Բեզոարյան այծ որսալու փաստով հարուցվել է քրեական գործ 11/27/2013   14:16  |  Բնապահպանական իրավունք
Նոյեմբերի 21-ին` ժամը 17:30-ի սահմաներում, ոստիկանության Եղեգնաձորի բաժնի ծառայողները և ՀՀ բնապահպանության նախարարության աշխատակազմի ԲՊՏ Վայոց ձորի մարզի տարածքային բաժնի աշխատակիցները ապօրինի որսորդության դեմ իրականացրած ստուգայց-շրջագայության ընթացքում Արենի գյուղից Խաչիկ գյուղ տանող ճանապարհի 3-րդ կիլոմետրից աջ` 500 մ հեռավորությամբ գտնվող «Կապի գլուխ» կոչվող հանդամասում, հայտնաբերել են ապօրինի որսացած բեզոարյան այծ` հրազենային վնասվածքով: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ ոստիկանության հասարակայնության հետ կապերի և լրատվության վարչությունը:
Որսի մոտ ոչ ոք չի եղել:
Ձեռնարկված միջոցառումների շնորհիվ պարզվել է, որ նոյեմբերի 21-ին` ժամը 15:30-ի սահմաններում, 1964 թ. ծնված Սիրեկան Բ.-ն, 1946 թ. ծնված Վահան Ս.-ն, 1976 թ. ծնված Վասիլ Ա.-ն, 1964 թ. ծնված Արայիկ Մ.-ն, 1948 թ. ծնված Վաչագան Ղ.-ն  քարակաքավի որս կատարելու և այնտեղ հաց ուտելու նպատակով գնացել են Արենի և Խաչիկ գյուղերի միջև գտնվող հանդամասեր, որտեղ Վաչագան Ղ.-ն իրեն պատկանող «ՍԿՍ» տիպի, 7.62 մմ տրամաչափի, ակոսափող որսորդական հրացանով ապօրինի որսացել է նշված բեզոարյան այծը:
Նոյեմբերի 26-ին ոստիկանության Վայոց ձորի քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 294 հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով:

Полиция Армении завела уголовное дело по факту незаконной охоты на безоарового козла 11/27/2013   15:07  |  Экологическое право
21 ноября, около 17.30 сотрудники Ехегнадзорского отдела полиции РА и сотрудники территориального отдела Вайоцдзорской области государственной экологической инспекции Министерства охраны природы Армении в ходе проведенного обхода на участке, более известном как “Капи глух”, расположенном в 3-х километрах вправо от дороги, ведущей из села Арени в деревню Хачик, обнаружили незаконно пойманного безоарового козла с огнестрельным ранением. Об этом сообщает пресс-служба Полиции РА.
Благодаря предпринятым мероприятиям, 21 ноября, около 15.30 Сиркека Б, 1964 г.р., Ваган С, 1976 г.р., Васил А, 1964 г.т., Араик М, 1964 г.р., Вачаган Г., 1948 г.р., имея своей целью осуществить охоту на кеклика и организовать трапезу, отправились на участок, расположенный между селами Арени и Хачик, где Вачаган Г. с помощью своего охотничьего ружья “СКС” калибра 7.62 мм совершил незаконную охоту на безоарового козла.
26 ноября в следственном отделе Вайоцдзорской области Полиции РА было возбуждено уголовное дело по признакам ч.1 ст. 294 УК РА.