Դադարեցվել է կեղծ դեղերի շրջանառությունը 01/18/2014   11:37  |  Առողջություն
Դեղերի փորձագիտական կենտրոնի կողմից դեղատներում կատարված ուսումնասիրությունների և նույնականացման արդյունքում հայտնաբերվել է, որ «Դոստինեքս» և «Ռոցեֆին» դեղերի որոշ խմբաքանակներ չեն համապատասխանում գրանցման նմուշներին։
ՀՀ առողջապահության նախարարի հրամանով դադարեցվել է T852 A սերիայի «Դոստինեքս»0,5մգ  դեղահատեր N 8 և B3840 սերիայի «Ռոցեֆին» 1000մգ ներարկման լուծույթի դեղափոշի կեղծ դեղերի շրջանառությունը և կազմակերպվել դեղատներից դրանց հետհավաքումը։
Ինչպես տեղեկացնում են ՀՀ ԱՆ-ից, կեղծիքից զգուշանալու նպատակով Դեղերի փորձագիտական կենտրոնը ներկայացնում է կեղծ դեղերն օրիգինալներից տարբերելու նշաններ։
«Դոստինեքս» դեղի օրիգինալի տուփը փայլուն է, իսկ ներդիր-թերթիկի թուղթը` նուրբ և բարակ։ Կեղծ դոստինեքսի տուփը խամրած է, ներդիր- թերթիկի թուղթը` հաստ՝ նման գրելու սովորական թղթին։ Օրիգինալ դեղի մակնշումը մուգ վարդագույնով է, իսկ անունը` մուգ, փայլուն կապտաթանաքագույնով։ Կեղծի դեպքում վարդագույնն ավելի բաց է, իսկ անունը գրված է կապույտով։
Ուշադիր լինելու դեպքում հեշտությամբ կարելի է կեղծ դեղը տարբերակել՝ նաև ուսումնասիրելով դեղի սրվակը։ Օրիգինալի դեպքում սրվակի կափարիչի վրա նշված է դեղի ճիշտ սերիան` T852։ Մինչդեռ կեղծի դեպքում այդ թվերը չեն համապատասխանում տուփի վրա նշված սերիային։ Բացի այդ` տուփի վրա դեղի անվան տակ առկա օձաձև խորհրդանիշը ոչ կեղծ դեղի սրվակի վրա նույնպես կա, իսկ կեղծի մոտ բացակայում է։
«Ռոցեֆինի» պարագայում կեղծ դեղի պիտակի վրա բացակայում է արտադրության վայրի մասին գրառումը, իսկ գծիկավոր կոդը սովորականից նեղ է: Բացի այդ, կեղծ ռոցեֆինի տուփի վրա 1 գ-ի  տակ գծիկ կա, ինչը բացակայում է ոչ կեղծ դեղի տուփի վրա։

Как не нарваться на фальшивый “Достинекс”? Минздрав Армении указал знаки, отличающие оригинал от контрафакта 01/18/2014   12:36  |  Здоровье
По итогам проведенных в аптеках Центром экспертизы лекарств и медицинских технологий исследований и индентификационной экспертизы было установлено, что некоторые партии лекарственных препаратов “Достинекс” и “Роцефин” не соответствуют регистрационным образцам.
Приказом министра здравоохранения Армении, прекращен оборот фальшивых лекарственных препаратов, как то: таблетки “Достинекс 0.5 мг. №8 ” серии T852 A и порошок для приготовления раствора для инъекций“Роцефин 1000 мг” серии B3840 и проводится их изъятиe из продажи.
Как сообщает Минздрав Армении, во избежание фальшивок Центр экспертизы лекарств и медицинских технологий представляет знаки отличия поддельных медикаментов от оригинала.
“Достинекс” в оригинале отличает блестящая коробкa, а вкладыш сделан из тоненькой бумаги. Коробка из-под контрафакта – затертая, вкладыш из толстой бумаги, похожeй на обычную бумагу для письма. Маркировка оригинального препарата – темно-розовая, а название выведено блестящими синими чернилами. Подделку уличают светло-розовый оттенок маркировки, а также название, написанное чернилами синего цвета.
При внимательном рассмотрении можно легко отличить фальшивку от оригинала, изучая ампулу. В случае с оригиналом на крышке ампулы указана серия препарата - T852, в то время как эти цифры на подделке не соответствуют серии, указанной на коробке. Кроме того, под названием настоящего препарата также можно заметить похожий по форме на змею отличительный знак, отсутствующий на контрафакте.
Что касается “Роцефина”, то этикетка не фальшивом препарате отсутствует запись о производителе, а штрих-код тоньше обычного. Кроме того, на коробке из-под поддельного “Роцефина” под надписью 1г. можно обнаружить черточку, которая отсутствует на оригинале.