Դատարանն իր սխալը վերագրեց տեխնիկական վրիպակին 02/12/2014   12:22  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
«Արմենիա Թըդեյ» կայքի համակարգող, վերլուծաբան Արգիշտի Կիվիրյանի դեմ քրեական գործով առաջին իսկ նիստում պաշտպանական կողմը ինքնաբացարկի միջնորդություն ներկայացրեց գործով նախագահող դատավոր Արթուր Մկրտչյանին՝ ողջամիտ կասկած հայտնելով նրա անկողմնակալ լինելու հարցում։
Նշենք, որ Արգիշտի Կիվիրյանի պաշտպանությունը դատարանում իրականացնում են ՀՀ Փաստաբանների պալատի խորհրդի անդամները՝ Փաստաբանների պալատի ներկայիս եւ նախկին նախագահներ Արա Զոհրաբյանի եւ Ռուբեն Սահակյանի գլխավորությամբ։
Մինչ ինքնաբացարկ ներկայացնելը` պաշտպանական կողմը դատարանից խնդրեց տրամադրել այս գործով կայացված որոշումները, մասնավորապես՝ գործը վարույթ ընդունելու եւ դատական քննություն նշանակելու մասին որոշումները, ինչից պարզվեց, որ դատարանը երկրորդ որոշմամբ անփոփոխ է թողել Արգիշտի Կիվիրյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոցը՝ չհեռանալու ստորագրությունը, այն դեպքում, երբ խափանման միջոց ընտրելու համար հիմնավոր կասկածների բացակայության պատճառով գործով դատավարական հսկողություն իրականացնող դատախազի ցուցումով քննիչն ընդհանրապես վերացրել էր Կիվիրյանի նկատմամբ խափանման միջոց ընտրելու որոշումը եւ նրա նկատմամբ որեւէ խափանման միջոց չէր կիրառել։
Դատարանը դատական նիստի ժամանակ ներկայացրեց փետրվարի 10-ի թվագրությամբ կազմված՝ անհստակությունն ուղղելու վերաբերյալ որոշումը, որով ընդունել էր իր սխալը՝ այն գնահատելով որպես տեխնիկական վրիպակ։
Պաշտպանական կողմը, հիմնվելով վերը նշվածի վրա, գտավ, որ դատարանը ձեւական որոշում է կայացրել՝ գործը վարույթ ընդունելու, դատական քննություն նշանակելու մասին, եւ հիմնավոր կասկած հայտնեց, որ նույնպիսի ձեւական դատաքննություն կիրականացվի եւ ձեւական դատավճիռ կկայացվի։

Защита по делу координатора ARMENIA Today Аргишти Кивиряна уличила суд в ошибке 02/12/2014   13:16  |  Актуальная тема
На первом не судебном заседании по уголовному делу против координатора Аргишти Кивиряна защита подала ходатайство об отводе председательствующего на заседании судьи Артура Мкртчяна, выразив сомнения в его непредвзятости.
Отметим, что Аргишти Кивиряна защищают в суде члены Палаты адвокатов Армении во главе с нынешним председателем ПА Ара Зограбяном и его бывшим руководителем Рубеном Саакяном.
До подачи ходатайства об отводе, защита просила суд предоставить вынесенные по этому делу решения, в частности, постановления о принятии дела к производству и назначении расследования. Выяснилось, однако, что суд вторым решением оставил без изменений избранную в отношении Аргишти Кивиряна меру пресечения в виде подписки о невыезде, в том случае, когда ввиду отсутствия обоснованных подозрений по указанию прокурора, осуществляющего прокурорский надзор по делу, следователь отменил решение об избрании Кивиряну меры пресечения, и в отношении него не была применена какая-либо мера пресечения.
Суд в ходе заседания представил датированное 10 февраля решение касательно устранения неточностей, согласно которому суд признал свою ошибку, квалифицировав ее как техническую описку.
Защита, основываясь на вышеизложенном, пришла к выводу, что суд вынес формальные решения о принятии дела к производству и назначении судебного следствия. Защита выразила обоснованные сомнения по поводу того, что ход ведения судебного процесса и вынесение приговора также будут носить формальный характер.