Մելանյա Առուստամյան. Սա արդեն ինկվիզիցիոն դատավարություն է 12/05/2013   11:12  |  ՔՐԴԱՏՆԱԽԱԳԻԾ
Հայաստանի փաստաբանական համայնքի միասնական դիրքորոշում ունի շրջանառության մեջ դրված ՀՀ  քրեական դատավարության նոր օրենսգրքի նախագծում մի շարք դրույթների առնչությամբ, որոնք, փաստաբանների կարծիքով, վտանգում են, մասնավորապես, մեղադրյալի իրավունքների պաշտպանությունը:
Դրանց թվում «առաջին տեղում է» մեղադրյալի խոստովանական ցուցմունքի դեպոնացման ինստիտուտը: Մտահոգություններ կան նաև տուժողների ու վկաների ցուցմունքների դեպոնացման հարցում՝ նորից մեղադրյալի պաշտպանության տեսանկյունից: Այս և այլ հարցերի շուրջ է «Փաստինֆո»-ի թղթակցի զրույցը մարզային աշխատանքների գծով ՀՀ փաստաբանների պալատի նախագահի տեղակալ, ՓՊ Խորհրդի անդամ Մելանյա Առուստամյանի հետ:
Քրեական դատավարության նոր օրենսգրքի նախագիծը մի շարք մտահոգությունների տեղիք է տվել: Փաստաբանական համայնքն ունի՞միասնական  կարծիք այդ կապակցությամբ:
- Ի սկզբանե նախագիծը Փաստաբանների պալատի, փաստաբանների համար մտահոգության առիթ է տվել: Այն փաստաբանների կողմից գնահատվել է որպես երկրում մարդու իրավունքների ու հիմնարար ազատությունների պաշտպանությունը վտանգող նախագիծ:
2011թ. մարտի 10-ի թիվ 9 արձանագրային որոշմամբ` կառավարության կողմից ընդունվել է հայեցակարգ, որի շրջանակներում պետք է կազմվեր Քրեական դատարավարության օրենսգրքի նախագիծը: Սակայն նախագծի հեղինակները դուրս են եկել հայեցակարգի շրջանակներից և տվել են այնպիսի լուծումներ, որոնք նախատեսված չեն հայեցակարգով: Հատկապես խոսքը մեղադրյալի ինքնախոստովանական ցուցմունքի դեպոնացման մասին է, որն ընդհանրապես նախատեսված չի եղել հայեցակարգով:
Այսպես, նախագծի 312-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված կարգավորումը՝ «Ցուցմունքի դատական դեպոնացումը կատարվում է՝ 1. Մեղադրյալի խոստովանական ցուցմունքի պատշաճությունն ապահովելու նպատակով՝ քննիչի միջնորդությամբ»  դուրս  է  Հայեցակարգի 6.23 –րդ հոդվածով նախատեսված ցուցմունքների  դեպոնացման ինստիտուտի ներդրման շրջանակներից. ըստ Հայեցակարգի, ցուցմունքի դեպոնացում կարող է կատարվել միայն այն դեպքում, երբ որոշակի հանգամանքների բերումով հետագայում անձի հարցաքննությունը  դատարանում  կարող է դժվարանալ  կամ անհնարին լինել:
Հարց է ծագում՝ եթե նախատեսված չէ Հայեցակարգով, ինչո՞ւ պետք է ներառվեն նախագծի մեջ՝ հատկապես հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Հայեցակարգն ինքնին առաջադրել է այնպիսի պահանջներ, որոնք  պետք է ավելի բարելավեին Քրեական դատավարության օրենսգիրքը, այլ ոչ թե ավելի վատթարացնեին  այն, մասնավորապես՝ մեղադրյալի պաշտպանական իրավունքի իրականացման ասպեկտով:
Եթե նախագծի հեղինակները համաձայն չէին Հայեցակարգին, ապա պետք է դիմեին կառավարությանը՝ խնդրելով փոխել Հայեցակարգը, ապա նոր տային առաջարկվող լուծումները:
