Սերգո Կարապետյան. Կարկտահարությունն երկրի տնտեսության վրա ընդհանուր առմամբ չի անդրադառնա 09/17/2013   13:55  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արմավիրի մարզում մայիսի 12-ի կարկտահարությունը, իհարկե, վնասներ տվեց, բայց երկրի տնտեսության վրա ընդհանուր առմամբ չի անդրադառնա: Հիմնականում  առաջին երկու տարում խաղողի բերքի հետ կապված խնդիրներ կառաջանան: Ծիրանի բերքն ակնակլվածից մեծ էր:
Այս մասին ՀՀ ԱԺ գյուղատնտեսական և բնապահպանական հարցերի մշտական հանձնաժողովի սեպտեմբերի 17-ին կազմակերպած «Արմավիրի մարզի կարկտահարության հետևանքների վերացման ուղղությամբ կատարված աշխատանքների ամփոփում» թեմայով խորհրդարանական լսումների ժամանակ հայտնեց ՀՀ գյուղատնտեսության նախարար Սերգո Կարապետյանը:
«Կարկտահարության մասին արդեն բոլորդ տեղեկացված եք, ավելի շատ գիտեք, քան մենք, որովհետև այս հարցը մայիսի 12-ից հետո արդեն բազմաթիվ անգամներ քննարկվել է ինչպես Ազգային Ժողովում, կառավարությունում մի քանի անգամ, Արմավիրի մարզում մի քանի անգամ: Այնպես որ և լրատվամիջոցները, և ժողովուրդը տեղեկացված են»,-ընդգծեց նախարարը` հակիրճ մեկ անգամ ևս ներկայացնելով կատարված աշխատանքները:
Մասնավորրապես, տրամադրվել են 87 մլն դրամի 24 տոննայից ավելի սերմեր, ինչը հնարավորություն տվեց կրկնացան կատարել 3 800 հեկտարի վրա: Ջրի վարձից առաջին հերթին ազատվեցին տուժած գյուղացիական տնտեսությունները: Ընդհանուր արժեքը 650 մլն դրամ: Հողի հարկից ազատվեցին` 207 մլն դրամի չափով: Մարզին տրամադրվել էր նաև պարարտանյութ և դիզելային վառելիք: Բոլոր վարկերի մարման ժամկետները բանկերի կողմից հետաձգվել են 1-3  տարով:
Արմավիրի մարզպետ Աշոտ Ղահրամյանն էլ նշեց, որ կարկտահարության հետևանքով տուժած համայնքներին օգնություն հատկացնելու նպատակով ստեղծված հիմնադրամի հաշվեհամարին մուտքագրվել է 240 մլն դրամ, որից 80 մլն-ը հատկացրել է ՀՀ նախագահը: Այդ գումարն տրամադրվել է 6 տուժած հազար ընտանիքների:

Серго Карапетян: Обрушившийся в мае на Армавирскую область Армении град не отразится в целом на экономике страны 09/17/2013   15:59  |  Лента новостей
Обрушившийся на Армавирскую область 12 мая град, безусловно, нанес ущерб, однако не отразится на экономике страны в целом. В основном, в ближайшие два года возникнут проблемы с урожаем винограда. Урожай абрикосов превзошел все ожидания.
Об этом заявил министр сельского хозяйства Армении Серго Карапетян в ходе организованных 17 сентября постоянной комиссией НС по вопросам сельского хозяйства и охраны природы парламентских слушаний на тему “Подведение итогов проделанных работ по ликвидации последствий градобития в Армавирской области Армении”.
“Вы все лучше нас осведомлены об обрушившемся на область граде, поскольку этот вопрос после 12 мая неоднократно обсуждался как в Национальном Собрании, так и в Правительстве. Как СМИ, так и народ в курсе ситуации”, -подчеркнул министр, представив лаконично проделанные в этом направлении работы”.
В частности, было предоставлено более 24 тонн семян стоимостью 87 млн. драмов, что позволило произвести повторный посев на территории в 3 800 гектаров. От платы за воду в первую очередь были освобождены пострадавшие от града фермерства. Общая стоимость 650 млн. драмов, а также освобождены от налога на землю - в размере 207 млн. драмов. Области были предоставлены также удобрения и дизтопливо. Банки пролонгировали срок погашения кредитов на 1-3 года.
Губернатор Армавирской области Ашот Каграмян, в свою очередь, отметил, что на счет фонда, созданного с целью предоставления помощи пострадавшим от града общинам Армавирской области, было перечислено 240 млн. драмов, из коих 80 млн. драмов предоставил президент РА. Эта сумма была выдана 6 тыс. пострадавшим от града семьям.