Վատիկանում բացվեց ՀՀ դեսպանություն 09/20/2013   15:18  |  ԼՐԱՀՈՍ
Սեպտեմբերի 19-ին Հռոմում պաշտոնական այցելությամբ գտնվող արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպում  է ունեցել Իտալիայի Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Պյեռֆերդինանդո Կազինիի հետ։
Ըստ ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության Մամուլի,  տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչության տարածած հաղորդագրության, հանդիպմանը հանգամանալից քննարկվել է  տարբեր բնագավառներում հայ-իտալական փոխգործակցությունը, մտքեր են փոխանակվել միջխորհրդարանական, ապակենտրոնացված, առևտրատնտեսական համագործակցության շուրջ, կարևորվել խորհրդարանական դիվանագիտության դերը երկու երկրների միջև հարաբերությունների զարգացման գործում։   Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել    սիրիական ճգնաժամի հանգուցալուծման ուղիների, Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ բանակցային գործընթացի հարցերի վերաբերյալ։
Հռոմի քաղաքապետ Ինյացո Մարինոյի հետ զրույցի ընթացքում անդրադարձ  է կատարվել  շուրջ երեքհազարամյա պատմություն ունեցող երկու մայրաքաղաքների`  Երևանի և Հռոմի միջև համագործակցության հաստատման ուղղությամբ ձեռնարկվելիք քայլերի վերաբերյալ։ Երկուստեք կարևորվել է  Հռոմում և Երևանում համատեղ մշակութային միջոցառումների կազմակերպումը, ինչը զրուցակիցների համոզմամբ լուրջ խթան կհանդիսանա երկկողմ հարաբերությունների խորացման համար։Հանդիպմանը քննարկվել է մշակույթի, տուրիզմի և առողջապահության ոլորտներում Երևանի և Հռոմի միջև հնարավոր համագործակցության առնչվող հարցեր։
Հռոմում նախարար Նալբանդյանը հանդիպել է նաև  Իտալիայի Սենատի և Պատգամավորների պալատի Հայաստանի հետ բարեկամության խմբի անդամների հետ։ Նախարար Նալբանդյանը գոհունակությամբ նշել է, որ Իտալայի խորհրդարանում  հարյուրից ավելի անդամ ունեցող Հայաստանի հետ բարեկամության պատգամավորական խումբը կարևոր ներդրում կարող է ունենալ հայ-իտալական համագործակցության զարգացման գործում։
Սեպտեմբերի 19-ին  տեղի է ունեցել նաև Սուրբ Աթոռում (Վատիկանում)  ՀՀ դեսպանության բացման և ՀՀ անկախության 22-րդ տարեդարձի  կապակցությամբ ընդունելությունը, «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ. քրիստոնեության ընդհանուր ժառանգություն» ցուցահանդեսի բացումը։
Վատիկանում ՀՀ դեսպանի կողմից տրված ընդունելությանը ներկա են եղել  Սուրբ Աթոռի Արևելյան եկեղեցիների միաբանության ղեկավար և Արևելյան պապական խորհրդի նախագահ Կարդինալ Լեոնարդո Սանդրին, Սուրբ Աթոռի Պետությունների հետ հարաբերությունների հարցերով քարտուղար արքեպիսկոպոս Դոմինիկ Մամբերտին, Հայ առաքելական եկեղեցու հոգևորականներ, Հայ կաթոլիկ եկեղեցու ներկայացուցիչներ, Վատիկանի բարձրաստիճան հոգևորականներ, Հայաստանի և Իտալիայի խորհրդարանների անդամներ, Վատիկանում հավատարմագրված դեսպաններ, եվրոպական և իտալական հասարակական կազմակերպությունների ղեկավարներ, գործարարներ, հայ համայնքի ներկայացուցիչներ:
Ընդունելությանը ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը մեծապես խորհրդանշական է համարել, որ Հայաստանը` հանդիսանալով քրիստոնեությունը պետական կրոն հռչակած առաջին երկիրը, դիվանագիտական ներկայացուցչություն է բացում Սուրբ Աթոռում:«Հայաստանի Հանրապետության դեսպանության բացումը վկայում է Հայաստանի և Սուրբ Աթոռի միջև սերտ բարեկամական հարաբերությունների բարձր մակարդակի մասին, բայց արտացոլում է նաև այդ հարաբերություններն առավել սերտացնելու և խորացնելու մեր երկրի ցանկությունը» - ընդգծել է  Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը։
Է.Նալբանդյանը նշել է նաև, որ Հայաստանը բարձր է գնահատում 2000թ.-ին Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը Սուրբ Աթոռի կողմից, որը վերահաստատվել  է  նաև 2001թ.-ին:
Վատիկանում ՀՀ դեսպանության բացման կապակցությամբ Սուրբ Աթոռի անունից ողջույնի խոսքով հանդես է  եկել   Արևելյան եկեղեցիների միաբանության ղեկավար և Արևելյան պապական խորհրդի նախագահ Կարդինալ Լեոնարդո Սանդրին։
Էդվարդ Նալբանդյանը այցելել է  նաև Սուրբ Աթոռում Հայաստանի դեսպանատուն, ծանոթացել  դեսպանության աշխատանքային պայմաններին, հանդիպել դեսպանության աշխատակիցների հետ։

В Ватикане состоялся прием по случаю открытия посольства Армении 09/20/2013   16:23  |  Лента новостей
19-го сентября в залах Палаццо делла Канчеллерия состоялся прием по случаю открытия посольства Армении в Святом Престоле и 22-ой годовщины Дня независимости Армении, а также открытие выставки «Св. Григорий Просветитель. Общее наследие христианства».
