38 խաղաղ բնակչի սպանության համար Եվրադատարանը մեղավոր է ճանաչել Թուրքիային 02/27/2014   16:02  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
1994 թվականի մարտի 26-ին թուրքական օդուժի ռմբակոծությունները երկրի հարավ-արևելյան Շըրնաք նահանգի քրդաբնակ Քուշքոնար գյուղում 25, իսկ հարևան Քոջաղըլը գյուղում 13 անմեղ քաղաքացիական զոհերի պատճառ դարձան: Իսկ ևս 13 հոգի վիրավորվել էին:
Այդ հանցագործության համար Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը (ՄԻԵԴ) մեղավոր է ճանաչել Թուրքիայի Հանրապետությանը և դատապարտել 2 մլն 305 հազար եվրո փոխհատուցման տուգանքի: Թուրքիան մեղավոր է ճանաչվել ռազմաօդային գործողությունների ժամանակ խաղաղ քաղաքացիների կյանքի նկատմամբ անփութություն ցուցաբերելու, անհրաժեշտ հետաքննություն չանցկացնելու և իրականությունը թաքցնելու փորձի մեջ:
«Սի Էն Էն թուրք» լրատվականը տեղեկացնում է, որ համապատասխան գործով դոսիեն արդեն Դիրաբեքիրի հանրապետական դատախազ Օսման Ջոշքունի կողմից ուղարկվել է Դիարբեքիրի 7-րդ կորպուիս զինդատախազություն: «Եթե մինչև 2014-ի մարտի 26-ը զինվորական դատախազություն:

ЕСПЧ признал виновной Турцию в убийстве 38 мирных жителей курдонаселенных деревень 02/27/2014   16:32  |  Актуальная тема
Авиаудар турецких ВВС 26 марта 1994 года курдонаселенным селам Кушконар и Коджагыл на юго-востоке провинции Ширнак унесло жизни 38 мирных жителей. В результате бомбардировки пострадали также 13 человек.
За это преступление Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) признал виновной Республику Турция и приговорил ее к штрафу в размере 2 млн. 305 тыс.евро в виде компенсации. Турция была признана виновной в проявлении халатности в отношении жизни мирных граждан в ходе проведения ВВС военных действий, а также в непроведении необходимого расследования и попытке сокрытия правды.
Турецкий информационный канал “Си ен ен турк” сообщает, что республиканский прокурор Диарбекира Осман Джошкуни направил досье по соответствующему делу в 7-й корпус военной прокуратуры Диарбекира(Диярбакы́р).