Խնդիրը շատ բարդ է, որովհետև աշխարհում ընդունված չէ մեղադրյալի խոտովանական ցուցմունքի դեպոնացում, առհասարակ եվրոպական երկրներում էլ ընդունված չէ: Մենք ինտեգրվում ենք եվրոպական իրավունքին, սակայն փորձում ենք ընդունել մեկ օրենք, որն ընդհանրապես նախատեսված չէ եվրոպական և ոչ մի երկրի օրենքով: Դա միայն ԱՄՆ-ում է ընդունված: Մեր իրավական մոդելը, սակայն, նման չէ ԱՄՆ-ի իրավական մոդելին:
- Ինչպե՞ս  եք վերաբերվում տուժողի կամ վկայի ցուցմունքի դեպոնացման ինստիտուտին:
- Նախագծով նախատեսվում է նաև տուժողի, վկայի ցուցմունքի դեպոնացում: Ընդ որում, Հայեցակարգով բացառիկ դեպքեր են նախատեսվում, երբ որ վկան կամ տուժողը հետագայում հնարավորություն չի ունենալու ներկայանալու դատարան: Այդ դեպքում էլ նախագծի հեղինակները դուրս են եկել Հայեցակարգի շրջանակներից և տվել մեկ լուծում՝ «մեղադրյալի պատշաճ ցուցմունքն ապահովելու նպատակով»: «Պատշաճ ցուցմունք» եզրույթը նախատեսված չէ Հայեցակարգով և ի՞նչ ասել է՝  պատշաճ ցուցմունք:
Նման լուծումները, կարգավորումները ես համարում եմ կամայական, և Փաստաբանների պալատի շատ անդամներ նույնպես դա համարում են կամայական լուծում:
Մենք կարող ենք բազմաթիվ հիմնավորումներ ներկայացնել առ այն, որ նման կարգավորումների ընդունումը հետագայում վտանգելու է դատավարության մասնակիցների իրավունքները, սակայն ամենաէականը, որ մենք ուզում ենք առաջ քաշել, Ազգային ժողովի որոշ պատգամավորների միջոցով լոբբինգ անել, դա այն է, որ նախագծի հեղինակները դուրս են եկել  Հայեցակարգի շրջանակներից:
Հայեցակարգով պահանջներ են դրվել նախագծի հեղինակների առջև, մասնավորապես, երաշխավորել իրավունքի հանրաճանաչ սկզբունքների հիման վրա քրեադատավարական ոլորտ ներգրավված անձի իրավունքների ու ազատությունների պաշտպանությունը, ներդնել դրանց սահմանափակման համաչափ ու թափանցիկ մեխանիզմները, ընդլայնել պաշտպանության կողմի իրավունքները, ուժեղացնել դատական վերահսկողության ինստիտուտը: Այսինքն՝ սրանք էին այն պահանջները, որոնք պետք է կիրառեին նախագծի հեղինակները նախագիծը կազմելիս:
Նախագիծը շրջանառության մեջ դրվելուց ի վեր որոշակի փոփոխություններ ամեն դեպքում եղել են, որոշ առաջարկներ ընդունվել են, որոշ առաջարկներ՝ ոչ, բայց որևէ կոնկրետ, առարկայական լուծում չի տրվել:
- Ի՞նչն է  վտանգվում մեղադրյալի խոստովանական ցուցմունքը դեպոնացնելիս:
- Մենք գիտենք, որ մեր դատական պրակտիկայում սովորաբար մեղադրական դատավճռի հիմքում դրվում են նախաքննական ցուցմունքները, այսինքն՝ նախաքննական ցուցմունքները դատարաններն ավելի արժանահավատ են համարում, քան դատական քննության ընթացքում հրապարակային տրված ցուցմունքները, թեև Եվրոպական դատարանի նախադեպային իրավունքն ու Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիան կարևորում են հրապարակային տրված ցուցմունքները:
Առաջարկվող ինստիտուտը քրեադատավարական պրակտիկայում չի կարող խոչընդոտել քննիչի կողմից անձանց նկատմամբ բռնություն կամ խոշտանգում կիրառելուն և դրանից հետո նոր միայն անձին հարցաքննելու նպատակով դատավորին ներկայացնելուն: Մինչդատական վարույթում քննիչն ամեն դեպքում կարողանում է ազդել մեղադրյալի վրա՝ հատկապես անազատության մեջ գտնվելու պարագայում: Իսկ դատարանն էլ մեղադրյալի ցուցմունքի դեպոնացման գործընթացում իրավունք չունի ըստ էության հարցեր տալ մեղադրյալին: Այսինքն՝ դատարանն ըստ էության քննություն չի կատարում: Նախագծով ցուցմունքի դեպոնացման գործընթացում պաշտպանի պարտադիր մասնակցություն չի նախատեսվում: Մենք գիտենք, թե սովորաբար ինչպես են մեղադրյալներին «մշակում» քննիչները. նախաքննության ընթացքում  ասում են՝   քեզ պաշտպան պետք չէ:
