ՍԴ. Հայցվորին ներկայացվող պահանջը հակասում է Սահմանադրությանը 12/10/2013   17:14  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
2014թ. հուլիսի 1-ից ՀՀ վարչական դատարան դիմող հայցվորները ստիպված չեն լինի հայցադիմումին կցել հայցադիմումը և կից փաստաթղթերի պատճենները պատասխանողի և գործին մասնակցող այլ անձանց ստանալը հավաստող փաստաթղթերը:
Սահմանադրական դատարանն այսօր, քննության առնելով քաղաքացի Էդուարդ Խաչիկյանի դիմումի հիման վրա գործը, ՀՀ վարչական դատավարության օրենսգրքի 73-րդ հոդվածի 1-ին մասի 6-րդ կետը, որով սահմանված է վերոհիշյալ պահանջը, «ստանալը հավաստող փաստաթղթեր» ներկայացնելու պահանջի մասով ճանաչեց Սահմանադրության 18-րդ հոդվածի 1-ին մասին հակասող և անվավեր:
Միաժամանակ, ՍԴ-ն որոշեց ՀՀ վարչական դատավարության օրենսգրքի 73-րդ հոդվածի 1-ին մասի 6-րդ կետի իրավական ուժը կորցնելու վերջնաժամկետ սահմանել 2014թ. հուլիսի 1-ը:
Ըստ ՍԴ-ի որոշման՝ դա, մասնավորապես, պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ ՀՀ սահմանադրությանը հակասող ճանաչված նորմի որոշման հրապարակման պահին անվավեր ճանաչումն անխուսափելիորեն կհանգեցնի այնպիսի հետևանքների, որոնք կխաթարեն այդ պահին տվյալ նորմի վերացման իրավական անվտանգությունը: Բացի այդ, անհրաժեշտ է հայցադիմումը և կից փաստաթղթերի պատճենները ՀՀ վարչական դատարավարության օրենսգրքով սահմանված պատշաճ կարգով ուղարկելու պահանջի և գործի քննության ամբողջ ընթացքում կողմերի համար հավասար հնարավորություններ ապահովելու իրավական համարժեք երաշխիքների հստակ և համակարգված օրենսդրական համակարգում:
Քաղաքացու դիմումի հիման վրա ՀՀ վարչական դատավարության օրենսգրքի մեկ այլ դրույթի՝ 73-րդ հոդվածի 1-ին մասի 7-րդ կետի՝ Սահմանադրությանը համապատասխանության հարցը որոշելու մասով գործի վարույթը ՍԴ-ն որոշեց կարճել: Համաձայն հիշյալ դրույթի՝ հայցվորը պարտավոր է հայցադիմումին կցել նախատեսված դեպքում հայցադիմումը պետական ֆինանսների կառավարման մարմնին ուղարկելը հավաստող փաստաթղթերը:

Истец вскоре не будет вынужден предъявлять документы, подтверждающие прием участниками дела искового заявления. Решение КС Армении 12/10/2013   17:43  |  Актуальная тема
С 1 июля 2014г. истцы, обращающиеся в Административный суд Армении, не будут вынуждены прилагать исковое заявление к исковому заявлению и документы, подтверждающие прием копий документов ответчиками и иными участвующими в деле лицами.
Конституционный суд Армении сегодня, взяв на рассмотрение дело на основании заявления гражданина Эдуарда Хачикяна, признал п. 6 ч. 1 ст. 73 Кодекса административного судопроизводства РА, по которому установлено вышеупомянутое требование, по части требования о предъявлении”документов, подтверждающих факт приема”, противоречащим ч. 1ст. 18 Конституции РА и недействительным.
В то же время КС постановил установить окончательный срок для признания п. 6 ч. 1 ст. 73 Кодекса административного судопроизводства РА утратившим юридическую силу  - 1 июля 2014г.
По постановлению КС, это, в частности, обусловлено тем обстоятельством, что признание недействительным в момент оглашения решения по норме, признанной противоречащим Конституции, неизбежно привело бы к таким последствиям, которые подорвали бы правовую безопасность устранения данной нормы. Кроме того, необходимо четкое и скоординированное законодательное регулирование соразмерных правовых гарантий для обеспечения требования отправки в установленном Кодексом административного судопроизводства РА порядке исковых заявлений и прилагаемых к нему копий документов, а также обеспечения равных возможностей для сторон на всем этапе рассмотрения дела.
Производство на основании заявления гражданина по части дела об определении соответствия другого положения Кодекса административного судопроизводства РА , как то: п. 7 ч. 1 ст. 73 Конституции РА - КС постановил прекратить. Согласно упомянутому положению, истец обязан приложить к исковому заявлению в предусмотренном случае документы, подтверждающие отправку искового заявления государственным органам управления финансами.