Նոր Քրեադատավարական օրենսգիրքը, Հրայր Թովմասյանի կանխատեսմամբ, ուժի մեջ կմտնի 2014 թվականի աշնանը 12/17/2013   16:00  |  ՔՐԴԱՏՆԱԽԱԳԻԾ
Նոր Քրեադատավարական օրենսգրքի նախագիծն արդեն ԱԺ-ում է: Այս մասին այսօր նախագծի քննարկմանը նվիրված կլոր սեղանի ժամանակ լրագրողներին տեղեկացրեց Արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանը:
Նրա կանխատեսմամբ, խորհրդարանը նախագիծը կքննարկի և կհաստատի արդեն հաջորդ տարի` գարնանային նստաշրջանում, իսկ աշնանն այն արդեն կմտնի ուժի մեջ: Հրայր Թովմասյանը հիշեցրեց, որ օրենսգրքի նախագծի ստեղծման աշխատանքներն ընթացել են շուրջ 3 տարի և մեկնարկել էին դեռևս 2010թ. սեպտեմբերին:
Լրագրողների հետ ճեպազրույցում Արդարադատության նախարարն ընդգծեց օրանսգրքում առավել վիճահարույց համարվող 3 խնդիրները, դրանք են՝ խափանման միջոցի ընտրության, ցուցմունքի դեպոնցման և դատարանների դերի բարձրացման հարցերը:
«Բազմիցս է նշվել թե փաստաբանների, թե դատարանների կողմից, որ մեզանում առավելապես տուրք է տրվում կալանքին` որպես խափանման միջոց, սա պայմանավորված է նաև այն հանգամանքով, որ մեզանում այլընտրանքային խափանման միջոցներ, ըստ էության, գոյություն չունեն, այնպիսի խափանման միջոցներ, ինչպիսիք են տնային կալանքը, վարչական հսկողությունը և այլն, որոնք ուղղակի գոյություն չունեն, ներմուծվելու են նոր օրենսգրքով և պիտի հուսանք, որ ներմուծվելուց հետո առաջիկա տարիներին մենք էականորեն կբեռնաթափենք ինչպես ՔԿՀ-երը, այնպես էլ՝ մարդու նկատմամբ, վերջին պարագայում, եթե մյուս խափանման միջոցներն այլևս կիրառելի չեն, նոր կկիրառվի կալանքը»,- նշեց նախարարը:
Անդրադառնալով մեղադրանքի հիմքում ինքնախոստովանական ցուցմունքը դնելու տարածված պրակտիկային՝ Հրայր Թովմասյանը, շրջանցելով նոր օրենսգրքի նախագծի դրույթներով նախատեսված մանրամասները, հայտարարեց, որ օրենքի ընդունումից հետո «միայն խոստովանական ցուցմունքը չի կարող դրվել մեղադրանքի հիմքում, եթե դա չի հիմնավորվում այլ ապացույցներով»:
Նոր օրենսգրքով, Արդարադատության նախարարի խոսքով, նախատեսվում է նաև էականորեն բարձրացնել դատարանների դերը: Ըստ նախարարի՝ դատարաններն իրավունք են ստանալու վերաորակել արաքը՝ անկախ մեղադրական եզրակացությամբ տրված որակման:
Այս 3 հիմնական փոփոխությունները, Հրայր Թովմասյանի խոսքով. «Օրենքի ընդունվելուց հետո՝ առաջիկա տարիներին, էականորեն փոփոխելու են այն վիճակը, որ կա այսօր  քրեական դատավարությունում»:
Լրագրողների խնդրանքով՝ նախարարը անդրադարձավ նաև օրինագծում առկա վիճահարույց դրույթներին: Այդպիսիք, նրա գնահատմամբ, հետևյալն են. «Քննիչ- քննչական բաժնի ղեկավար հարաբերակցությունը, կա խնդիր դեռևս ցուցմունքների դեպոնացման հետ. մի մասը գտնում է, որ դեպոնացումը կարող է վտանգել, եթե բացառապես դա դրվի մեղադրանքի հիմքում»:
Բայց այս վիճահարույց հարցերը, Հրայր Թովմասյանի խոսքով, դեռ կքննարկվեն, այդ թվում նաև`  ԱԺ-ում, ինչի արդյունքում՝ նախարարը հույս հայտնեց, որ վիճահարույց հարցեր չեն մնա:
«Եթե նայենք, թե ինչպիսի կառույցներ են մասնակցում այս պրոցեսին` դատարաններ, դատախազություն, քննչական համակարգ, փաստաբանություն, շահերի բախում կա. յուրաքանչյուրը փորձում է իրենց համար ավելի բարենպաստ միջավայր ստեղծել այս օրենսգրքում, բայց աշխատանքային խմբի, նախագծի հիմնական դերակատարությունը հենց այն է, որ ոչ թե տուրք տալ այս կառույցների շահերին, այլ ունենալ իրականում այնպիսի Քրեական դատավարության օրենսգիրք, որն ապահովելու է լավ քրեական դատավարություն»:

Грайр Товмасян прогнозирует вступление нового Уголовно-процессуального кодекса Армении в силу уже осенью 2014г. 12/17/2013   14:20  |  Проект УПК
Проект нового Уголовно-процессуального кодекса Армении уже направлен в Национальное Собрание. Об этом во время круглого стола, посвященного обсуждению этого проекта, сообщил журналистам министр юстиции Грайр Товмасян.
По его прогнозам, парламент РА обсудит и утвердит уже в следующем году – в ходе весенней сессии, а осенью законопроект уже вступит в силу. Грайр Товмасян напомнил, что работы по созданию проекта Кодекса велись на протяжении 3 лет и стартовали еще в сентябре 2010г.
"Как адвокаты, так и суды неоднократно отмечали, что у нас преимущественно отдается предпочтение мере пресечения в виде заключения под стражу. Это обусловлено тем обстоятельством, что у нас, по сути дела, не существует таких альтернативных мер пресечения, как домашний арест, административный надзор и т. д.. Их внедрение предусмотрено в новом Кодексе, и мы надеемся, что появление альтернативных мер пресечения позволит в ближайшие годы существенно разгрузить уголовно-исполнительные учреждения. Мера пресечения в виде заключения под стражу будет применяться в случае, если другие меры более неприменимы", - пояснил Г. Товмасян.
Обращаясь к распространенной практике, когда в основу обвинения ставятся признательные показания, министр, опустив предусмотренные пунктами проекта нового УПК детали, заявил, что после принятия закона “только лишь признательное показание не может быть положено в основу обвинения, если оно не обосновано иными доказательствами. По словам министра юстиции Армении, новый Кодекс предусматривает существенное повышение роли судов. Г. Товмасян отметил, что суды получат право переквалифицировать деяние вне зависимости от выданного обвинительного заключения .
В ходе брифинга с журналистами министр юстиции подчеркнул, что наиболее спорными в Кодексе считаются 3 вопроса, как то: избрание меры пресечения, депонирование показаний и вопрос повышения роли судов.Министр выразил надежду, что все спорные вопросы в ходе дальнейшей работы удастся разрешить.