Ընդդիմադիր երեք խմբակցություններից երկուսը չեն մասնակցի ՎՊ նախագահի նշանակման քվեարկությանը 11/11/2013   16:54  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Ազգային ժողովում ավարտին է մոտենում Վերահսկիչ պալատի նախագահի պաշտոնում ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի կողմից առաջարկված թեկնածուի՝ ՎՊ նախկին նախագահ Իշխան Զաքարյանի  նշանակման հարցի քննարկումը: Նշանակման մասին որոշումն,  ԱԺ կանոնակարգ-օրենքի համաձայն, պետք է ընդունվի գաղտնի քվեարկությամբ:
Թեկնածությանը դեմ քվեարկելու մասին հայտնել է «Ժառանգություն»-ը, իսկ նշանակմանը դեմ «Հայ ազգային կոնգրես» խմբակցությունը, ինչպես նաև ՀՅԴ խմբակցությունն անիմաստ են համարում քվեարկությանը մասնակցելը:
Ինչպես նշեց ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Արմեն Ռուստամյանը, այս որոշումը պայմանավորված չէ անձով, այլ պատճառը գործող համակարգն է, որի շնորհիվ` ՎՊ-ն չի կարող իրապես լինել անկախ մարմին:
Ըստ նրա` պետք է փոխել մեխանիզմները, որոնցից ամենակարևորը ընդդիմություն-իշխանություն միասնական համակարգի ձևավորումն է:
«Վերահսկման հիմնական լծակներն իշխանությունը չպետք է վախենա տրամադրել ընդդիմությանը և հնարավոր չէ դրանից հետո պատկերացվել, որ ընդդիմության ներկայացուցիչ ՎՊ նախագահը կգնա, աշակերտի նման կներկայանա նախագահական նստավայր»,-ընդգծեց Ա.Ռուստամյանը:

Две парламентские фракции заявили о своем неучастии в голосовании по назначению Ишхана Закаряна на пост главы Контрольной палаты Армении 11/11/2013   17:42  |  Актуальная тема
В Национальном Собрании Армении(НС РА) близится к концу обсуждение вопроса о переназначении Ишхана Закаряна на пост председателя Контрольной палаты. Напомним, кандидатуру И. Закаряна выдвинул президент Армении. Решение о назначении, согласно закону о регламенте НС, будет принято по итогам тайного голосования.
Фракция “Наследие” заявила о своем намерении голосовать против предложенной на пост главы КП кандидатуры. АРФД, в свою очередь, считает бессмысленным свое участие в голосовании.
Как отметил руководитель фракции АРФД Армен Рустамян, данное решение не обусловлено конкретной личностью, а причина заключается в действующей системе, благодаря которой КП не может  по-настоящему функционировать в качестве независимого органа.
По его словам, следует изменить механизмы, самым важным из которых является формирование единой системы оппозиция-власть.
“Действующая власть не должна бояться предоставлять основные рычаги контроля оппозиции, и невозможно после этого представить, чтобы глава КП, являющийся представителем оппозиции, предстал бы в образе ученика в резиденции президента”, -подчеркнул А. Рустамян.