Գերմանացի նախարարը հրաժարական է տվել՝ մանկական պոռնկագրական սկանդալի պատճառով 02/15/2014   12:55  |  Միջազգային լրահոս
Գերմանիայի գյուղատնտեսության նախարար Հանս Պյոտր Ֆրիդրիխը հրաժարական է տվել,  երբ իր դեմ սկսվել են դատախազական ստուգումներ:
Պարզվել է, որ քաղաքական գործիչը ներգրավված է Սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցությունը ներկայացրած նախկին պատգամավոր Սեբաստիան Էդատի սկանդալային գործով, ով կասկածվում է մանկական պոռնկագրական նյութեր պահելու մեջ: Այդ մասին հաղորդում  է «Lenta.ru»-ն՝ հղում կատարելով Die Zeit-ին։
«Ցտեսություն, ես դեռ կվերադառնամ»,- հայտարարել է Ֆրիդրիխը՝ փետրվարի 14-ին կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ:
Ավելի վաղ նա հայտարարել էր, որ  հրաժարական կտա, եթե դատախազությունն սկսի ստուգել իր առնչությունը «Էդատի գործին»:

Министр сельского хозяйства Германии подал в отставку из-за скандала вокруг детского порно 02/15/2014   13:15  |  Международные новости
Министр сельского хозяйства Германии Ханс-Петер Фридрих (Hans-Peter Friedrich) оставил свой пост после того, как в отношении него начали прокурорскую проверку. Политик оказался замешан в скандальном деле бывшего депутата от Социал-демократической партии (СДПГ) Себастьяна Эдати (Sebastian Edathy), которого заподозрили в хранении детской порнографии, сообщает “Лента.Ру”со ссылкой на Die Zeit.
«До свидания. Я еще вернусь», — заявил Фридрих на пресс-конференции 14 февраля. Ранее в пятницу он сказал, что уйдет в отставку, если прокуратура начнет проверять его на причастность к «делу Эдати».