Նախագծի հեղինակների այն փաստարկները, որ  դատարան տանելով՝ բացառվում են ճնշումները, իրականությանը չեն կարող համապատասխանել, որովհետև մենք գիտենք մեր երկրի դատական համակարգում ինչ իրականություն է տիրում:
Նախաքննական մարմինը ցուցմունք է վերցնում և մեղադրյալին տանում է դատարան՝ ցուցմունքը դեպոնացնելու, այսինքն՝ օրինականացնում է այն, ինչ որ մինչև օրս օրինական չէր. եթե մինչև այժմ պաշտպանական կողմը կարողանում էր դատարանում վիճարկել, որ ցուցմունքը տրվել է ճնշման ազդեցության ներքո, առանց պաշտպանի և դատավարական խախտումներով, ապա այդ դեպքում օրինականացվում է  նախաքննական մարմնի կողմից կորզված ցուցմունքը և դա հետագայում դրվում է մեղադրական դատավճռի հիմքում:
Բացի այդ, Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 6-րդ հոդվածի 3-րդ կետի «դ» ենթակետն ասում է, որ քրեական հանցագործություն կատարելու մեջ մեղադրվող անձն ունի իրավունք հարցաքննելու իր դեմ ցուցմունք տված վկաներին: Այս դեպքում էլ է խախտվելու մեղադրյալի իրավունքը, որովհետև եթե նախաքննության սկզբում վկաների ու տուժողների ցուցմունքների դեպոնացում տեղի ունենա, և մեղադրյալը և իր պաշտպանը հնարավորություն ունենան հարցեր տալ վկային կամ տուժողին, ապա դրանք պետք է լինեն միայն այն տեղեկությունների և գործի այն նյութերի շուրջ, որոնց պաշտպանական կողմը տվյալ դեպքում տիրապետում է:
Բացի այդ, վկայի կամ տուժողի ցուցմունքի դեպոնացման դեպքում հետագայում ձեռք բերված ապացույցների վերաբերյալ պաշտպանական կողմը, փաստորեն, հնարավորություն չի ունենալու վկային կամ տուժողին հարցեր տալ, ինչպես նաև վկաների ցուցմունքների միջև առկա հակասությունները չենք կարողանալու ստուգման ենթարկել: Այն գնալու է ապացույցների գնահատման դաշտ, և քանի որ Եվրոպական դատարանը ապացույցների գնահատման դաշտ չի մտնում, ուստի վտանգ կա, որ մեր դատարանները կարող են այդ ապացույցները գնահատել ինչպես ուզում են, և դարձյալ նախաքննական ցուցմունքները կդրվեն  մեղադրական դատավճռի հիմքում: Ակնհայտ է, որ այս երկու ինստիտուտների ներդրմանը պետությունը, մեր դատաիրավական համակարգը դեռ պատրաստ չէ:
Բացի այդ, դեպոնացման ինստիտուտի կիրառումը կհանգեցնի նրան, որ էլ ավելի կծանրաբեռնի դատարանները. մեր դատական համակարգը ևս 100 դատավորի կարիք կունենա, որպեսզի կարողանանք այդ գործընթացն իրականացնել:
Նախագծով նախատեսվում է, որ առանձին դեպքերում քրեական հետապնդում իրականացնող մարմինը կարող է թույլ չտալ, որ անձը տեղեկացնի իր գտնվելու վայրի մասին: Հարց է առաջանում՝ ո՞վ է հրավիրելու մեղադյալի համար պաշտպան. օրենքով՝ քրեական հետապնդում իրականացնող մարմինն իրավունք չունի երաշխավորելու ինչ-որ փաստաբանի, քրեական հետապնդում իրականացնող մարմնի կանչով ներկայացած փաստաբանը, ըստ Փաստաբանների վարքագծի կանոնագրքի, ենթակա է կարգապահական պատասխանատվության:
