Սոցիալական երաշխիքների մասին նոր օրենքը դատավորներին կստիպի մինչև հուլիսի 1-ը թոշակի անցնել 02/15/2014   12:47  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
2014թ. հուլիսի 1-ից սկսած դատախազների, դատավորների ու քննիչների կենսաթոշակները կսկսեն հաշվարկել այնպես, ինչպես ՀՀ մնացած բոլոր քաղաքացիներինը։
Նման կարգ է նախատեսված 2013-ի տարեվերջին ԱԺ-ի ընդունած «Պետական պաշտոններ զբաղեցրած անձանց սոցիալական երաշխիքների մասին» օրենքում կատարված փոփոխություններով:
Կառավարության կողմից ներկայացված օրինագծով  առաջարկվում էր վերանայել առանձին կատեգորիաների անձանց կենսաթոշակի հաշվարկման կարգը և ներդրնել հաշվարկման միասնականացված կարգ:
Ասել է թե՝ եթե մինչ այժմ դատախազները, դատավորներն ու քննիչները բավական բարձր թոշակ էին ստանում՝ շնորհիվ այն բանի, որ նրանց կենսաթոշակներն այլ կերպ էին հաշվարկվում, ապա հուլիսի 1-ից սկսած ստանալու են, այնքան, որքան ՀՀ բոլոր թոշակառուները:
Թե ինչ հետևանքներ կարող է ունենալ սոցիալական երաշխիքների փոփոխությունը ՀՀ իրավական համակարգի վրա, փորձեցինք պարզել ՀՀ ԱԺ ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր, նախկին զինդատախազ Գագիկ Ջհանգիրյանի հետ զրույցում:
«Ես կարծում եմ պետությունը պետք է լուրջ քաղաքականություն վարի, եթե գործել են կենսաթոշակի բարձր դրույքաչափեր, հետո չպետք է իջեցնեն, եթե սահմանել ենք, ապա առնվազն պետք է պահենք, եթե չենք ավելացնում»,- ասաց Գագիկ Ջհանգիրյանը:
Նա նաև կարծիք հայտնեց, որ գործող դատավորներից շատերը կգերադասեն գնալ կենսաթոշակի,  քանի դեռ օրենքը չի գործում, քանի որ հին օրենքով ավելի բարձր կենսաթոշակ կստանան, քան՝ նոր օրենքի գործելուց հետո:
«Դա սխալ կարգ է, և նվազեցնելը բերելու է հազար ու մի վատ երևույթների»,- կարծիք հայտնեց նախկին զինդատախազը:
Օրենքի այս փոփոխություններն արդեն հասցրել են բուռն քննարկումների ու դժգոհությունների առիթ դառնալ, դատավորներն անգամ սպառնում էին գործադուլ հայտարարել, բայց օրենքն ընդունվեց և երեկ արդեն ստորագրվել է ՀՀ նախագահի կողմից:

Новый закон о социальных гарантиях может заставить служителей Армянской Фемиды выйти на пенсию с 1 июля 02/15/2014   13:55  |  Актуальная тема
С 1 января 2014г. пенсии прокуроров, судей и следователей будут исчисляться в том же порядке, в котором исчисляется пенсия остальных граждан.
Такой порядок предусмотрен поправками в закон “О социальных гарантиях лиц, занимающих государственные должности”.
Согласно представленному Правительством РА проекту, планируется пересмотреть порядок расчета пенсий лиц отдельной категории и внедрить единый порядок расчета.
Если до сих пор прокуроры, судьи и следователи получали довольно-таки высокую пенсию благодаря тому, что их пенсии исчислялись в ином порядке,. Теперь же с 1 июля их ожидает такая же пенсия, какую получают рядовые граждане Армении.
Какими последствиями чревато изменение социальных гарантий для правовой системы, мы попытались выяснить в беседе с депутатом парламента, бывшим военным прокурором Армении Гагиком Джангиряном.
Он выразил мнение, что многие из действующих судей пожелают уйти на пенсию, поскольку пока закон не вступил в силу, так как по старому закону они будут получать высокую пенсию.
“Это неверный порядок, и понижение размера пенсий приведет к разного рода негативным явлениям”, - отметил бывший военный прокурор Армении.
Данная поправка в закон уже стала поводом для бурных дискуссий и недовольства. Судьи даже угрожали забастовкой, однако закон был принят, и накануне его подписал президент Армении.