Առաջիկա օրերին կստեղծվի Արդարադատության ակադեմիան 09/05/2013   12:07  |  ԸՍՏ ՕՐԵՆՔԻ
Սեպտեմբերի 1-ից ուժի մեջ է մտել Ազգային ժողովի կողմից մայիսի 2-ին ընդունված «Արդարադատության ակադեմիայի մասին» օրենքը: Ըստ այդմ, դատական և դատախազական համակարգերը մասնագիտացված կադրերով ապահովելու գործառույթը վերապահվում է  օրենքն ուժի մեջ մտնելու օրվան հաջորդող երկշաբաթյա ժամկետում ստեղծվելիք Արդարադատության ակադեմիային:
Դրանով պայմանավորված` մինչև 2013 թվականի դեկտեմբերի 15-ը կլուծարվեն «Հայաստանի Հանրապետության դատական դպրոց» և «Դատախազական դպրոց» պետական ոչ առևտրային կազմակերպությունները, որոնց է ներկայումս վերապահված հիշյալ գործառույթը: Վերոհիշյալ երկու դպրոցները մինչև 2014 թ.-ի հունվարի 1-ը կշարունակեն իրենց կողմից, մինչև այս օրենքի ուժի մեջ մտնելը, սկսված ուսուցման ծրագրերը: Նշված ժամկետի ավարտից հետո «Հայաստանի Հանրապետության դատական դպրոց» և «Դատախազական դպրոց» ՊՈԱԿ-ների կողմից իրականացվող ուսուցման ծրագրերը շարունակելու է Ակադեմիան՝ Խորհրդի որոշմամբ դրանցում ըստ անհրաժեշտության կատարելով փոփոխություններ:
Արդարադատության ակադեմիան, մասնավորապես, կազմակերպելու և անցկացնելու է որակավորման uտուգման արդյունքներով դատավորների և դատախազների թեկնածությունների ցուցակներում ընդգրկված անձանց մաuնագիտական պատրաuտումն ու վերապատրաuտումը, դատական ծառայողների, դատախազության աշխատակազմում պետական ծառայողների և դատական կարգադրիչների վերապատրաuտումը, ինչպես նաև` կազմակերպելու է դատավորների, դատախազների և դատական կարգադրիչների հատուկ ուսուցումը՝ հատուկ միջոցների և հրազենի գործադրման ունակություններին ուսուցանելու նպատակով:
Ակադեմիան պետական ոչ առևտրային կազմակերպություն է, որի հիմնադիրը Հայաստանի Հանրապետությունն է` ի դեմս ՀՀ կառավարության։ Հիմնադրի անունից հանդես եկող պետական լիազոր մարմինը Արդարադատության նախարարությունն է:
Ակադեմիայի կառավարումն իրականացնելու է յոթ անդամից բաղկացած Խորհուրդը: Վերջինիս անդամները կնշանակվեն Ակադեմիայի ստեղծմանը հաջորդող երկշաբաթյա ժամկետում: Խորհուրդի կազմում կլինեն` Արդարադատության նախարարը կամ նրա նշանակմամբ՝ իր տեղակալը, երեք դատախազ, որոնց նշանակում է ՀՀ գլխավոր դատախազը, երեք դատավոր, որոնց նշանակում է ՀՀ դատավորների ընդհանուր ժողովը՝ քաղաքացիական, քրեական և վարչական մասնագիտացմամբ դատավորների ներկայացվածությամբ: Խորհրդի անդամներն իրենց պարտականությունները կատարելու են հասարակական հիմունքներով։
Խորհրդի նախագահն ընտրվելու է Խորհրդի կազմից` նրա անդամների ձայների մեծամասնությամբ, գաղտնի քվեարկությամբ, դատախազ և դատավոր անդամների միջև ռոտացիոն կարգով: Խորհրդի անդամ Արդարադատության նախարարը կամ նրա նշանակմամբ՝ իր տեղակալը, չեն կարող ընտրվել Խորհրդի նախագահ։
Ակադեմիայի ընթացիկ գործունեության ղեկավարումը կիրականացնի գործադիր մարմինը` Ակադեմիայի ռեկտորը: Ռեկտորի պաշտոնը կարող է զբաղեցնել իրավագիտության բնագավառում գիտական աստիճան ունեցող, հայերենին տիրապետող ՀՀ քաղաքացի, որն ունի իրավունքի բնագավառում առնվազն 10 տարվա աշխատանքային և մանկավարժական գործունեության առնվազն 2 տարվա ստաժ:
Ռեկտորն ընտրվում է Խորհրդի կողմից ՀՀ օրենսդրությամբ և Կանոնադրությամբ սահմանված բաց մրցույթի կարգով՝ գաղտնի քվեարկությամբ, Խորհրդի անդամների առնվազն հինգ ձայնով ընդունված որոշմամբ: Եթե Խորհուրդը Ռեկտորի պաշտոնի համար թեկնածուների հայտերի ընդունման ժամկետի ավարտից հետո` երկշաբաթյա ժամկետում, ներկայացված հայտերի թվից չի ընտրում Ռեկտոր, ապա Ռեկտորին նշանակում է ՀՀ վարչապետը` հայտ ներկայացրած թեկնածուների թվից:

В ближайшие дни в Армении будет создана Академия правосудия 09/05/2013   13:15  |  По закону
С 1 сентября вступил в силу принятый 2 мая Национальным собранием (НС )закон “Об Академии правосудия”. Исходя из этого, функция обеспечения профессиональными кадрами судебной и прокурорской систем будет возложена на Академию правосудия, которую планируется создать в двухнедельный срок, следующий за днем вступления закона в силу.
В этой связи до 15 декабря 2013г. будут расформированы государственные некоммерческие организации “Судебная школа РА” и “Прокурорская школа”, которые в настоящее время наделены упомянутыми полномочиями. Вышеупомянутые школы до 1 января 2014г. продолжат начатые учебные программы до вступления данного закона в силу. По истечении указанного срока осуществляемые ГНКО “Судебная школа РА” и “Прокурорская школа” учебные программы продолжит Академия, внося в них по решению Совета в случае необходимости изменения.
Академия правосудия, в частности, будет организовывать и проводить профессиональную подготовку и переподготовку лиц, включенных в списки кандидатов на пост судей и прокуроров по итогам квалификационной проверки, переподготовку служащих судов, госслужащих аппарата Прокуратуры и судебных распорядителей, а также организовывать специальные курсы для судей, прокуроров и судебных распорядителей с целью обучения навыкам применения специальных средств и оружия.
Академия - государственная некоммерческая организация, основателем которой является Республика Армения в лице Правительства РА. Выступающим от имени учредителя Государственным полномочным органом является Министерство юстиции.
Управлять Академией будет Совет, состоящий из семи членов. Члены Совета будут назначены в двухнедельный срок, следующий за днем создания Академии. В состав Совета войдут министр юстиции или по его назначению его заместитель, трое прокуроров, которых назначает генпрокурор Армении, трое судей, которых назначает общее собрание судей РА с участием судей по гражданской, уголовной и административной специализациям.
Председатель Совета будет избран Советом – большинством голосов его членов, по итогам тайного голосования, в порядке ротации между судьями и прокурорами. Являющийся членом Совета министр юстиции или назначенный им его заместитель не могут быть избраны главой Совета.
Управление текущей деятельностью Академии будет осуществляться исполнительным органом - ректором Академии. Пост ректора может занимать гражданин Армении с ученой степенью в области правоведения и владеющий армянским языком, который имеет как минимум 10-летний трудовой стаж в сфере права и как минимум двухлетний стаж преподавательской деятельности.
Ректор избирается Советом в установленном законодательством и уставом РА порядке открытого конкурса, принятым как минимум пятью голосами членов Совета решением. Если Совет в двухнедельный срок после истечения срока, предусмотренного для принятия заявок кандидатов на пост ректора, не избирает ректора из числа представленных заявок, то ректора назначает премьер-министр РА из числа кандидатов, представивших заявки.