Մանկապիղծների համար պատժաչափը Մեծ Բրիտանիայում խստացվում է 04/27/2014   22:32  |  Միջազգային լրահոս
Մանկապիղծների համար պատժաչափը Մեծ Բրիտանիայում կլինի այնքան, որքան ահաբեկիչների համար: Այս մասին գրում է The Guardian-ը: Համապատասխան հայտարարությամբ ապրիլի 27-ին հանդես է եկել երկրի վարչպետ Դեվիդ Քամերոնը:
Նա ընդգծել է, որ մանկապիղծներին անհրաժեշտ է զրկել «ուղեցույցներից» օգտվելու հնարավորությունից, մասնավորապես՝ թե ինչպես գտնել զոհերին եւ ազատվել պատասխանատվությունից: Այսօրինակ նյութերը կգնահատվեն որպես էքստրեմիստական ճիշտ այնպես ինչպես ինքնաշեն պայթուցիկներ պատրաստելու մասին ուղեցույցները համացանցում:
«Օրենսդրության մեջ առկա սողանքը, որը թույլ է տալիս մանկապիղծներին գրել եւ տարածել այդ նողկալի նյութերը, բացարձակ անընդունելի է: Ես ուզում եմ վստահ լինել, որ մենք արել ենք ամեն ինչ՝ մեր երեխաներին պաշտպանելու համար»,- հայտարարել է Քամերոնը:
Երկրի իշխանությունները նման քայլեր սկսել են ձեռնարկել բրիտանական մի մասնավոր դպրոցի շուրջ ստեղծված մեծ սկանդալից հետո: Պարզվել էր, որ ուսուցիչ-մանկապիղծը երեք տարվա ընթացքում բռնաբարել է 10 տարեկան 60 տղաների:

За педофилию в Великобритании будут наказывать как за терроризм 04/28/2014   09:32  |  Международные новости
Наказание для жителей Великобритании, уличенных в педофилии, станет таким же, как для террористов, передает “Лента.Ру” со ссылкой на The Guardian. Соответствующее заявление в воскресенье, 27 апреля, сделал премьер-министр страны Дэвид Кэмерон.
Он подчеркнул, что педофилов необходимо лишить возможности обмениваться «руководствами» по тому, как найти жертву и избежать наказания. Подобные материалы будут считаться экстремистскими, как, например, пособия по изготовлению самодельных бомб в интернете.
«Лазейка в законодательстве, позволяющая педофилам писать и распространять эти отвратительные материалы, абсолютно неприемлема. Я хочу быть уверен в том, что мы сделали все, чтобы защитить детей», — заявил Кэмерон.
Ожидается, что о новом законе в своей летней речи скажет сама королева Елизавета II. Вступить в силу закон должен в следующем году.
Власти страны пошли на такие меры после крупного скандала, разгоревшегося вокруг одной из частных британских школ. Как стало известно, учитель-педофил в течение трех лет изнасиловал около 60 десятилетних мальчиков.