Նախատեսվում է նաև, որ մեղադրյալը սուտ ցուցմունք տալու համար պետք է քրեական պատասխանատվության ենթարկվի, այն իր արտացոլումը կգտնի նաև  Քրեական օրենսգրքում: Եվ ի՞նչ է ստացվում՝ մեղադրյալի խոստովանական ցուցմունքը մենք դեպոնացնում ենք, որից հետո եթե հանկարծ մեղադրյալը փորձի հակառակ ցուցմունքը տալ, ուրեմն նրա ցուցմունքներից մեկը պետք է գնահատվի որպես իրականությանը չհամապատասխանող, և նա դրա համար պետք է քրեական պատասխանատվության ենթարկվի:
Սա արդեն ինկվիզիցիոն դատավարություն է, որովհետև բոլոր մեղադրական դատավճիռների հիմքում կդրվեն հիմնականում մեղադրյալի ցուցմունքները: Արդյունքում պաշտպանական ինստիտուտն անելիք չի ունենա, մեղադրյալի իրավունքները կխախտվեն, նա կզրկվի ցուցմունք տալու ազատությունից: Այդ իսկ պատճառով Փաստաբանական պալատը բազմաթիվ քննարկումներ է իրականացրել և դրանց արդյունքում մեկ դիրքորոշում ունի՝ մեղադրյալի խոստովանական ցուցմունքի դեպոնացումը առհասարակ նախագծից հանել: Իսկ վկաների կամ տուժողների ցուցմունքների դեպոնացումը մենք  հնարավոր ենք համարում միայն բացառիկ դեպքերում, երբ անձն այլևս  չի կարող  դատարանում  ցուցմունք տալ՝  իր  առողջական վիճակի պատճառով:
- Փաստաբանները դժգոհություններ են հնչեցնում նաև անձին առաջին անգամ կալանավորելիս միայն  հիմնավոր կասկածը բավարար համարելու առնչությամբ
- Նախագծի հեղինակներին փաստարկվել է, որ անգամ Եվրոպական դատարանը հիմնավոր կասկածի հետ մեկտեղ  գոնե մեկ հիմք էլ է նախատեսում՝  ենթադրյալ փախուստ, պատասխանատվությունից խուսափել կամ քննությանը խոչընդոտել: Առանց այդ էլ այդքան շատ կալանավորում կա Հայաստանի Հանրապետությունում, ավելի շատանալու է: Որոշ մասնավոր զրույցներում դատավորներն ասում են, որ դա իրենք պարտադրված են անում, որպեսզի իրենց հանկարծ չմեղադրեն կոռուպցիայի մեջ:
- Փաստաբանները դժգոհում են նաև իրենց լիազորությունների ձևական լինելուց: Նախագծի հեղինակներըն անթույլատրելի են համարում զուգահեռ քննության անցկացումը:
- Եթե մեղադրող կողմը ապացույցներ է ներկայացնել և նրա ներկայացրած ապացույցներին առավելություն է տրվում, դրանով խախտվում է կողմերի հավասար մրցակցության սկզբունքը:  Փաստաբանների մասնավոր հարցումներն ապացույց չճանաչելն  արդեն ինքնին  առարկայազուրկ է դարձնում այդ ինստիտուտը: Ես կարծում եմ, որ դրան էլ պետք է լուծում տրվի:
- Ինչպիսի՞ն են լինելու փաստաբանների առաջիկա քայլերը:
- ՀՀ ազգային ժողովի պատգամավորների միջոցով, մասնավորապես, մենք ունենք պայմանավորվածություն պատգամավոր Էդմոն Մարուքյանի հետ՝ նրա միջոցով փաստաբանների առաջարկությունների լոբբինգ  իրականացնելու հարցում:  ԱԺ մի շարք պատգամավորներ, նրանք, ովքեր հասկանում են քրեական դատավարությունից և պատկերացնում են հնարավոր վտանգները, համամիտ են մեզ հետ: Նախատեսում ենք նաև քննարկում անցկացնել, որին կհրավիրենք ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանին, պատգամավորներին, շահագրգիռ մարմիննների ներկայացուցիչներին:
Հարցազրույցը վարեց Սոնա Մաշուրյանը
12:53 07/10/2013  |  ՔՐԴԱՏՆԱԽԱԳԻԾ Հրայր Ղուկասյան. Ուզում ենք, որ արդարադատությունը պաշտպանված լինի ստից և ինտրիգներից

“Это уже инквизиционное судопроизводство”. Член Совета Палаты адвокатов Мелания Арустамян о депонировании показаний обвиняемых и не только… 12/05/2013   14:17  |  Проект УПК
По мнению адвокатов, ряд положений нового Уголовно-процессуального кодекса РА ставит под угрозу, в частности, защиту прав обвиняемого.
Среди них на “первом месте” институт депонирования признательных показаний обвиняемого. Существует опасения по поводу вопроса депонирования показаний потерпевших и свидетелей опять-таки с точки зрения защиты обвиняемого. Об этом и о другом корреспондент “ФактИнфо” побеседовала с заместителем председателя Палаты адвокатов Армении по линии региональных работ, заместителем председателя Палаты адвокатов, членом Совета ПА Меланией Арустамян.
-Проект нового Уголовно-процессуального кодекса вызывает определенные беспокойства. Сложилось ли у адвокатского сообщества единое мнение на сей счет?
-Изначально проект вызвал беспокойство у членов Палаты адвокатов. Он расценивался адвокатами как проект, который таит в себе риски для защиты фундаментальных прав человека и его основных свобод.
По протокольному решению от 10 марта 2011г. Правительством была принята Концепция, в рамках которой должен был быть составлен проект Уголовно-процессуального кодекса. Однако авторы проекта вышли за рамки Концепции и отыскали этому такие решения, которые не были предусмотрены в Концепции. Речь, в основном, идет о депонировании признательных показаний обвиняемого, которое вообще не было предусмотрено в Концепции.
Таким образом, предусмотренное по ч. 1ст. 312 регулирование “ судебное депонирование показания производится: 1. По ходатайству следователя с целью обеспечения надлежащих признательных показаний”, что выходит за рамки внедрения института депонирования показаний, который предусмотрено ст. 6.23 Концепции. Согласно Концепции, депонирование показаний может осуществляться только в том случае, когда при некоторых обстоятельствах допрос лица в суде представляется затруднительным или невозможным.
Возникает вопрос: если оно не предусмотрено в Концепции, то почему его включают в проект, особенно с учетом того обстоятельства, что в Концепции выдвинуты такие требования, которые должны улучшить Уголовно-процессуальный кодекс, а не менять его к худшему, в частности, с точки зрения реализации права обвиняемого на защиту.
Если авторы проекта не согласны были с Концепцией, то им следовало обратиться в Правительство с просьбой изменить ее и только тогда принялись бы решать этот вопрос.