Как передает пресс-служба МИД, на приеме, организованном послом Армении в Ватикане, присутствовали префект Конгрегации по делам Восточных церквей, председатель Восточного Папского Совета кардинал Леонардо Сандри, секретарь Святого Престола по отношениям с государствами Доминик Мамберти, священнослужители Армянской апостольской церкви, представители Армянской Католической церкви, высокопоставленные священнослужители Ватикана и члены парламента Италии, аккредитованные в Ватикане послы, руководители европейских и итальянских общественных организаций, предприниматели, представители армянской общины.
Со вступительным словом на приеме выступил министр ИД Эдвард Налбандян, который отметил: «Сегодняшний день является символическим. Армения, будучи первой страной, принявшей христианство в качестве государственной религии, открывает дипломатическое представительство в Святом Престоле.
На протяжении долгих лет, будучи по совместительству послом в Ватикане, постоянно думал о том дне, когда наши страны откроют дипломатические представительства и назначат послов-резидентов в Ереване и Ватикане.
Сегодня мы движемся по этому пути. Поздравляя нас всех по этому поводу, желаю успехов послу Микаелу Минасяну в деле углубления и укрепления отношений между Арменией и Святым Престолом.
Наши взаимоотношения имеют глубокие исторические корни. Христианская вера стала основой особых связей.
Свой вклад в дело укрепления отношений внесли такие выдающиеся деятели, как Св. Нерсес Шнорали, Мхитар Себастаци и многие другие.
Довольно символично, что официальное открытие дипломатического представительства РА совпадает с годовщиной нашего Национального праздника. С восстановлением независимости Армении, уже два десятилетия, как сотрудничество между нашей страной и Святым Престолом приобрело новый импульс.
В марте с.г. Президент РА Серж Саргсян и Католикос Всех армян Гарегин Второй присутствовали на торжественной мессе по интронизации Папы Франциска. В декабре 2011г., примерно за год до этого события, Президент Серж Саргсян посетил святой Престол и встретился с Папой Бенедиктом XVI.
У нас остались незабываемые впечатления от исторического визита в нашу страну в 2001г. Папы Иоанна Павла II, который состоялся по случаю празднования 1700-летия принятия Арменией христианства в качестве государственной религии, визит, как проявление дружественных связей между Арменией и Ватиканом и братских отношений между нашими церквями.
Армения высоко оценивает признание в 2000г. Святым Престолом Геноцида армян, которое повторно подтвердилось в 2001г.
Мы с волнением вспоминаем посещение Папой Иоанном Павлом II Мемориала памяти жертв Геноцида армян, а также переполненное эмоциями исполнение молитвы «Аве Мария» самым известным армямином мира – Шарлем Азнавуром. Я очень рад, что наш дорогой маэстро и сегодня разделяет с нами радость на этой церемонии».
Министр Эдвард Налбандян подчеркнул важность открытия выставки, посвященной Св. Григорию Просветителю, в Государственном секретариате Святого Престола, особо отметив установление в 2005г. статуи Основателя Армянской Апостольской церкви в одной из ниш Собора Св. Петра и наречение Папой Иоанном Павлом II близлежащей площади его именем в 2008г.
«Открытие посольства РА свидетельствует не только о высоком уровне дружественных отношений между Арменией и Святым Престолом, но и выражает стремление нашей страны сблизить и углубить эти отношения», - подчеркнул глава внешнеполитического ведомства Армении.
По случаю открытия посольства РА в Ватикане, от имени Святого Престола выступил Префект Конгрегации по делам Восточных церквей, председатель Восточного Папского Совета кардинал Леонардо Сандри.
В тот же день Эдвард Налбандян посетил также посольство Армении в Святом Престоле, ознакомился с условиями работы посольства, провел встречу с работниками посольства.