Առաջարկում են ուսումնասիրել «հայ ժողովրդի պատմության մեջ ամենախորհրդավոր, ամենագաղտնի պայմաններում» կնքված գործարքը 02/03/2014   16:42  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Ռուսաստանից ստացված գազի դիմաց Հայաստանի՝ 300 մլն ԱՄՆ դոլարի պետական պարտքի մասին տեղեկատվությունը գաղտնի է պահվել հասարակությունից և անգամ Ազգային ժողովից՝ չնայած պատգամավորների կողմից վերջին տարիներին արված բազմաթիվ հարցապնդումների:
Այս մասին ԱԺ նիստում ասաց «Հայ ազգային կոնգրես» խմբակցության քարտուղար Արամ Մանուկյանը՝ ներկայացնելով ոչ իշխանական չորս խմբակցությունների նախաձեռնությամբ օրակարգում ընդգրկված և արտահերթ քննարկվող՝ գազամատակարման ոլորտում 2011 թվականից գոյացած պետական պարտքի և գազի գների ձևավորման ուսումնասիրության ԱԺ ժամանակավոր հանձնաժողով ստեղծելու մասին որոշման նախագիծը:
Ըստ նրա՝ նման հանձնաժողովի ստեղծումն անհրաժեշտ է, որպեսզի «հայ ժողովրդի պատմության մեջ ամենախորհրդավոր, ամենագաղտնի պայմաններում արված գործարքի» խութերը բացահայտելու փորձ կատարվի:
Նույն խմբակցության անդամ Գագիկ Ջհանգիրյանն էլ նշեց, որ կարևորելով գազի գնագոյացման, պարտքի գոյացման և նախագծի որոշման նախագծում ամրագրված այլ խնդիրները, իր կարծիքով, բաց է թողնված մի շատ կարևոր հանգամանք՝ գազի համաձայնագրում ռուսական կողմի համար իրավական աննախադեպ երաշխիքների նախատեսումը:
Հարցի քննարկումը կշարունակվի ընդմիջումից հետո:
14:54 16/01/2014  |  ԼՐԱՀՈՍԷկոնոմիկայի նախարարը՝ «Հայռուսգազարդ»-ի վաճառքի պայմանագրի մասին. «Ամենաշահավետն է»

Депутаты непровластных фракций парламента Армении предлагают приподнять завесу тайны над историей с задолженностью за газ перед Россией 02/03/2014 18:01 | Актуальная тема
Информацию о накопившемся перед Россией долге в размере 300 млн. драмов за поставляемый природный газ скрывали от общества и даже Национального Собрания, несмотря на то, что депутаты неоднократно поднимали этот вопрос.
Об этом заявил секретарь парламентской фракции АНК А. Манукян, представляя включенный в повестку дня по инициативе непровластных фракций парламента и обсуждаемый во внеочередном порядке проект решения о создании Временной комиссии НС РА по изучению накопившегося с 2011г. долга и формирования цен на газ.
По его словам, создание такой комиссии необходимо для того, чтобы попытаться раскрыть “самые загадочные страницы истории армянского народа”, закавыки сделки, заключенной в условиях сверхсекретности.
Член той же фракции Гагик Джангирян отметил, что упущено весьма важное обстоятельство - предусмотренные в газовом соглашении беспрецедентные правовые гарантии для российской стороны.