ԱՄՆ-ում գործում է որդեգրված երեխաների փոխանակման գաղտնի ցանց 09/12/2013   08:21  |  Միջազգային լրահոս
ABC հեռուստաընկերության եւ Ռոյթերս գործակալության լրագրողները ԱՄՆ-ում ականդալային լրագրողական հետաքննություն են իրականացրել: Նրանք պարզել են, որ երկրում գործում է որդեգրված երեխաների փոխանակման գաղտնի ցանց, որը գործում է օնլայն հարթակների, սոցիալական ցանցերի միջոցով, այդ թվում Facebook-ում: Ըստ լրագրողների, ծնողները փոխանակում, երբեմն նաեւ վաճառում են որդեգրված երեխաներին: Հրապարակվող հայտարարության բովանդակությունը գրեթե միշտ նույնն է լինում. «Մենք որդեգրել ենք երեխա, ցավոք, պարզվել է, որ նա հոգեկան խնդիրներ ունի, օգնեք նրան տեղավորել»:
Ինչպես հաղորդում է «Россия 24» հեռուստաընկերությունը, առավել հաճախ ցանկացել են փոխանակել կամ վաճառել Ռուսաստանից, Ուկրաինայից, Չինաստանից եւ աֆրիկյան երկրներից որդեգրված երեխաներին:  Օրինակ,   Daily Mail-ը պատմել է ռուսաստանցի մի որբ երեխային` Աննա Բարնսի պատմությունը, ում որդեգիր ծնողները հանձնել են ուրիշ ընտանիքի, երբ նա 11 տարեկան էր: Աղջիկը ստիպված էր ապրել 5 շների հետ: Նոր ծնողները նրան պարտադրում էին քնել շների հետ եւ թույլ չէին  սովորել դպրոցում:

Репортеры раскрыли в США подпольную сеть по обмену усыновленными детьми 09/12/2013   09:18  |  Международные новости
В США репортеры ABC и Reuters провели скандальное расследование. Они узнали, что  в стране есть подпольная сеть по обмену усыновленными детьми. Действует она через онлайн-сообщества, в том числе на Facebook, пишет портал vesti.ru.
Отмечается, что там родители передают, а иногда и продают приемных детей. Текст объявлений почти всегда одинаковый: "Мы усыновили ребенка, к сожалению, у него проблемы с психикой, помогите его пристроить".
Как передает канал "Россия 24", чаще всего передать или продать хотели детей из России, Украины, африканских стран и Китая. Например, Daily Mail рассказывает историю Анны Барнс — сироты из России, которую приемные родители отдали в другую семью, когда ей было 11 лет.  Ей пришлось жить в трейлере с пятью собаками. Новые мать с отцом заставляли девочку спать с ними в одной постели, и не пускали ее учиться в школу, говорится в материале vesti.ru.