես, Գևորգ Կոստանյանը նաև հիշեցրեց, որ ծանր և առանձնապես ծանր հանցագործությունների դեպքում լրագրողը դատական կարգով կարող է տեղեկատվության աղբյուրը հրապարակելու պարտավորություն կրել:
Հիշեցնենք՝ մայիսի 22-ին գլխավոր դատախազության հրապարական պաշտոնական հայտարարության մեջ մասնավորապես ասվում էր. «Հանգամանքների բերումով նախնական քննության տվյալների տիրապետող սուբյեկտների համար առանց դատախազի, քննիչի կամ հետաքննություն կատարող անձի թույլտվության, վերոնշյալ տվյալների հրապարակումը առաջացնում է քրեական պատասխանատվություն՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 342-րդ հոդվածով:
Նախաքննության կամ հետաքննության տվյալները հրապարակելու համար պատասխանատվության անխուսափելիության սկզբունքն ապահովելու, ինչպես նաև գործի հանգամանքների լրիվ, օբյեկտիվ և բազմակողմանի հետազոտման, ձեռք բերվելիք տվյալների հավաստիության վրա՝ քննությամբ ստուգման ենթակա հանգամանքների հրապարակման բացասական ազդեցությունը կանխելու նպատակով ՀՀ գլխավոր դատախազի հանձնարարությամբ՝ հսկողություն իրականացնող դատախազները, զանգվածային լրատվության միջոցներում նախնական քննության ընթացքում ձեռք բերված ապացույցների կամ ստուգման ենթակա հանգամանքների վերաբերյալ հրապարակումների յուրաքանչյուր դեպքում ձեռնարկելու են օրենքով սահմանված քրեադատավարական ներգործության միջոցներ՝ ապահովելու այդ տվյալների՝ լրատվության միջոցին հայտնի դառնալու աղբյուրի, հանգամանքների պարզումը և այդ կապակցությամբ անհրաժեշտ քննչական ու դատավարական գործողությունների իրականացումը:

Генпрокурор Армении: Субъектом уголовной ответственности является не журналист или СМИ, а участник судопроизводства 05/29/2014   15:09  |  Лента новостей
Журналисты сегодня пытались уточнить у генпрокурора Армении, какие цели преследовало распространенное Генеральной прокуратурой РА сообщение, в котором напоминали о том, что несанкционированная публикация данных предварительного следствия является уголовно наказуемым деянием.
Генпрокурор, отвечая на вопросы журналистов, отметил, что для него было более чем странным, что это сообщение вызвало бурные дебаты.
“Генпрокуратура распространяет сообщения в надежде на наличие хотя бы элементарных знаний в области юриспруденции, поскольку разглашение тайны следствия – это преступление, предусмотренное Уголовным кодексом, и в случае совершения данного деяния соответствующие лица будут привлечены к ответственности”, - заявил Геворк Костанян и добавил: “Не требуется больших усилий, чтобы  перед тем, как делать выводы, комментарии или делиться впечатлениями, СМИ обратились бы к специалисту, хотя бы за советом”.
Генпрокурор Армении также пояснил, что ответственность за разглашение тайны следствия предусмотрена для того субъекта, который “по стечению обстоятельств приобрел информацию о добытых следствием данных”, то есть, по словам генпрокурора, для участников судопроизводства по данному делу. Что касается обсуждений касательно того, что распространенное прокуратурой сообщение содержит в себе угрозу о привлечении журналистов к уголовной ответственности в случае неразглашения источников информации, то это, по словам Геворка Костаняна, также регулируется законом.
“В соответствии с законом “О средствах массовой информации” журналист не обязан разглашать источник информации, это право репортера”, - отметил генпрокурор, пояснив, что субъектом уголовной ответственности является не журналист или СМИ, а тот субъект, у которого в условиях участия в судопроизводстве имелся доступ к информации, которую он пытается предать огласке.
Геворк Костанян, однако, напомнил, что в случае с тяжкими или особо тяжкими преступлениями журналист может в судебном порядке нести обязанность по публикации источника информации.
Напомним, что в сообщении Генпрокуратуры от 22 мая отмечается, важным условием для полноценного обеспечения прав сторон является конфиденциальность данных предварительного следствия или дознания, "публикация этих данных может навредить законным интересам сторон, стать препятствием для полноценного, всестороннего и объективного расследования дела и раскрытия преступления”.
В этой связи Генпрокуратура напоминает – публикация подобной информации без разрешения прокурора, следователя или осуществляющего расследование лица влечет для субъекта, располагающего по стечению обстоятельств данными предварительного следствия, уголовную ответственность по признакам преступления, предусмотренного ст. 342 УК РА. С целью пресечения негативного воздействия публикации информации об обстоятельствах, подлежащих проверке в ходе следствия, по поручению Генпрокуратуры, прокуроры, осуществляющие надзор, в каждом случае публикации в СМИ добытых следствием доказательств или подлежащих проверке обстоятельств предпримут предусмотренные законом меры процессуального воздействия для установления источника информации для СМИ, обстоятельств и в этой связи реализации необходимых следственных и процессуальных действий.