Հակառակորդը կրակ է բացել զինվորական մեքենաների շարասյան վրա. զոհվել է 1, վիրավորվել 3 զինծառայող 10/22/2013   17:07  |  ԼՐԱՀՈՍ
Այսօր` հոկտեմբերի 22-ին, ժամը 13-14-ի սահմաններում, ՀՀ Տավուշի մարզում, Բերդ-Իջևան ավտոճանապարհի Պառավաքարի հատվածում հակառակորդը կրակ է բացել ավոճանապարհով ընթացող մեքենաների վրա: Կրակահերթից տուժել են ինչպես քաղաքացիական, այնպես էլ զինվորական մեքենաներում եղած անձինք: Զինծառայողներին մարտական հերթապահության տեղափոխող զինվորական մեքենաների շարասյան վրա բացված կրակի հետևանքով զոհվել է ժամկետային զինծառայող, շարքային Գարիկ Արտակի Պողոսյանը, (Վանաձորի զ/կ, ծնված 1994թ., 2012թ. առաջին զորակոչ): Հրազենային տարբեր աստիճանի վիրավորումներ են ստացել ժամկետային զինծառայողներ, շարքայիններ Արթուր Սերոբի Անդրանիկյանը (Վայքի զ/կ, ծնված 1994թ., 2012թ. առաջին զորակոչ), Արայիկ Նորիկի Ժամհարյանը (Մասիսի զ/կ, ծնված 1994թ., 2012թ. առաջին զորակոչ) և Մարտին Վահրամի Պետրոսյանը (Մասիսի զ/կ, ծնված 1994թ., 2012թ. առաջին զորակոչ):
Ինչպես տեղեկացնում են ՀՀ ՊՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից՝ դեպքի մասին համապատասխան իրազեկում կատարվել է ԵԱՀԿ հատուկ ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրչիկի գրասենյակին:
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հայտարարում է, որ հակառակորդի այս հանցավոր քայլը անպատասխան չի մնա և հերթական անգամ այս սադրանքի պատասխանատվությունը կմնա սանձազերծողի վրա:
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը կիսում է ծանր կորստյան վիշտը և իր  խորին ցավակցությունն է հայտնում շարքային Գարիկ Արտակի Պողոսյանի ընտանիքի անդամներին, հարազատներին և ծառայակիցներին:

Азербайджанская сторона открыла огонь по колонне автомобилей с армянскими военнослужащими: один человек погиб, еще трое получили ранения 10/22/2013   17:44  |  Лента новостей
Сегодня, 22 октября, между 13.00 и 14.00 по ереванскому времени  противник открыл огонь по  автомобилям,проезжающим по трассе Берд-Иджеван, в районе села Паравакар в Тавушской области Армении. От выстрелов  пострадали как гражданские лица, так и находившиеся в автомашинах военнослужащие. В результате обстрела колонны автомобилей, перевозящих военнослужащих на боевое дежурство, погиб солдат срочной службы, рядовой Гарик Артакович Погосян, (1994 г.р., первый призыв 2012г., Ванадзорский военный комиссариат). Огнестрельные ранения получили различной степени тяжести солдаты срочной службы, рядовые Артур Серобович Андраникян (1994 г.р., первый призыв 2012г., Вайкский военный комиссариат), Араик Норикович Жамхарян (1994 г.р., первый призыв 2012г., Масисский военный комиссариат) и Мартин Ваграмович Петросян (1994 г.р., первый призыв 2012г., Масисский военный комиссариат).
Как сообщает пресс-служба Минобороны Армении,  об инциденте был извещен офис спецпредставителя ОБСЕ Анджея Каспршика .
Минобороны Армении заявляет, что преступные действия противника не останутся без ответа и в очередной раз ответственность за провокацию ляжет на Азербайджан. Министерство обороны Армении разделяет боль невосполнимой утраты и выражает свои глубокие соболезнования семье, родным, близким и сослуживцам рядового Гарика Артаковича Погосяна.