Գալուստ Սահակյան. Եթե քաղաքական վտանգ տեսնենք՝ կընտրենք մի այլ ուղի 10/25/2013   15:39  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Մենք ոչ թե գնում ենք պոչ դառնալու որևէ պետության, այլ մենք գնում ենք, որպեսզի շահեկան իրավիճակներ ստեղծենք»,-Ազգային ժողովի այսօրվա ճեպազրույցում հայտարարեց ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Գալուստ Սահակյանը՝ անդրադառնալով Մաքսային միությանը անդամակցելու Հայաստանի որոշմանը:
Ըստ նրա՝ «այդպես չէ, որ մեկ հարվածով արդեն մտնում ենք Մաքսային միություն և գործընթացների մեջ ենք»: Դա բավականին տևական աշխատանք է ենթադրում: Առաջիկայում և քաղաքական, և տնտեսական բավականին խորը վերլուծություններ կատարելու անհրաժեշտություն կլինի:  Ըստ նրա՝ այստեղ պետությունների շահերի, նաև մերձեցման խնդիր կա, «բայց ոչ մեր անկախության հաշվին, կամ մեր ժողովրդի հաշվին»: ՄՄ-ն ավելի շատ տնտեսական մոտեցումների միություն է, սակայն եթե «երբևիցե քաղաքական վտանգ տեսնենք, բնականաբար, կընտրենք մի այլ ուղի»:
Ինչ վերաբերում է նախօրեին Մինսկում կայացած Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստին, որում Ռուսաստանի, Ղազախստանի և Բելառուսի նախագահները համաձայնությունն են տվել Հայաստանի՝ Մաքսային միությանը անդամակցելու որոշմանը, ապա «խնդրին շատ լուրջ պետք է նայել. ճանապարհային քարտեզի խնդիր կա, և դա շատ լավ է, այսինքն՝ քննարկումների փուլ պետք է անցնի, որ մեր անդամակցությունը վերջնականապես ապահովի բոլոր կողմերով նաև մեր շահերը»:
Թուրքիայի՝ ՄՄ-ին անդամակցելու ցանկության մասին Ղազախստանի նախագահի հայտարարության կապակցությամբ էլ ասվեց. «Մենք Թուրքիայի հետ մեկ խնդիր ունենք՝ կանոնակարգել մեր հարաբերությունները, բայց այն խոսակցությունները, որ բարեկամական մոտեցումներ և այլն, և այլն, դրանք հայ ժողովրդի ներշնչանքի աղբյուրը չեն կարող դառնալ: Եթե նույնիսկ Թուրքիան էլ մտնի, բանկանաբար, մեր խնդիրը կլինի կանոնակարգել մեր հարաբերությունները, բայց ոչ բարեկամանալ, ոչ ինչպես վերաբերվում ենք մյուսներին»: Գ.Սահակյանն ընդգծեց նաև, որ թուրքերի հետ բարիդրացիական հարաբերություններ ունենալն ընդհանրապես մեր հոգեբանությունից դուրս խնդիր է:

“Если в этом будет усматриваться политическая угроза, естественно, мы изберем иной путь”. Г. Саакян о решении Армении вступить в ТС 10/25/2013 16:46 | Лента новостей
“Мы идем в Таможенный союз не за тем, чтобы становится хвостом какого-либо государства, а за тем, чтобы создать выгодную для себя ситуацию”, - заявил в ходе сегодняшнего брифинга в НС руководитель фракции Республиканской партии Армении(РПА) Галуст Саакян, комментируя состоявшееся накануне в Минске заседание Высшего Евразийского экономического совета, в ходе которого президенты России, Казахстана и Беларуси поддержали решение Армении вступить в Таможенный союз.
По его словам, вступление в Таможенный союз займет много времени. В ближайшее время возникнет необходимость в проведении тщательного анализа - как политического, так и экономического. Здесь существует проблема интересов государств, а также их сближения, но “не за счет нашей независимости или за счет нашего народа”. ТС скорее представляет собой союз с экономической составляющей, однако, если в этом будет усматриваться политическая угроза, естественно, мы изберем иной путь”.
Что касается заявления президента Казахстана в связи с возможным членством Турции в Таможенном союзе, то Г. Саакян заявил: “Если даже Турция присоединится к ТС, то наша задача- урегулировать с этой страной отношения, а не дружить с ней”. Г. Саакян подчеркнул, что “добрососедские отношения с турками вообще за пределами нашего восприятия”.