Հրայր Թովմասյան. «Հայաստանում կար Սահմանադրության բարեփոխումներ կատարելու անհրաժեշտություն» 09/06/2013   14:57  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Հայաստանում  կար սահմանադրության բարեփոխումներ կատարելու անհրաժեշտություն: Այս մասին այսօրվա ասուլիսում հայտարարեց ՀՀ Արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանը, ով օրերս ՀՀ  Նախագահի հրամանագրով ստեղծված սահմանադրական բարեփոխումների հանձնաժողովի անդամ է` որպես իրավաբան գիտնական:
Լրագրողի այն հարցին, թե Սահմանադրության կոնկրետ,  որ դրույթներն են փոփոխության ենթակա,  Հրայր Թովմասյանը  նշեց, որ հրամանագրում նշված են կոնկրետ խնդիրները, մասնավորապես մարդու իրավունքների պաշտպանության երաշխիքների, իրավունքի գերակայության, իշխանության թևերի միջև զսպումների ու հակակշիռների, կատարելագործման կառավարման համակարգի արդյունավետության բարձրացման հարցերը:
Նախարարն ընդգծեց, որ այդ խնդիրների լուծմանն ուղղված բարեփոխումները կարող են ներառել Սահմանադրության ցանկացած դրույթ:
Հրայր Թովմասյանը հիշեցրեց նաև, որ հանձնաժողովը մասնագիտական հանձնաժողով է, տեղի են ունենալու մասնագիտական քննարկումներ, որից հետո քննարկումները շարունակվելու են նաև քաղաքական ուժերի հետ:  Սահմանադրական բարեփոխումները, ըստ Հրայր Թովմասյանի, անցնելու են բավական լայն քննարկումների փուլ:

Грайр Товмасян: “В Армении назрела необходимость проведения конституционных реформ” 09/06/2013   15:50  |  Актуальная тема
В Армении назрела необходимость проведения конституционных реформ. Об этом в ходе сегодняшней конференции заявил министр юстиции Армении Грайр Товмасян, который в качестве ученого-правоведа вошел в состав созданной на днях по указу президента Армении комиссии по конституционным реформам.
На вопрос журналиста о том, какие конкретно положения Конституции подлежат изменению, Грайр Товмасян отметил, что в указе отмечены конкретные проблемы, в частности, вопросы гарантии защиты прав человека, верховенства права, создания системы сдержек и противовесов между ветвями власти, повышения эффективности системы управления.
Министр подчеркнул, что направленные на решение этих проблем реформы могут касаться любого положения Конституции.
Грайр Товмсян напомнил, что комиссия является специальной комиссией. Состоятся обсуждения со специалистами, после чего дискуссии будут продолжены и с политическими силами.