Քուվեյթի դատարանը ժամանակավորապես կասեցրել է երկու թերթերի հրատարակումը 04/21/2014   19:02  |  Միջազգային լրահոս
Քուվեյթում դատարանը ժամանակավորապես դադարեցրել է երկու թերթերի հրատարակումը՝ նախապատրաստվող պետական հեղաշրջման մասին նյութի հրապարակման համար: Այս մասին հայտնում է «BBC News»-ը:
Դատարանի որոշումը պայմանավորված է նրանով, որ երկու անկախ թերթեր՝ «Ալ Վաթան»-ը և «Ալամ ալ Յում»-ը հրապարակել են մի տեսաձայնագրության մանրամասներ, որոնցում, ինչպես նշվում է, բարձրաստիճան պաշտոնյաները քննարկում են Քուվեյթի էմիր Սաբահ աս Սաբահի կառավարության տապալման ծրագիրը:
Քանի որ սկանդալային տեսագրության մասին տեղեկություններն ակտիվորեն շրջանառվում էին տեղական ԶԼՄ-ներում, էմիրի գրասենյակը պահանջել էր, որպեսզի այդ թեմայի քննարկումը դադարեցվի: Ավելի վաղ դատախազությունը որոշել էր գաղտնի պահել պետական հեղաշրջման փորձի հետաքննությունը և ԶԼՄ-ներին արգելել այդ մասին գրել:
Այժմ, երբ «Ալ Վաթան»-ը և «Ալամ ալ Յում»-ը խախտել են արգելքը, երկու պարբերականներն էլ առաջիկա երկու շաբաթվա ընթացքում լույս չեն տեսնի:
«Ալ Վաթան»-ի գլխավոր խմբագիր՝ Քուվեյթի թագավորական ընտանիքի անդամ, շեյխ Խալիֆան, արդեն իսկ հայտարարել է դատարանի որոշումը բողոքարկելու իր մտադրության մասին:

Две газеты в Кувейте временно закрыли за публикации о попытке госпереворота 04/21/2014 19:29 | Международные новости
В Кувейте суд постановил временно приостановить выход двух газет за публикацию материала о готовящемся государственном перевороте. Об этом сообщает “Право.ru” со ссылкой на BBC News.
Решение суда связано с тем, что две независимые газеты "Аль-Ватан" и "Алам аль-Юм" опубликовали подробности видеозаписи, на которой, как утверждается, высокопоставленные чиновники обсуждают план по свержению правительства эмира Кувейта Сабаха ас-Сабаха.
Так как сообщения о скандальном видео активно циркулировали в местных СМИ, канцелярия эмира потребовала, чтобы обсуждение этой темы было прекращено. Ранее прокуратура постановила держать в тайне расследование о попытке государственного переворота и запретила средствам массовой информации писать об этом.
Теперь же, в связи с тем, что "Аль-Ватан" и "Алам аль-Юм" нарушили запрет, оба издания не будут выходить в течение ближайших двух недель.
Главный редактор "Аль-Ватан" шейх Халифа, член кувейтской монаршей семьи, уже заявил о своем намерении обжаловать решение суда.