Проблема весьма сложная, поскольку в мире и в европейских странах в целом не принято положение о депонировании признательных показаний обвиняемого. Мы интегрируем европейские нормы в наше законодательство, однако пытаемся принять закон, который вообще не предусмотрен не европейским законодательством, ни законодательством какой-либо другой страны. Он принят только в США. Наша правовая модель, однако, не похожа на правовую модель США.
- Как Вы относитесь к институту депонирования показаний потерпевшего или свидетеля?
-  По проекту предусмотрено также депонирование показаний потерпевшего и свидетеля. Причем в Концепции предусмотрены случаи, когда свидетель или потерпевший впоследствии не будут обладать возможностью явки в суд. В таком случае авторы инициативы вышли за рамки Концепции и нашли этому одно решение: термин “надлежащее показание” не предусмотрен в Концепции и что, собственно, означает “надлежащее показание”?
Подобные решения, поправки я считаю своевольными, многие члены Палаты адвокатов также считают их своевольными.
Мы можем представить множество доводов в пользу того, что принятие подобных поправок в дальнейшем поставит под угрозу права участников судебного процесса, однако самое существенное состоит в том, что мы хотим пролоббировать посредством ряда депутатов парламента Армении свою позицию касательно того, что авторы проекта вышли за рамки Концепции.
Согласно выдвинутым в Концепции требованиям, авторы проекта, в частности, должны гарантировать на основании общеизвестных принципов защиту прав и свобод человека, вовлеченного в уголовно-процессуальную сферу, внедрить их адекватные и прозрачные конституционные механизмы, расширить права стороны защиты, усилить институт судебного контроля. Это и есть те требования, которые должны соблюдаться авторами инициативы при составлении проекта.
С момента введения в обращение проекта имели место, тем не менее, некоторые изменения: некоторые предложения были приняты, некоторые - нет, однако ни одно из представленных возражений не получило разрешения.
-Что ставится под угрозу при депонировании признательного показания обвиняемого?
-Мы знаем, что в нашей судебной практике в основу обвинительного приговора, как правило, ставятся показания, данные в ходе предварительного следствия, то есть, показания на предварительном следствии считаются более достоверными, нежели публичные показания, данные в ходе судебного следствия, хотя прецедентное право Европейского суда и Европейская конвенция по правам человека придает важность публичным показаниям.
Предлагаемый институт в уголовно-процессуальной практике не может препятствовать применению следователем в отношении лиц насилия или пыток и только после этого представлению их на судебный допрос. В ходе досудебного производства следователь в любом случае может воздействовать на обвиняемого, особенно, если последний содержится в неволе. А суд в процессе депонирования показаний обвиняемого не имеет права задавать по существу вопросы обвиняемому. То есть, суд не проводит судебного разбирательства по существу. По проекту в процессе депонирования показаний не предусмотрено обязательного участия защитника. Мы знаем как обычно следователи “обрабатывают” обвиняемых: в ходе предварительного следствия говорят: “Тебе адвокат не нужен”.
Доводы авторов проекта в пользу того, что в суде исключаются давления, не могут соответствовать действительности, поскольку мы знаем, какая ситуация царит в судебной системе нашей страны.
Орган предварительного следствия берет показания и приводит обвиняемого в суд для депонирования показаний, то есть, для узаконивания их, что доселе являлось незаконным: если до сих пор сторона защиты могла оспорить в суде тот факт, что показания давались под давлением, без адвоката и с процессуальными нарушениями, то в этом случае легализуется “выбитое” следствием показание, и это в дальнейшем ставится в основу обвинительного приговора.
Кроме того, подпункт “д” п. 3 ст. 6 Европейской конвенции по правам человека гласит, что лицо, обвиняемое в совершении уголовного преступления, имеет право допросить свидетелей, дававших против него показания. И в этом случае будет нарушено право обвиняемого, поскольку, если в самом начале предварительного следствия будет иметь место депонирование свидетелей и потерпевших, и обвиняемый и его адвокат будут обладать правом задавать вопросы свидетелям и потерпевшим, то они должны затрагивать те сведения и те материалы дела, которыми сторона защиты в данном случае располагает.
