Ճանապարհատրանսպորտային հանցագործությունների 458 դեպքերից 92-ը՝ մահվան ելքով 08/09/2013   13:49  |  ԼՐԱՀՈՍ
2013 թ.-ի առաջին կիսամյակում Հայաստանում գրանցվել է ճանապարհատրանսպորտային հանցագործությունների 458 դեպք` նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի 411 դեպքի դիմաց: 47-ով կամ 11.4%-ով դեպքերի աճը պայմանավորված է նաև ներկրված ավտոմեքենաների թվաքանակի աճով:
Ինչպես ՀՀ դատախազության կոլեգիայի օգոստոսի 7-ի նիստում նշել է ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ Արամ Թամազյանը, մահվան ելքով ճանապարհատրանսպորտային հանցագործությունների թիվը կազմել է 92՝ նախորդ տարվա 73 դեպքի դիմաց: Այս բնույթի հանցագործությունների աճը հիմնականում պայմանավոևրված է Գեղարքունիքի, Կոտայքի և Տավուշի մարզերում արձանագրված դեպքերի զգալի աճով: Այսպես՝ Գեղարքունիքի մարզում արձանագրվել է 14 դեպք՝ անցած տարվա 3-ի դիմաց կամ աճը կազմել է 366%, Կոտայքում` 11 դեպք՝ 4-ի դիմաց կամ աճը կազմել է 175%, Տավուշում 8 դեպք` 4-ի դիմաց` 100%, այն դեպքում, երբ մայրաքաղաքում ընդամենը մեկ դեպքի աճ է արձանագրվել՝ կազմելով 23 դեպք՝ նախորդ տարվա 22-ի դիմաց:
Այս բնույթի դեպքերից 2013թ.-ի առաջին կիսամյակում չեն բացահայտվել 7-ը, այդ թվում՝ Արարատի մարզում` 3, Երևան քաղաքում, Կոտայքի, Արամավիրի, Վայոց Ձորի մարզերում` 1-ական դեպք: Ըստ Ա.Թամազյանի, չնայած ձեռնարկված կոնկրետ միջոցառումների արդյունքում վերջին տարիներին զգալիորեն բարելավվել է այս ոլորտում իրականացվող պատժողական քաղաքականությունը, այնուհանդերձ, ինչպես 2012 թ.-ին 12%-ով, այնպես էլ 2013թ. առաջին կիսամյակի ընթացքում 10,1%-ով պայմանական ազատազրկման տոկոսն աճել է` ի հաշիվ ռեալ ազատազրկման:

В Армении в первом полугодии 2013г. зарегистрирован рост преступлений, связанных с дорожно-транспортными происшествиями со смертельным исходом 08/09/2013   15:45  |  Лента новостей
В первом полугодии 2013г. в Армении зафиксировано 458 дорожно-транспортных происшествий против 411 случая за аналогичный период прошлого года. 47% рост обусловлен увеличением числа импортированных в республику автомобилей.
Как отметил в ходе состоявшегося 7 августа заседания коллегии Прокуратуры заместитель генпрокурора РА Арам Тамазян, число преступлений, связанных с дорожно-транспортными происшествиями с летальным исходом, составило 92 против 73 случаев за прошлый год. Рост числа подобного рода преступлений, в основном, обусловлен увеличением числа ДТП в Гегаркуникской, Котайкской и Тавушской областях. Так, в Гегаркуникской области зарегистрировано 14 случаев против 3 случаев, зафиксированных в прошлом году, или рост составил 366%, в Котайкской области – 11 случаев против 4 за прошлый год или рост составил 175%, в Тавушской области – 8 случаев против 4 за прошлый год или рост составил 100%, когда как в столице было зарегистрировано лишь одним случаем больше: 23 инцидента против 22 случаев за прошлый год.
В первом полугодии 2013г. не было раскрыто 7 подобных преступлений, в том числе 3 случая – в Араратской области и по одному случаю в Ереване, Котайской, Армавирской, Вайоцдзорской областях. По словам А. Тамазяна, несмотря на то, что в результате предпринятых конкретных мероприятий в последние годы существенно улучшилась осуществляемая в данной сфере карательная политика, тем не менее, процент условного осуждения к лишению свободы вырос в 2012г. на 12%, а в 2013г.- на 10.1% за счет реального лишения свободы.