Դատախազությունը կբողոքարկի Արգիշտի Կիվիրյանի հայցը բավարարելու մասին դատարանի որոշումը 02/17/2014   17:16  |  ԼՐԱՀՈՍ
Դատախազությունը, մասնավորապես, գործով  դատավարական հսկողություն իրականացնող դատախազ  Արթուր Երիցյանը Վերաքննիչ դատարան կբողոքարկի Արգիշտի Կիվիրյանի նկատմամբ բռնություններ գործադրած ոստիկանների նկատմամբ քրեական գործ չհարուցելու քննիչի որոշումը վերացնելու մասին առաջին ատյանի դատարանի ակտը: Այս մասին «Փաստինֆո»-ի թղթակցին հայտնեց ՀՀ գլխավոր դատախազի խորհրդական Քրիստինե Մելքոնյանը:
Ա.Կիվիրյանը ժամանակին դիմել էր   Հատուկ քննչական ծառայություն՝  միջնորդելով քրեական գործ հարուցել 2013 թվականի օգոստոսի 1-ին Երեւանի քաղաքապետարանի մոտ իր նկատմամբ բռնություններ իրականացրած  ոստիկանների հանդեպ:
Ընդ որում, որպես քրեական գործ հարուցելու հիմք  մատնանշվել էր դատաբժշկական փորձաքննության եզրակացությունը: Ըստ բժշկական փաստաթղթի,  իրավապահների հետ «շփման»  արդյունքում Արգիշտի Կիվիրյանի մոտ հայտնաբերվել են մարմնական վնասվածքներ՝ աջ բազկի արյունազեղումների, աջ արմնկահոդի, աջ նախաբազկի, աջ ազդրի, սրունքների քերծվածքների, աջ բազկի և աջ ազդրի ճանկռվածքների ձևով, որոնք առողջության թեթև վնասի հատկանիշներ չեն պարունակում:
Նյութերի նախապատրաստման ընթացքում Ա.Կիվիրյանը բացատրություն է տվել, որ ոստիկանության աշխատակիցներն իրեն բերման են ենթարկել ապօրինի՝ բռնի ուժ գործադրելով և մարմնական վնասվածքներ պատճառելով:

Прокуратура Армении намерена обжаловать решение суда об удовлетворении иска координатора Armenia Today Аргишти Кивиряна 02/17/2014   17:44  |  Лента новостей
Прокуратура, в частности, прокурор Артур Ерицян, осуществляющий процессуальный контроль по делу, обжалует в апелляционном порядке акт суда первой инстанции об отмене решения следователя о невозбуждении уголовного дела против полицейских, применивших насилие в отношении Аргишти Кивиряна. Об этом корреспонденту “ФактИнфо” сообщила советник генпрокурора Армении по сотрудничеству со СМИ Кристине Мелконян.
А. Кивирян в свое время обратился в Специальную следственную службу с ходатайством о возбуждении уголовного дела против полицейского, применившего 1 августа 2013г. возле Мэрии Еревана в отношении него насилие.
В качестве основания для возбуждения уголовного дела Аргишти Кивирян указал заключение судмедэкспертизы, согласно которому в результате “трения” с полицейскими у Кивиряна были обнаружены телесные повреждения, которые, как отмечается, не содержат признаков легкого вреда здоровью.
В ходе подготовки материалов А. Кивирян дал разъяснения о том, что сотрудники Полиции подвергли его приводу незаконно, применив к нему силу и причинив ему телесные повреждения.