Ռումինիայի նախկին վարչապետը դատապարտվեց 4 տարվա ազատազրկման` կոռուպցիայի համար 01/07/2014   02:45  |  Միջազգային լրահոս
Ռումինիայի վճռաբեկ դատարանը հունվարի 6-ին 4 տարվա ազատազրկման է դատապարտել երկրի նախկին վարչապետ Ադրիան Նեստասեին` նրան մեղավոր ճանաչելով կոռուպցիայի եւ շանտաժի մեջ: Այս մասին հաղորդում է РИА «Новости» գործակալությունը:
2013 թվականի դեկտեմբերի կեսերին գերագույն դատարանն արդարացրել էր նախկին վարչապետին, սակայն դատախազությունը բողոքարկել էր դատական ակտը:
Մեղադրանքի համաձայն, Նեստասեն ստացել է 630 հազար եվրո` Չինաստանից բերված ապրանքի տեսքով: Այս գումարի մեջ է մտնում նաեւ նախկին վարչապետին պատկանող անշարժ գույքի վերանորոգումը, որի դիմաց նա չի վճարել, իսկ վերանորոգումն իրականացրած ընկերության ղեկավարը հետագայում ստացել է պետական բարձր պաշտոն: Բացի այդ, Նեստասեին մեղադրել են նաեւ Հոնկոնգում Ռումինիայի հյուպատոսին շանտաժի ենթարկելու մեջ, ով նախաքննության ընթացքում համարվում էր գլխավոր վկան: Նախկին վարչապետի կինը դատապարտվել է պայմանական 3 տարվա ազատազրկման` փաստաթղթեր կեղծելու համար:
Այսպիսով, Նեստասեն կվերադառնա բանտ, որտեղից վաղաժամկետ ազատ էր արձակվել 2013 թվականի մարտին:
Նեստասեն Ռումինիայի կառավարությունը գլխավորել է 2001-2004թթ: Նրա նկատմամբ քննությունն սկսվել է 2006 թվականին եւ նույն թվականին նա ստիպված է եղել հեռանալ երկրի խորհրդարանի խոսնակի եւ սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցության ղեկավարի պաշտոններից: Նա Ռումինիայի ամենաբարձրաստիճան քաղաքական գործիչն է, ով երկրի ժամանակակից պատմության ընթացքում երբեւէ կանգնել է դատարանի առաջ` կոռուպցիայի մեղադրանքով:

Экс-премьера Румынии приговорили к 4 годам тюрьмы за коррупцию и шантаж 01/07/2014   09:25  |  Международные новости
Верховный кассационный суд Румынии в понедельник приговорил бывшего премьер-министра страны Адриана Нэстасе к четырем годам тюремного заключения по обвинению в коррупционных преступлениях и шантаже, передает агентство РИА Новости со ссылкой на Франс Пресс.
Согласно информации, в середине декабря Верховный суд, где слушалось дело Нэстасе, оправдал экс-премьера, однако прокуратура обжаловала это решение.
По данным обвинения, Нэстасе получил около 630 тысяч евро в виде вывезенных из Китая товаров. Также в эту сумму входит неоплаченный ремонт принадлежащей ему недвижимости — глава компании, производившей работы, после этого был назначен на высокий государственный пост. Кроме того, Нэстасе обвиняли в шантаже румынского консула в Гонконге, который в ходе расследования считался главным свидетелем. Супруга экс-премьера Даниэла была приговорена к трем годам тюремного заключения условно за подделку документов.
Таким образом, Нэстасе придется вновь вернуться в тюрьму, откуда он был условно-досрочно освобожден в марте прошлого года.
РИА Новости напоминает, что Нэстасе возглавлял правительство Румынии с 2001 по 2004 год. Расследование дела экс-премьера началось в 2006 году, однако многократно откладывалось в связи с разногласиями по вопросу судебной процедуры. Он был вынужден уйти с постов спикера парламента и главы Социал-демократической партии в 2006 году. Нэстасе — самый высокопоставленный румынский политик, когда-либо в современной истории страны представший перед судом по обвинениям в коррупции.