Զարուհի Փոստանջյան. ԼՂՀ-ն ճանաչելու դեպքում Հայաստանը կկարողանա ԼՂՀ-ի հետ կնքել համապատասխան պայմանագրեր 11/12/2013   15:31  |  ԼՐԱՀՈՍ
Այս խորհրդարանի պատկերը մեզ չի հուշում, որ մենք գտնվում ենք տարածաշրջանում մրցունակ պայմաններում: Ազգային ժողովի նիստում հայտարարեց «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար  Զարուհի Փաստանջյանը` ներկայացնելով իր հեղինակած՝ «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ճանաչման մասին» օրինագիծը, որը, ըստ պատգամավորի, շրջանառության մեջ է դրվել դեռևս 2007թ.: Նա ափսոսանք հայտնեց, որ քաղաքական մեծամասնությունը հիմնականում բացակայում է:
Որպես նախագիծն ընդունելու փաստարկ` պատգամավորը նշեց, որ մենք խնդիր ունենք որոշակիացնելու Արցախի իշխանությունների հետ մեր հարաբերությունները: ԼՂՀ-ն ճանաչելու դեպքում Հայաստանը կկարողանա ԼՂՀ-ի հետ կնքել համապատասխան պայմանագրեր:
Ի պատասխան հարցերի` թե արդյոք ճանաչումը չի՞ հանգեցնի պատերազմական գործողությունների, Զ.Փոստանջյանը համոզմունք հայտնեց, որ խաղաղության պայմանագիր այս պահին էլ չկա, և պատերազմական գործողությունները կարող են վերսկսվել այն դեպքում, երբ Ադրբեջանը կզգա, որ պատրաստ է դրան:
Հարցին, թե արդյոք նա մինչև նախագիծը շրջանառության մեջ դնելը, տեղեկացե՞լ է արցախյան կողմի դիրքորոշմանը, Զ.Փոստանջյանը նշեց, որ Արցախի ժողովուրդն անկախության մասին իր կարծիքը հայտնել է հանրաքվեով:

Заруи Постанджян представила парламентариям доводы в пользу признания независимости НКР 11/12/2013   16:04  |  Лента новостей
“Сложившаяся в этом парламенте картина не подсказывает, что мы находимся в регионе в конкурентных условиях”, - заявила в ходе заседания НС З. Постанджян, представляя инициированный ею проект закона “О признании Нагорно-Карабахской Республики”. Она выразила сожаление по поводу отсутствия на заседании политического большинства.
В качестве довода для принятия законопроекта о признании Нагорно-Карабахской Республики З. Постанджян отметила: "Нам следует определить наши взаимоотношения с властями Арцаха. В случае признания НКР Армения сможет заключить с Нагорным Карабахом соответствующий договор".
На вопрос относительно того, не приведет ли признание к возобновлению военных действий, З. Постанджян выразила убеждение, что договора о мире в данный момент более нет, и военные действия могут возобновиться в том случае, если Азербайджан почувствует, что готов к этому.
З. Постанджян, отвечая на вопрос о том, была ли она до введения в обращение проекта осведомлена о позиции Арцаха, заявила, что народ Арцаха выразил свое мнение о независимости в ходе проведенного референдума.
"А необоходимость признания Арменией независимости НКР обусловлено вставшими перед нами вызовами", - отметила она.