Հրայր Թովմասյան. Տեսախցիկները նպաստել են հանցագործությունների բացահայտմանը 03/27/2014   17:04  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանն այսօր կառավարության նիստից հետո, անդրադառնալով ավտոճանապարհներին տեղադրված տեսախցիկների խնդրին, հայտարարեց, որ դրանց օգնությամբ բացահայտված հանցագործությունների թիվը տարեցտարի աճում է:
«Եթե ՀՀ տարածքում 2012թ-ին տեսադիտարկման սարքերի օգնությամբ բացահայտվել է հանցագործության 49 դեպք, որոնցից 2-ն առանձնապես ծանր, ապա 2013թ-ին այդ թիվն աճել է գրեթե կրկնակի` հասնելով 96-ի, որոնցից 4-ը առանձնապես ծանր հանցագործության դեպքեր են»,- ասաց Հրայր Թովմասյանը:
Ինչ վերաբերում է այս տարվա ընթացքում տեսախցիկների օգնությամբ բացահայտված հանցագործությունների դեպքերին, ապա, նախարարի խոսքով միայն անցնող 2 ամսվա ընթացքում արդեն 17 դեպք է բացահայտվել, որոնցից մեկը` մահվան ելքով ՃՏՊ է:
Ի դեպ, քանի որ ավելի շատ թվով տեսախցիկներ, այդ թվում նաև մասնավոր անձանց կողմից, տեղադրվում են Երևանի Կենտրոն համայնքում, ապա, ըստ նախարարի, այս վարչական տարածքում գրանցված հանցագործությունները էապես նվազել են:
«Անցած ամիս դուք մի սպանության դեպքի մասին տեղեկացաք, որը հեռուստատեսությամբ լուսաբանվեց, կարծում եմ պատկերն ակնհայտ է, թե բացահայտմանն ինչպես են օգնել տեսաձայնագրող սարքերը»,- ասաց նախարարը` հավելելով. «սա ասում են նաև ոստիկանության մեր գործընկերները, որ բացահայտման հնարավորությունները ձգտում էր զրոի, եթե չլինեին այս տեսաձայնագրող սարքերը»:
Հրայր Թովմասյանն, ըստ ամենայնի, նկատի ունի քրեական հեղինակություն Թևոսիկի եղբոր՝ Արթուր Սաֆարյանի սպանության գործը: Հիշեցնենք, գործի  նախաքննությունը դեռ չավարտված Ոստիկանությունը հեռուստատեսային ռեպորտաժի շրջանակներում հայտարարեց, որ սպանությունը կատարել է Մովսես Ներսիսյանը` Իսրայել Սարգսյանի պատվերով: Իսկ արդեն սպանությունը կատարելուց հետո պատվիրատուն սպանել է նաև կատարողին` Մովսես Ներսիսյանին: Ընդ որում այս եզրակացությունների համար վկայակոչվում էին  երևանյան տարբեր փողոցներում տեղադրված տեսախցիկների նկարահանումները: Այդուհանդերձ, Մովսես Ներսիսյանի դիակը մինչ օրս չի հայտնաբերվել, գործի նախաքննությունն էլ դեռ ավարտված չէ:

Глава Минюста Армении: Камеры видеонаблюдения на улицах Еревана способствуют повышению уровня раскрываемости преступлений 03/27/2014   17:42  |  Актуальная тема
“Благодаря установленным на дорогах камеры видеофиксации из года в год увеличивается количество раскрытых преступлений”, -заявил министр юстиции Грайр Товмасян после заседания Правительства.
“Если в 2012г, на территории Армении с помощью камер видеонаблюдения удалось раскрыть 49 случаев преступлений, два из которых – особо тяжкие, то в 2013г. – это цифра выросла до 96,четыре из которых - это особо тяжкие случаи”, - сказал Г. Товмасян.
Что касается раскрытых за нынешний год с помощью видеокамер преступлений, то, по словам главы Минюста РА, только за прошедшие два месяца было раскрыто 17 случаев, один из которых - ДТП со смертельным исходом.
“Поскольку большинство камер видеонаблюдения устанавливается частными лицами в центре города, то, по мнению Г. Товмасяна, число зарегистрированных в данном административном районе преступлений, существенно сократилось”.
“В прошлом месяце Вы узнали об инциденте с убийством, который освещало телевидение. Полагаю, что понятно, каким образом помогли камеры видеофиксации в раскрытии преступления ”, - сказал министр, добавив, что “наши коллеги из полиции утверждают, что возможности раскрытия преступления были почти равны нулю, если бы не видеокамеры”.
Грайр Товмасян, по всей видимости, имел в виду убийство Артура Сафаряна - брата криминального авторитета “Тевосика” . Напомним, что полиция еще до завершения предварительного следствия по делу заявило, что убийство совершил Мовсес Нерсисян по заказу Исраэла Саргсяна. Затем заказчик убил исполнителя – Мовсеса Нерсисяна. В качестве довода в пользу данного заключения приводят кадры, снятые камерами видеонаблюдения, установленными на различных улицах Еревана. Тем не менее, труп Мовсеса Нерсисяна по сей день не найден. Предварительное следствие по делу пока еще не завершено.