ՄԻԵԴ դատավորին կընտրեն երկրի կողմից ներկայացված երեք թեկնածուներից 01/11/2014   11:33  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հունվարի 27-ից 31-ը Ստասբուրգում գումարվելիք Եվրոպայի խորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) ձմեռային նստաշրջանի օրակարգի նախագծի նախնական տարբերակի համաձայն` նախատեսված են մի շարք ընտրություններ, այդ թվում՝ Վեհաժողովի նախագահի և տեղակալների, Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում Դանիան և Սլովակիան ներկայացնող դատավորների:
Դատավորներն ընտրվելու են Եվրոպայի խորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովի կողմից գաղտնի քվեարկությամբ՝ յուրաքանչյուր պետության կողմից առաջարկված երեք թեկնածուների ցանկից: Համաձայն ԵԽԽՎ-ում ՄԻԵԴ-ի դատավորների ընտրության ընթացակարգի՝ մինչ քվեարկությունը Վեհաժողովի Մարդու իրավունքների ենթահանձնաժողովը թեկնածուների հետ անցկացնում է հարցազրույցներ:
Թեկնածուները պետք է կարողանան ներկայացնել ՄԻԵԴ-ի աշխատանքի՝ իրենց պատկերացումը, պատասխանել ենթահանձնաժողովի անդամների հարցերին: Սա հնարավորություն է տալիս ստուգել նրանց գիտելիքները մարդու իրավունքների բնագավառում, լեզվական հմտությունները, համեմատել թեկնածուների մտավոր ունակություններն ու հակվածությունները: Այդ հարցազրույցների հիման վրա ներկայացվում է թեկնածուների գնահատականը՝ դասավորելով նրանց անուններն ըստ նախապատվության սկզբունքի: Այս ընթացակարգը հեշտացնում է Վեհաժողովի անդամների համար որոշումների ընդունումը և բացառում միայն անդամ-պետության կառավարության արտահայտած նախապատվությանն ապավինելու հավանականությունը:
Վեհաժողովի կողմից ՄԻԵԴ դատավոր ընտրված թեկնածուն կպաշտոնավարի ինը տարի՝ առանց ժամկետի երկարացման:
Նշենք, որ ՄԻԵԴ-ի դատավորների թիվը նույնն է, ինչ Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի մասնակից պետություններինը, այն է՝ ներկայումս ՄԻԵԴ-ն ունի 47 դատավոր՝ մեկական դատավոր յուրաքանչյուր մասնակից պետությունից:
Ի դեպ, ՄԻԵԴ-ում 2003թ. ապրիլի 2-ից Հայաստանը ներկայացնող դատավորը Ալվինա Գյուլումյանն է: Նրա հետ միասին 2003թ. ԵԽԽՎ-ի ընտրությանը ներկայացված էին Արմեն Հարությունյանի, ով այդ ժամանակ Պետական կառավարման դպրոցի տնօրենն էր, և Արժեթղթերի հանձնաժողովի՝ այն ժամանակվա նախագահ Էդուարդ Մուրադյանի թեկնածությունները: Վեհաժողովը քվեարկությամբ նախապատվությունը տվեց Ա.Գյուլումյանին:
Երկրորդ անգամ Ա.Գյուլումյանն ընտրվել է ՄԻԵԴ դատավոր 2007թ.: Այն ժամանակ Ա.Գյուլումյանի հետ ներկայացված են եղել ՀՀ գլխավոր դատախազության միջազգային իրավական կապերի բաժնի պետ Նելլի Հարությունյանի և ՀՀ արդարադատության փոխնախարար, ներկայումս՝ ՀՀ գլխավոր դատախազ Գևորգ Կոստանյանի թեկնածությունները:

Кто заменит Альвину Гюлумян в ЕСПЧ? ПАСЕ изберет судью из трех кандидатов 01/11/2014   11:41  |  Лента новостей
Согласно предварительному варианту проекта повестки зимней сессии Парламентской Ассамблеей Совета Европы(ПАСЕ), созываемой в Страсбурге с 27 по 31 января, намечается проведение ряда выборов, в том числе председателя Ассамблеи и его заместителей, судей, представляющих в Европейском суде Данию и Словакию.
Судьи избираются Парламентской Ассамблеей Совета Европы по итогам тайного голосования. В списке – трое кандидатов от каждой страны. В соответствии с процедурой выборов судей ЕСПЧ в ПАСЕ, до голосования подкомиссия по правам человека Ассамблеи проводит собеседование с кандидатами.
Кандидаты должны уметь высказать свое представление о работе ЕСПЧ, ответить на вопросы членов подкомиссии. Это позволит проверить их знания в сфере прав человека, языковые навыки, сравнить умственные способности и пристрастия кандидатов. На основании собеседования кандидатам ставят оценку, ранжируя их имена в порядке предпочтения. Эта процедура упрощает для членов Ассамблеи процесс принятия решения и исключает возможность полагаться на высказанное Правительствами стран-членов предпочтения.
Кандидат будет избираться Ассамблеей на пост судьи ЕСПЧ сроком на 9 лет -  без продления срока.
Отметим, количество судей ЕСПЧ не изменилось, государства-участники Европейской конвенции по правам человека: в настоящее время ЕСПЧ имеет 47 судей, по одному судье от каждой страны-участницы.
Армению в ЕСПЧ с 2 апреля 2003г. представляет Альвина Гюлумян. Вместе с ней в 2003г. на выбор ПАСЕ были представлены кандидатура Армена Арутюняна, который в тогда еще занимал пост директора Школы государственного управления, и кандидатура бывшего председателя комиссии по ценным бумагам Эдуарда Мурадяна. Ассамблея по итогам голосования отдала предпочтение А. Гюлумян.
Во второй раз судьей от Армении в ЕСПЧ А. Гюлумян была избрана в 2007г.
Тогда вместе с А. Гюлумян были представлены кандидатуры начальника отдела Генпрокуратуры РА по международным правовым связям Нелли Багдасарян и заместителя министра юстиции, в настоящее время занимающего пост генпрокурора РА Геворка Костаняна.