Առաջիկա մեկ տարում Uևանա լճից ավելի շատ ջուր կվերցնեն 04/29/2014   12:55  |  Բնապահպանական իրավունք
Ազգային ժողովը 96 «կողմ», 15 «դեմ » և 4 «ձեռնպահ» ձայներով առաջին ընթերցմամբ ընդունեց «Սևանա լճի էկոհամակարգի վերականգնման, պահպանման, վերարտադրման և oգտագործման միջոցառումների տարեկան ու համալիր ծրագրերը հաuտատելու մաuին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին կառավարության հեղինակած օրինագիծը:
Տարածքային կառավարման նախարարության ջրային տնտեսության պետական կոմիտեի պետ Անդրանիկ Անդրեասյանը քվեարկությւոնից առաջ տեղեկացրեց, որ կառավարությունը, հաշվի առնելով Ազգային ժողովում անցած բուռն քննարկումները, խմբակցություններից ստացված կոնկրետ առաջարկությունները, նաև հասարակական կարծիքը, հանրային մոտեցումները, առաջարկում է օրենքի գործողության ժամկետը սահմանափակել և տեղավորվել մեկ տարվա ժամկետում:
Ըստ այդմ, ներկայումս սահմանված մինչև 170 մլն խ.մ ջրաքանակի փոխարեն ժամանավորապես՝ մեկ տարով, Uևանա լճից ջրի բացթողնման տարեկան չափաքանակ է uահմանվում առավելագույնը 240 մլն խ.մ.՝ կախված Սևանա լճից սնվող ոռոգման համակարգերի ջրաղբյուրների ջրատվության աստիճանից: Նախագծի նախնական տարբերակով առաջարկվում էր ջրառն ավելացնել առաջիկա հինգ տարիներին:
Կառավարության հիմնավորմամբ, Սևանա լճից ջրառի ավելացումը պայմանավորված է Արարատյան դաշտի մշակվող հողերի ոռոգումն ապահովելու անհրաժեշտությամբ,

Парламент Армении принял законодательную инициативу Правительства по увеличению лимита попусков воды из озера Севан 04/29/2014   13:51  |  Экологическое право
Национальное Собрание Армении приняло инициированный Правительством законопроект о внесении дополнений в закон РА "Об утверждении годовой и комплексной программ мероприятий по восстановлению, сохранению, воспроизводству и использованию экосистемы озера Севан" . За проголосовали 96 депутатов, против – 15, еще четверо – воздержались.
Начальник государственного комитета водного хозяйства Министерства территориального управления Армении Андраник Андреасян до начала голосования сообщил, что Правительство с учетом прошедших в парламенте бурных дискуссий, поступивших от фракций предложений, а также общественного мнения предлагает огрнаичить срок действия закона одним годом против предусмотренных ранее пяти лет.
Исходя из этого, в настоящее время вместо нынешних 170 млн. куб.м. временно – на год годовой лимит попуска воды из озера Севан будет доведен до 240 млн. куб.м в зависимости от степени нехватки воды в ирригационных системах, подпитываемых из озера. Согласно предварительному варианту законопроекта новую норму предлагается ввести на 5 лет.
Представители правительства объяснили увеличение попусков воды необходимостью орошения земель Араратской долины, сокращением объема артезианских вод и снижением уровня реки Севджур.