Դատարանը համասեռամոլներին ազատեց տուգանքը վճարելուց 11/21/2013   13:05  |  Քրեական խրոնիկոն
Սուտ մատնության համար 300 հազարական դրամի տուգանքի դատապարտված համասեռամոլներ «Սոնան» և «Մաշան»  ազատվել են նշանակված պատժից՝ «Հայաստանի Հանրապետության անկախության հռչակման 22-րդ տարեդարձի կապակցությամբ համաներում հայտարարելու մասին» ՀՀ Ազգային ժողովի` 2013թ. հոկտեմբերի 3-ի որոշման  կիրառմամբ:
Վերաքննիչ քրեական դատարանը՝ դատավոր Արմեն Դանիելյանի նախագահությամբ, միաժամանակ մերժել է ամբաստանյալների բողոքները և անփոփոխ թողել Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի` նախագահությամբ դատավոր Արշակ Վարդանյանի,  կայացրած 2013թ. օգոստոսի 28-ի դատավճիռը:
Ամբաստանյալներն իրենց  բողոքներում միջնորդել էին  բեկանել հիշյալ դատավճիռը և իրենց արդարացնել:
Հիշեցնենք, որ  Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավճռով`  նրանք մեղավոր են ճանաչվել՝  ՀՀ քրեական օրենսգրքի  333-րդ հոդվածի 1-ին մասով ՝  Սուտ մատնությունը, և դատապարտվել  300.000-ական  ՀՀ դրամի  տուգանքի:
Ընդհանուր իրավասության դատարանն արձանագրել էր, որ «ենթադրյալ կողոպուտի և ծեծի ենթարկվելու վերաբերյալ ամբաստանյալների պատճառաբանություններն անհիմն են և մտացածին, հետապնդում են հնարավոր քրեական պատասխանատվությունից խուսափելու նպատակ»:
Դատաքննությամբ հետազոտված ապացույցների գնահատման արդյունքներով՝ Դատարանը հաստատված էր համարել այն, որ ամբաստանյալներ «Մաշան» և «Սոնան», գիտակցելով իրենց տրամադրած տեղեկատվության կեղծ լինելու հանգամանքը, ՀՀ ոստիկանության Կենտրոնական բաժնում՝ համապատասխանաբար 2012թ. սեպտեմբերի 25-ին և 2012թ. հոկտեմբերի 15-ին, հաղորդում են տվել այն մասին, թե իբր 2012թ. սեպտեմբերի 25-ին` ժամը 01։09-ին, Երևան քաղաքի Բեյրութի փողոցի վրա` Մանկական զբոսայգու մոտ (այսինքն՝ Կոմայգու մոտ), նրանց և ևս երկու «ընկերուհիների» դիտավորությամբ ծեծի են ենթարկել մի խումբ անձինք, իսկ մինչ այդ վերջիններիցս մեկը  բացահայտ հափշտակել է «Սոնայի» պայուսակը, որի մեջ եղել է զգալի չափի` 200 ԱՄՆ դոլար գումար։

В Армении гомосексуалисты “Сона” и “Маша” освобождены от выплаты штрафа по амнистии 11/21/2013   14:26  |  Криминальная хроника
Гомосексуалисты “Сона” и “Маша”, приговоренные к штрафу в размере 300 тыс. драмов за ложный донос, освобождены от назначенного наказания в связи с применением решения НС Армении от 3 октября 2013 года “Об объявлении амнистии по случаю 22-летия провозглашения независимости Республики Армения”.
Апелляционный суд под председательством судьи Армена Даниеляна вместе с тем  отклонил жалобы подсудимых и оставил без изменения приговор суда общей юрисдикции ереванских административных районов Кентрон и Норк-Мараш под председательством судьи Аршака Варданяна, вынесенный 28 августа 2013 года.
В своей жалобе подсудимые ходатайствовали отменить вышеупомянутый вердикт и оправдать их.
Напомним, что по приговору суда общей юрисдикции ереванских административных районов Кентрон и Норк-Мараш они были признаны виновными по ч. 1 ст. 333 Уголовного кодекса Армении – “ложный донос”, и приговорены к штрафу на сумму в размере 300 000 драмов с каждого.
Суд общей  юрисдикции констатировал, что “доводы подсудимых об их предполагаемом ограблении и избиении безосновательны и надуманы, преследуют цель избежать возможной уголовной ответственности”.
По результатам оценки исследованных судмедэкспертизой доказательств, суд счел подтвержденным тот факт, что подсудимые “Маша” и “Сона”, осознавая тот факт, что предоставленная ими информация  заведомо ложная, в Центральном отделе полиции Армении, соответственно 25 сентября 2012 года и 15 октября 2012 года, подали заявление о том, что якобы 25 сентября в 01:09 на улице Бейрута в Ереване, недалеко от Детского парка (то есть, парка “Комайги”), их и еще двух “подруг” преднамеренно избила группа лиц, а до этого один из них выхватил сумку “Соны”, в которой была значительная сумма денег – $200.