Նոր մանրամասներ Վիտալի Բալասանյանի դեմ մահափորձի գործով. կան ձերբակալվածներ 01/04/2014   10:06  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ԼՂՀ ԱԺ պատգամավոր, Արցախի հերոս Վիտալի Բալասանյանի նկատմամբ սպանության փորձ կատարելու կասկածանքով ձերբակալվել են Ստեփանակերտ քաղաքի երկու բնակիչներ: ԼՂՀ գլխավոր դատախազությունից տեղեկացնում են, որ  քրեական գործի շրջանակներում ԼՂՀ իրավապահ  մարմինների կողմից համատեղ ձեռնարկված օպերատիվ-քննչական գործողությունների արդյունքում ի հայտ է բերվել հանցագործության հետ հնարավոր առնչություն ունեցող անձանց շրջանակը, որոնց պատկանող շինություններում և բնակարաններում օրենքով սահմանված կարգով կատարված խուզարկությամբ հայտնաբերվել է որոշակի քանակությամբ զենք-զինամթերք:
Նախաքննության գաղտնիությունից ելնելով` նրանց տվյալները չեն  հրապարակվում:
Հիշեցնենք, որ 2013 թվականի դեկտեմբերի 29-ին` ժամը  21.10-ին, Վիտալի Միքայելի Բալասանյանը  բանավոր հաղորդում է տվել, որ իրեն պատկանող ավտոմեքենայից պայթուցիկ սարքի նմանվող  մեխանիզմ է ընկել:
ԼՂՀ ոստիկանության ՔՎ ՔԲ ՀԿԳ ավագ քննիչ, ոստիկանության կապիտան Ն.Մ. Գրիգորյանի գլխավորությամբ դեպքի վայր մեկնած օպերատիվ-քննչական խումբը պարզել է, որ 2013 թվականի դեկտեմբերի 29-ին, ժամը  18.00-ից մինչև 21.00-ն ընկած ժամանակահատվածում, Վիտալի Միքայելի Բալասանյանին դիտավորությամբ, շատերի կյանքի համար վտանգավոր եղանակով կյանքից զրկելու նպատակով, անհայտ անձն ապօրինաբար պահվող 600 գրամ տրոտիլային էկվիվալենտով պատրաստված ինքնաշեն պայթուցիկ սարք է տեղադրել վերջինիս անձնական օգտագործման «Նիսան Պատֆայնդեր» 45 SL 045 պետհամարանիշի ավտոմեքենայի վրա, սակայն հանցագործությունն ավարտին չի հասցրել իր կամքից անկախ հանգամանքներով:
Փաստի առթիվ ԼՂՀ ոստիկանության քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ` ԼՂՀ քր. օր-ի 33/103 հոդվածի 2-րդ մասի 6-րդ կետով (Շատերի կյանքի  համար վտանգավոր եղանակով սպանության փորձ) և ԼՂՀ քր. օր-ի 245-րդ հոդվածի 1-ին մասով (Ապօրինի կերպով զենք, զինամթերք, պայթուցիկ նյութեր կամ պայթուցիկ սարքեր ձեռք բերելը, իրացնելը, պահելը, փոխադրելը  կամ կրելը):

Новые подробности в деле о покушении на депутата парламента НКР Виталия Баласаняна: есть задержанные 01/04/2014   11:46  |  Актуальная тема
По подозрению в покушении на депутата парламента НКР, героя Арцаха Виталия Баласаняна задержаны двое жителей города Степанакерт. Как сообщает Генеральная прокуратура НКР, в рамках уголовного дела в результате совместных оперативно-следственных мероприятий, проведенных правоохранительными органами НКР, выявлен круг лиц, возможно, причастных к данному преступлению. В ходе проведенного в установленном законом порядке обыска в принадлежащих им сооружениях и квартирах обнаружены оружие и боеприпасы.
В интересах следствия их имена не разглашаются.
Напомним, 29 декабря в 21:00 Виталий Микаэлович Баласанян сообщил, что в принадлежащем ему автомобиле обнаружил некий механизм, похожий на взрывное устройство.
Прибывшая на место происшествия оперативно-следственная группа Полиции НКР во главе с капитаном Полиции Н.М. Григоряном установила, что 29 декабря 2013г., в промежутке с 18:00 до 21:00, неизвестный с целью совершения умышленного убийства Виталия Баласаняна установил в автомобиле В.Баласаняна марки Nissan Pathfinder с г/н 45 SL 045 незаконно хранящееся у него самодельное взрывное устройство мощностью 600 граммов в тротиловом эквиваленте. Однако преступление не было доведено до конца по не зависящим от воли преступника обстоятельствам.
По данному факту в следственном управлении полиции НКР возбуждено уголовное дело по признакам п.6 ч.2 ст. 33/103 УК НКР (попытка убийства общеопасным способом) и ч.1 ст. 245 УК НКР (незаконные приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств).