Հայ-վրացական շրջանի Սամցխե-Ջավախեթիի բնակիչները հերթ են կանգնել` ռուսական անձնագրի համար 04/03/2014   19:43  |  Միջազգային լրահոս
Թբիլիսի ռուսականհյուպատոսարանի առջև հերթեր են գոյացել. Ջավախքի բնակիչները ցանկում են ձեռք բերել ռուսական անձնագրեր: Ինչպես պարզվել է, հերթում կանգնածների մեծամասնությունը հայեր են:
Նրանք խուսափում են ԶԼՄ-ների հետ շփումներից, սակայն մասնավոր զրույցներում հայտնում են, որ տեղեկացել են ռուսական անձնագրերի և մուտքի արտոնագրեր ստանալու դյուրացման մասին իրենց հարազատներից և եկել են Թբիլիսի:
Ըստ աղբյուրի՝ պարզի չեն չափորոշիչները, ըստ որի՝ ռուսական անձնագրեր են տրվում, քանի որ չի հաջողվել հյուպատոսարանի ադմինիստրատորի հետ խոսել: Ավելին՝ հյուպատոսարանի անվտանգությունը հայտարարել է, որ թույլ չեն տալիս նկարահանել հյուպատոսարանի արտաքին տեսքը և ամրացված պաստառները:
Հիշեցնենք, որ տեղեկատվություն է տարածվել, որ Սամցխե- Ջավախեթի բնակչությանը արագացած կերպով ռուսական անձնագրեր են հանձնվելու: Այս մասին վերջերս հայտարարել է Կոնստանտին Գամսախուրդիան՝ Վրաստանի առաջին նախագահի որդին:
Միևնույն ժամանակ, նա նշել է, որ դրա տակ կարող է թաքնված լինել Ռուսաստանի ծրագիրը՝ Ջավախքի օկուպացիայի մասին; Այս մասին գրում է «Грузия-онлайн»-ը:

Армяне грузинского региона Самцхе-Джавахети выстроились в очередь за российскими паспортами 04/03/2014   14:31  |  Международные новости
У консульства России в Тбилиси стоит очередь жителей Самцхе-Джавахети, желающих получить российские паспорта. Как выяснило на месте агентство "Голос Абхазии", большинство стоящих в очереди являются армянами. Они избегают контактов со СМИ, однако в личных беседах говорят, что узнали об упрощенной выдаче российских паспортов и виз от родственников и приехали в Тбилиси.
Как сообщает агентство, не ясны критерии, по которым выдаются российские паспорта, так как поговорить с администрацией консульства не удалось. Более того, охрана консульства заявила, что запрещено снимать внешний фасад и вывешенные на специальной доске объявления.
Журналист агентства также отмечает, что стоящим в очереди делаются специальные предложения - предлагаются разного рода услуги, в том числе и транспортировка.
Напомним, что информацию о выдаче в ускоренном порядке жителями Самцхе-Джавахети российских паспортов заявил недавно Константин Гамсахурдиа, сын первого президента Грузии. При этом он отметил, что за этим может скрываться план России по оккупации Джавахети, пишет «Грузия-онлайн».