Թուրքական լոլիկը Ռուսաստանում հիվանդ է, Հայաստանում` առողջ 03/05/2014   15:53  |  ԼՐԱՀՈՍ
Թուրքիայից Հայաստան ներկրվող լոլիկը միանգամայն առողջ է: Այս մասին «Փաստիֆո»-ին հայտնեցին ՀՀ ԳՆ սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայությունից:
Հիշեցնենք, երեկ ռուսական լրատվամիջոցները հաղորդել էին, որ Թուրքիայից Ռուսաստան ներկրված 24.2 տոննա լոլիկը սահմանից հետ է ուղարկվել Թուրքիա, քանի որ խմբաքանակում հայտնաբերվել է արևմտյան ծաղկային (կալիֆորնիական) «թրիպս»  հիվանդություն: Ընդ որում, ըստ նույն աղբյուրի, սա տարվա ընթացքում արձանագրված այսօրինակ արդեն 6-րդ դեպքն է:
Քանի որ գաղտնիք չէ, որ Հայաստանը ևս Թուրքիայից լոլիկ ներկրող երկրների շարքում է, ուստի` սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայությունից փորձեցինք ճշտել` արդյոք ՀՀ ներկրված լոլիկներում այս ընթացքում հիշյալ հիվանդությունը չի՞ հայտնաբերվել:
Ծառայության մամուլի խոսնակ Արմինե Սուքիասյանը մեզ հետ զրույցում նշեց, որ Թուրքիայից Հայաստան լոլիկի ներկրումը պարբերական բնույթ է կրում՝ գրեթե 1-3 օր պարբերականությամբ:
«Հենց այսօր էլ  լոլիկի որոշ խմբաքանակ արդեն մտել է Հաայստան»,- ասաց Արմինե Սուքիասյանը՝ հավելելով, որ 2014թ. ընթացքում այդ երկրից ներկրվել է արդեն 34 տոննա 359 հազար կգ լոլիկ: Բայցևայնպես, ներկրված ոչ մի խմբաքանակում խնդիր չի հայտնաբեվել:
«Քանի որ Թուրքիան Հաայստանի համար համարվում է բարձր ռիսկայնություն ունեցող երկիր, առհասարակ յուրաքանչյուր սննդամթերքի ներկրման դեպքում անցնում է համապատասխան վերահսկողություն: Սահմանային հսկողությունից բացի՝ ենթարկվում է լաբորատոր փորձաքննության, ու մինչ օրս որևիցե խնդիր չի եղել»,- նշեց մեր զրուցակիցը:
Թե ինչպես է ստացվում, որ նույն երկրից ներկրված նույն լոլիկների մեջ Ռուսաստանում վարակը հայտնաբերվում է, իսկ Հայաստանում` ոչ, մնում է միայն ենթադրություններ անել: Փաստն այն է, որ մեր պատկան կառույցները վարակ չեն գտել:

Госслужба безопасности продуктов питания Армении не выявила западного трипса в поставляемых на армянский рынок из Турции помидорах 03/05/2014   16:54  |  Лента новостей
Импортируемый в Армению помидор неопасен. Об том “ФактИнфо” сообщили в Государственной службе безопасности продуктов питания Министерства сельского хозяйства Армении.
Напомним, что накануне российские СМИ сообщили, что импортированные из Турции в Россию 24.2 тонны помидоров были отправлены обратно в Турцию, поскольку в данной партии был обнаружен западный калифорнийский цветочный трипс. Причем, согласно тому же источнику, это уже шестой случай за этот год.
Не секрет, что Армения в числе тех стран, которые импортируют помидоры из Турции, посему ИА“ФактИнфо” попыталось в Госслужбе безопасности продуктов питания уточнить, не было ли за это время обнаружено в импортированных в Армению помидорах вышеупомянутое заболевание.
Пресс-секретарь Госслужбы Армине Сукиасян в беседе с корреспондентом “ФакТинфо” отметила, что ввоз помидоров из Турции в Армению носит периодический характер, с периодичностью почти в 1-3 дня.
Именно сегодня определенная партия помидоров была доставлена в Армению”, - сказала Армине Сукиасян, добавив, что в течение 2014г. из этой страны было импортировано уже 34 тонны 359 кг. Помидоров, однако ни в одной из партии не было выявлено проблем.
“Так как Турция считается для Армении страной с повышенным уровнем риска, все поставляемы на армянский рынок из этой страны продукты проходят соответствующий контроль. Помимо приграничного контроля, товар подвергается лабораторной экспертизе и до сих пор не зафиксировано ни одной проблемы ”, -отметила она.