Кроме того, что касается добытых впоследствии в случае депонирования показаний свидетеля или потерпевшего доказательств, то сторона защиты фактически не будет обладать возможностью задавать вопросы свидетелю или потерпевшему, а также не сможет проверить наличествующие в показаниях противоречия. Это перейдет в область оценки доказательств, а так как Европейский суд не входит в поле оценки доказательств, посему существует угроза того, что наши суды могут оценивать эти доказательства так, как им захочется, и вновь показания, данные в ходе предварительного следствия, будут положены в основу обвинительного приговора. Очевидно, что государство и наша судебно-правовая система пока еще не готовы к внедрению этих институтов.
Кроме того, внедрение института депонирования приведет к еще большей нагрузке на суды” - нашей судебной системе потребуется еще 100 судей, дабы суметь осуществить этот процесс. В проекте предусмотрено, что в отдельных случаях орган, осуществляющий уголовное преследование, может не допустить, чтобы лицо сообщало о месте своего нахождения. В таком случае возникает вопрос: кто должен вызвать для обвиняемого адвоката? Орган, осуществляющий уголовное преследование, по закону не имеет права гарантировать адвоката, адвокат, явившийся по вызову органа, осуществляющего уголовное преследование, согласно Регламенту поведения адвокатов, подлежит к привлечению к дисциплинарной ответственности.
Предусмотрено также, что обвиняемый за дачу ложных показаний должен привлекаться к уголовной ответственности, что найдет свое отражение в Уголовном кодексе. Что же получается? Мы депонируем признательные показания обвиняемого, после чего, если обвиняемый вдруг попытается дать диаметрально противоположные показания, то одно из данных им показаний должно расцениваться как не соответствующее действительности, и он должен привлекаться за это к уголовной ответственности.
Это уже инквизиционное судопроизводство, поскольку в основы всех обвинительных приговоров будут положены, в основном, показания обвиняемого. В итоге институту защиты делать тут нечего: права обвиняемого будут ущемлены, он лишится права на свободную дачу показания. По этой причине Палата адвокатов провела множество обсуждений, по итогам которых пришла к заключению, что следует в целом изъять из проекта положение о депонирование показаний обвиняемого, депонирование свидетелей и потерпевших мы считаем возможными только в исключительных случаях, когда свидетель или потерпевший по состоянию здоровья не может более давать показания в суде.
- Адвокаты выражают недовольство также по поводу того, что только основное подозрение считается достаточным условием при заключении в первый раз лица под стражу?
- Авторы проекта аргументирует сей факт тем, что даже Европейский суд наряду с основным подозрением предусматривает хотя бы еще одно основание: предполагаемое бегство, уход от ответственности или препятствование следствию. И без того в Армении часты случаи заключения под стражу, и их станет еще больше. Судья иногда в беседах с глазу на глаз говорят, что они вынуждены прибегать к этому, дабы их вдруг не обвинили в коррупции.
-Адвокаты выражают также недовольство по поводу формальности своих полномочий. Авторы проекта считают неприемлемым проведение параллельного расследования?
-  Если сторона обвинения предъявила доказательства и этим доказательствам придается максимальное значение, то тем самым нарушается принцип равной состязательности. Признание доказательством частных запросов адвокатов само по себе уже делает беспредметным вопрос о существовании данного института. Я думаю, следует урегулировать и этот вопрос.
-Какими будут дальнейшие шаги адвокатов?
-Посредством депутатов НС, в частности, мы достигли договоренности с депутатом Эдмоном Марукяном в вопросе осуществления лоббинга по предложениям адвокатов. Ряд парламентариев НС РА, те, кто понимает в уголовном судопроизводстве и представляет возможные риски, разделяют нашу позицию. Мы планируем провести дискуссию, на которую пригласим омбудсмена Армении, депутатов и представителей заинтересованных структур.