Պետական պաշտպանության ներքո գտնվող անձանց վերաբերյալ տեղեկությունները՝ պետական գաղտնիք 12/23/2013   12:18  |  Միջազգային լրահոս
Պետական պաշտպանության ներքո գտնվող անձանց վերաբերյալ տեղեկությունները Ռուսաստանում այսուհետ կհամարվեն պետական գաղտնիք։ Այս մասին հաղորդվում է իրավական տեղեկատվության պաշտոնական պորտալում։
Պետական գաղտնիքի մասին օրենքի համաձայն՝ գաղտնի են համարվում պետական պաշտպանության ներքո գտնվող անձանց անվտանգությունն ապահովելու ուղղությամբ ձեռնարկված միջոցառումների, մեթոդների, աղբյուրների եւ արդյունքների վերաբերյալ տեղեկությունները։
Բացի այդ, պետական գաղտնիքի շարքին են դասվում նաեւ նշված գործունեության համար հատկացված ֆինանսավորման վերաբերյալ տվյալները, եթե դրանք հրապարակվելու արդյունքում կարող են գաղտնազերծվել վերը նշված՝ գաղտնի համարվող տեղեկությունները։

В России сведения о находящихся под государственной защитой лицах приобрели статус гостайны 12/23/2013   12:29  |  Международные новости
Сведения о находящихся под государственной защитой лицах приобрели статус государственной тайны, передает “Газета.ru” со ссылкой на интернет-портале правовой информации.
Согласно закону к государственной тайне относятся сведения о силах, средствах, источниках, методах, планах и результатах деятельности по обеспечению безопасности лиц, в отношении которых принято решение о применении мер государственной защиты.
Кроме того, к гостайне относятся данные о финансировании этой деятельности, если они раскрывают перечисленные сведения.